Gelinciklerin Davranışları: Bilmeniz Gerekenler

Gelinciklerin davranışsal özelliklerinin birçoğu geçmiş yaşamlarıyla yakından ilgilidir.
Gelinciklerin Davranışları: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 02 Eylül, 2019

Gelincikler, son zamanlarda insanların evlerine evcil hayvanlar olarak girmeye başladılar. Bu hayvanlar küçük, sosyal ve eğlenceli memeli hayvanlar oldukları için öne çıkarlar. Ailenize bir gelincik eklemeyi düşünüyorsanız, gelinciklerin davranışları hakkında bilmeniz gereken şeyleri öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelinciklerin davranışları

Şu anda evcil hayvanlar olsalar da, birçok yerde gelincikleri avlanmak amaçlı kullanırlar. Gelinciklerin uzmanlık alanları tavşanlardır, çünkü vücutları tavşanların evlerine kolayca girebilmelerini sağlar.

Bu nedenle, sosyal ve sevgi dolu hayvanlar olmalarına rağmen, birkaç kuşak önce hayvanları avladıklarını da aklınızda tutmalısınız. Gelinciklerin hala geçmişte yaptıkları işlerden ya da vahşi yaşamlarından kalmış pek çok içgüdüleri vardır. Bu, insanların evlerinde yaşıyor bile olsalar hala geçerli bir durumdur.

Gelinciklerin davranışsal özelliklerinin birçoğu geçmiş yaşamlarıyla yakından ilgilidir. Bir evcil hayvan olarak bile olsa kendi içgüdüsel ihtiyaçlarını yerine getirmelerine izin verirseniz, çok daha mutlu olacaklardır ve daha az davranışsal sorunları olacaktır.

Gelinciklerin davranışsal ihtiyaçları

Gelincikler, boyutlarına rağmen, çok aktif ve enerjik hayvanlardır. Bu nedenle, gelinciğinizi mutlu etmenin ilk adımı egzersiz yapmalarına izin vermektir. Bu hem kafeslerinde hem de evin içerisinde egzersiz yapabilmeleri anlamına gelir. Gelincikler için mükemmel kafes; birkaç seviyeli, büyük, hareket edebilecekleri bir alandır.

evcil hayvan gelincik davranışları

Bununla birlikte, gelincikler enerjilerinin çoğunu oynayarak harcarlar. Evde başka yaban gelinciği arkadaşları varsa, kendi aralarında oynarlar. Eğer yoksa, oyunlarına katılacak insanlar ararlar.

Her iki durumda da kendilerini eğlendirmek için oyunlara ihtiyaçları vardır. Toplar, kafeslerinden sarkan teller, bebek oyuncakları ve içinden geçebilecekleri uzun tüneller en çok zevk aldıkları oyuncaklardan bazılarıdır.

Sınır tanımayan enerjilerine rağmen, gelinciklerin birkaç saat boyunca uyumaları da gerekir. Bazıları o kadar derin uyur ki ölü gibi görünürler. Onlara kafeslerinde korunaklı ve rahat alanlar sağlamalısınız, böylece huzurlu bir şekilde dinlenebilirler ve tamamen dinlenmiş halde uyanırlar.

Gelinciklerin davranış özelliklerinden bir diğeri de muazzam meraklarıdır. Gelincikler çevrelerini taramaya ve her şeyi keşfetmeye meyillidir. Eve getirdiğiniz tüm torbalara kafalarını sokmaya çalışırlar. Ayrıca evinizin her köşesini keşfederler. Evinizin onlar için güvenli olduğundan emin olmalısınız, böylece maceralarını yaşarken kendilerine zarar vermezler.

Gelinciklerin maskaralıkları

İnsanlar gelincik davranışlarına karşı sert tepki gösterseler de yaramazlık yapmak gelinciklerin doğalarının bir parçasıdır. Gelinciklerin günde birkaç kez küçük porsiyonlarda yemek yemeleri gerekir. Bu nedenle, tabakları dolu olduğunda ilk yaptıkları, yiyeceklerinin bir kısmını evin içerisindeki farklı yerlere gizlemektir. Bu davranış, günün geri kalanında yiyecekleri olacağından emin hissetmelerini sağlar.

kutusunda oynayan gelincik

Ancak, sadece yemek çalmazlar. Parlak, metal nesnelere ve lastik şeylere de çekilirler. Evinizde kayıp olan kalem, silgi veya anahtar gibi bazı şeyler varsa, gelinciğiniz onları gizli yerlerinden birine saklamış olabilir. Gelincikler bunu kötü oldukları için yapmazlar. Bu sadece onların içgüdülerinden biridir.

Gelincikler aralarında oynarken biraz sert olabilirler. Oynarken ısırmaya meyillidirler. Ancak birbirlerine zarar vermezler. Ellerinizi ve ayaklarınızı ısırdıklarında bu can sıkıcı olabilir, ancak bu gelinciklerin agresif olduğu veya size zarar vermeye çalıştıkları anlamına gelmez. Sadece bu şekilde oyun oynarlar.

Gelincikleri eğitmek

Her hayvanda olduğu gibi, gelinciklere de daha iyi davranmayı öğretebilirsiniz. Bunu, onların sınırlarını ve içgüdülerini göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir. Anahtarlarınızı ve paranızı çalmayı bırakmalarını büyük ihtimalle asla sağlayamayacaksınız.

Gelincikler kolayca ürken hayvanlardır. Bu olduğunda, onları yakalayabilmek imkansızdır. Bu yüzden cezayı bir eğitim yöntemi olarak kullanmak işe yaramaz. Öte yandan, onlara olumlu pekiştirme ile bir şeyler öğretmek ve iyi davranmalarını sağlamak hızlı ve pozitif sonuçlar verecektir.

Güzel bir şey yaptığında gelinciğinizi ödüllendirin. Size zarar vermeden oynadığında, bir şeyleri kırmadan merakını tatmin ettiğinde veya anahtarlarınızı çalmamaya karar verdiğinde ona bir ödül verin. Bu ödül bir kutu veya basitçe onları sevmek olabilir.

Kötü davranışlarını görmezden gelin. Canınızı yakıyorsa oynamayı bırakın ya da oyuncaklarını kötü bir şekilde kullanıyorsa ve oyuncaklara zarar veriyorsa oyuncağını elinden alın. Gelincikler, iyi davranırlarsa onlara bir ödül vereceğinizi anlayacak akıllı ve zeki hayvanlardır.

Gelincikler eğlenceli ve enerjik hayvanlardır. Ailenize bir gelincik eklemek istiyorsanız, mutlu olmaları için onlarla çok fazla oynamak zorunda kalacağınızı unutmayın. Ayrıca, akşamları daha aktif ve biraz daha gürültülü hale gelecekler. Zamanın geri kalanındaysa, eğlenceli ve sevecen bir evcil hayvanınız olmasının tadını çıkarabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • FISHER, P. G. (2006). Ferret behavior. Exotic pet behavior, 163.
  • Boyce, S. W., Zingg, B. M., & Lightfoot, T. L. (2001). Behavior of Mustela putorius furo (the domestic ferret). Veterinary Clinics of North America: Exotic Animal Practice, 4(3), 697-712.
  • Larrat, S., & Summa, N. (2021). Ferret Behavior Medicine. Veterinary Clinics: Exotic Animal Practice, 24(1), 37-51.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.