Evcil Hayvanlara El Konmasına Hayır

Evcil Hayvanlara El Konmasına Hayır

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

İnsanların hayvanlara birer nesne gibi davranması sanki hiç bitmeyecek bir şey gibi görünüyor. Üstelik hayvanların da duyguları olduğuna dair yapılan çalışmalara ve biz insanların da onlara karşı duygularımız olduğunu açık bir şekilde ifade etmemize rağmen. Ancak hala hayvanları oldukları gibi kabul etmeyen insanlar var. Hayvanlar, hissedebilen canlı varlıklardır. İşte bu yüzden bugün devlet tarafından evcil hayvanlara el konulması ile ilgili konuşacağız.

Hazine Bakanlığı, ekonomik değeri olan evcil hayvanlara el konulabileceğini (haciz edilebileceğini) öngörmektedir. Bu resmen safkan olmayan köpeklerin evlat edilmesini teşvik etmek için bize verilen bir başka neden daha olmuştur.

Devletin Evcil Hayvanlara El Koyması Hala Mümkün

mavi gözlü kedi

Evcil hayvan ambargosu, hiçbir türlü geri ödeme yapamayacak kadar çok fazla maddi borcu olan bir adam için başlatıldı. Devlet ilk önce bu adamın mevcut hesaplarını dondurarak işe başladı. Ardından evine, arabasına, mobilyalarına ve hatta köpeğine bile el koymak istediler! Adam, köpeklerin satın alınmak yerine evlat edinilmesi gerektiğini bilmesine rağmen daha önce saf ırk olan bir köpek almıştı.

Durumunu belirttiği zaman, köpeğinin bir mülkiyet nesnesi değil, ailesinin bir üyesi olduğunu iddia etti; fakat hakim Hazine Bakanlığı lehine bir karar verdi.  Bu dava evcil hayvanlara el konması ile ilgili emsal bir dava olmuş oldu.

Açıkçası, bu kişisel bir karar olmayacaktır. Safkan hayvanların yüksek bir ekonomik değeri var ve bu da onlara el konulabileceği anlamına geliyor. Bu duruma izin veren kararnameye göre, aile ile birlikte yaşayan evcil hayvanlar, birer çiftlik hayvanı olarak görülürler ve hatta  inanması güç de olsa mobilyaların yanında listelenmektedirler!

Evcil hayvanları ailelerden ayırmak resmen bir zulümdür ve hayvan sahipleri eylemlerinden her ne kadar sorumlu olmasalar da, sahiplerinin yaptıkları hataların acısını çekenler yine hayvandır. Böyle bir şey yaşandığı takdirde, evcil hayvanlar yeni sahiplerine satılır ve hayvanların onları bekleyen yeni hayatları ile ilgili hiçbir kontrolleri yoktur.

Bu davranış aynı zamanda daha önce evcil hayvanını kaybetmiş insanlar için de aşağılayıcı ve zarar verici bir davranıştır. Sizin de bildiğiniz gibi evcil hayvanlar, sahiplerinin mutluluğuna ve duygusal sağlıklarına etkide bulunurlar.

Evcil hayvanlar, bu kararname yüzünden acı çeken tek canlılar değildir, sürü hayvanları da aynı risk altındadırlar.

Hayvanların Duyguları Var mı?

Bu soru yıllar boyunca insanlar arasında bir tartışma konusu olmuştur. Çeşitli araştırmalar bize kaçınılmaz bir gerçeği kanıtlamış oldular. Evet, hayvanların da hisleri var.

Pek çok hayvan insanlar üzerinde mantıksız bir panik yarattı ve insanlar hayvanların yalnızca içgüdüleri tarafından yönlendirildikleri sonucuna varmış oldular. Bir zamanlar insanlar, hayvanların hissetme kapasitesine sahip olmadıklarını iddia ediyorlardı. Ancak bizler evcil hayvan sahibi olduğumuz ve onlarla birlikte yaşadığımız için, artık bu konu ile ilgili farklı bir bakış açısına doğru ilerlemeye başlıyoruz.

Evcil hayvanlar yıllar boyunca farklı duygular göstermişlerdir ve insanlarla yaşadıkları için de bizler bu duyguları artık gözlemleyebilmekteyiz. Hayvanların sahip olduğu bu duygulardan en genel ve yaygın olanları ise şu şekildedir:

köpeğin sahibine ilgisi
  • Sevgi. Evcil hayvanınız size olan sevgisini her gün gösterir. Bu, reddedemeyeceğimiz bir gerçektir. Eve geldiğinizde, hasta olduğunuzda, ağladığınızda ya da evden çıktığınızda…Onun yüz ifadesi ve vücut dili, bizim kelimelerle ifade edebileceğimizden çok daha fazlasını söylüyor.
  • Üzüntü. Sahiplerinin mezarlarını bırakmak istemeyen hayvanlar hakkında size anlattığımız birçok hikaye var. Bu üzüntü, sevgi ve sadakati göstermenin bir yolu değil mi? Bunlar sizce de hissedilen birer duygu değil mi?
  • Korku. Hayvanlar korku duygusunu da hissederler. Ve ne yazık ki hayvanlar, biz insanlardan korkarlar. Tam olarak da bu yüzden bazen vahşi hayvanlar bize saldırmaya çalışırlar. Bu konuda kafa karışıklığına hiç yer yok: Onlardan korkan biz değiliz; esas bizden korkan onlar.

Yukarıda saydığımız duygular, evcil hayvanlarımızın her gün bize gösterdiği duygulardan bazılarıdır. Tabii ki sınırları olmayan sadakat ve empati ile birlikte.

Benim Hayvanlarım sitesi olarak bizler, kendimizi herhangi bir anlaşmazlık durumunda asla bir tarafa koymayız. Ancak olay hayvanları korumaya geldiğinde ise, biz hiçbir şekilde pasif kalamayız. Bizler hayvanlara el konulması taraftarı değiliz; çünkü hayvanlar birer mal ya da eşya değiller. Bir hayvan, her zaman ailenin bir üyesi ve hayat boyu sahip olabileceğiniz bir arkadaştır.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Başlık: No al embargo de mascotas


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.