Tavşanlarda Parazit Türleri

Çoğu ektoparazit, neden oldukları semptomlar nedeniyle değil, tularemi gibi diğer daha ciddi hastalıkların vektörleri olarak hizmet ettikleri için genellikle tehlikeli olarak kabul edilir.
Tavşanlarda Parazit Türleri
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavşanlar, hem çocuklarla hem de yetişkinlerle çok iyi etkileşime girdikleri için sahip olabileceğiniz en sevimli ve sevecen evcil hayvanlardan bazılarıdır. Genel olarak, hemen hemen her ev ortamına mükemmel uyum sağlayan küçük hayvanlardır. Ancak dikkat etmemiz gereken bazı parazitler olduğu için sağlıklarına çok dikkat etmek gerekiyor. Tavşanlarda bulunan farklı parazit türleri konusuna odaklanan bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu hayvanlar oldukça aktiftir ve birçok farklı yere ve yüzeye girer, bu nedenle bir tür mikroorganizma ile enfekte olmaları normaldir. Bu sayede bazı parazitler tavşanların vücuduna girerek onları zayıflatmaya başlayabilir. Tavşanlarda en sık görülen parazit türleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Parazit nedir?

Çalışkan bir tavşan.

Parazitler , konakçılarından elde ettikleri kaynaklar sayesinde beslendikleri ve hayatta kaldıkları için diğer canlılardan yararlanan organizmalardır. Böylece bir parazit beslendiğinde, ev sahibine de az ya da çok zarar verir ve böylece varlığının belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Parazitin konakçısından yararlandığı bu ilişkiye parazitizm denir.

Bu etkileşim, etkilenen hayvanda farklı etkilere neden olabilir ve zamanla belirli tanınabilir semptomlar belirgin hale gelir. Bu, bir hastalığın özelliklerinin ortaya çıkacağı ve hayvana daha ciddi zarar vermemek için kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu parazitlerin bulaşması genellikle oldukça basittir, çünkü gerekli olan tek şey su, yiyecek veya hava yoluyla patojenle doğrudan temastır. Sonuç olarak, enfeksiyon neredeyse siz fark etmeden başlar. Tavşanlar söz konusu olduğunda, bu parazitlik onların büyümesini ve gelişmesini ciddi şekilde etkileyebilirken, en kötü durumda ölüme neden olabilir.

Bir cüce tavşan.

Tavşanlarda parazit türleri

Tavşanlarda iki tür parazit bulunabilir: endoparazitler ve ektoparazitler. Birinci grup, konağı içeriden enfekte etmekle karakterize edilirken, ikinci grup bireyin cildinde yaşamaya odaklanır. Aşağıdakiler, parazitlerin neden olduğu tavşanlarda en sık görülen hastalıkların bir listesidir.

Dış parazitler (ektoparazitler)

Bu grup, tavşanların kürklerinde veya derilerinde yaşayan ve görünür yaralara neden olabilen tüm parazit türlerine odaklanmaktadır. Bu organizmaların çoğu küçük veya neredeyse mikroskobik eklembacaklılardır, bu da evcil hayvanın derisindeki herhangi bir garip işarete dikkat etmeyi gerekli kılar. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir.

Uyuz

Uyuz, neredeyse fark edilmeyen bir kenenin neden olduğu ciltte tahriş ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Bu tür bir hastalık doğrudan temas yoluyla bulaşır, bu nedenle birden fazla tavşanınız varsa, her ikisinin de aynı anda enfekte olması muhtemeldir.

Enfeksiyonun ilk belirtileri, etkilenen bölgenin kızarıklığı ile karakterize edilirken, kürkte döküntüler de meydana gelir. Sorun ilerledikçe sarımsı-gri kabuklar oluşmaya başlar ve vücudun çoğunu kaplar. Bir veterinere danışılmazsa, hastalık tavşan için ölümcül olabilir.

Teşhisin yalnızca bir hayvan sağlığı uzmanı tarafından yapılabileceğini unutmayın, bu nedenle riskleri azaltmak için mümkün olan en kısa sürede veterinere gitmek daha iyidir. Tedavi tamamen veteriner hekime bağlıdır, ancak oral akarisit veya doğrudan uygulama (çözelti, krem veya sprey) kullanılmasını önerebilir. Genellikle evcil hayvan bir hafta sonra iyileşme gösterir.

Keneler

Keneler, tavşanın kanıyla beslenen eklembacaklılardır, bu nedenle yiyeceklerini elde etmek için konakçının derisini ısırırlar. Bu organizmalar tarafından enfeksiyon genellikle evcil hayvan için sorun oluşturmaz, ancak hepsi kaç tane parazitin bulunduğuna bağlıdır. Bu, parazitlik çok yoğunsa, enfekte hayvanın zayıflayabileceği ve hatta ölebileceği anlamına gelir.

Bu durum, bu parazit tarafından olası bir enfeksiyonun belirlenmesine yardımcı olacağından, evcil hayvanın cildinin sürekli olarak kontrol edilmesini önemli hale getirir. Ek olarak, evde tedavi yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilmediğinden, tedavinin bir profesyonel tarafından reçete edilmesi gerektiğini unutmayın. Akarlarda olduğu gibi, ivermektin ve karbamatlar genellikle onlarla başa çıkmak için en yaygın kullanılan ilaçlardır.

Bitler

Keneler gibi bitler de tavşanları enfekte edebilen kanla beslenen parazitlerdir. Bu organizmalarla ilgili sorun, çok hızlı çoğalmalarıdır, bu nedenle kısa sürede konakçıyı tamamen istila edebilirler. Ek olarak, bu parazitlerin ısırığı, enfeksiyonun yoğunluğu ile ağırlaştırılabilen cildi tahriş eden ve alevlendiren maddeler salgılar.

Herhangi bir örnek kolayca enfekte olabilse de, genç tavşanlar genellikle bitlerden kaynaklanan parazitlere karşı daha hassastır. Tedaviye gelince, veteriner hekimler genellikle piretroidler veya organofosfatlar gibi ilaçların kullanımını reçete eder. Ek olarak, eklembacaklıların yok edilmesini sağlamak için 10 ila 14 gün sonra ikinci bir tedavi uygulanması da gereklidir.

Pireler

Pireler, farklı evcil hayvan türlerinde yaygın olan başka bir hematofag organizma türüdür. Keneler ve bitlerin aksine, bu eklembacaklılar daha iyi hareket kabiliyetine sahiptir, bu nedenle konakçılarını birkaç kez sorunsuz bir şekilde değiştirebilirler.

Öncekiler gibi pire istilası da kontrolden çıktığında endişe kaynağı olur çünkü bu noktada tavşandaki parazit sayısı artar ve pire ısırıklarının neden olduğu iltihap daha belirgin hale gelir.

Bu ektoparazitlerle başa çıkmak için tedavi veteriner tarafından önerilmelidir, çünkü her durumda uygun ilacı reçete etmeye yetkilidirler. Genel olarak ilaçlar banyo, enjeksiyon veya sprey şeklinde uygulanabilir, bu da tedaviyi daha basit ve etkili hale getirir.

İç parazitler (endoparazitler)

ağzında havuç olan tatlı bir tavşan.

Endoparazitler, tavşanın vücudunda hasara yol açan organizmalardır. Enfeksiyonu başlatmak için patojen su ya da yiyecek yoluyla veya burundan girmelidir. Bu sayede konakçının beslenmeye ve üremeye başlayabileceği organ ve sistemlerine erişim sağlar. Sebep oldukları hastalıklara bazı örnekler aşağıdadır.

Sistiserkoz

Bu durum, tenyaların ( taenia ) larva evresinin neden olduğu bir enfeksiyonu ifade eder. Spesifik olarak tavşanlar, parazitin yumurtaları ile kontamine yiyecekleri tüketerek enfekte olurlar. Bağırsaklara ulaştıklarında, bu patojenler farklı organlardan geçerek karaciğere ulaşmaya başlar ve burada bir tür küme veya top oluştururlar.

Bu şekilde endoparazitler karaciğeri istila etmeye başlar ve peritonit ve hepatite neden olur. Dışarıda, tavşan, enfeksiyon kötüleşirse genellikle tehlikeli olan, zayıf ve oldukça zayıf bir görünüm göstermeye başlar. Bu parazitozun tedavisi genellikle zordur, ancak sıkı bir diyetle iyi bir yaşam kalitesini sürdürmek mümkündür.

Bu parazitten korunmanın en iyi yolu, hastalığa neden olan yumurtaları ortadan kaldırdığı için tavşana verilen yeşil yemi dezenfekte etmektir. Aslında insanlarda, bu hastalığın nörosistiserkoz adı verilen ve savaşması da zor olan oldukça agresif bir formu da vardır.

Koksidiyoz

Koksidiyoz, parazitin enfekte yiyecek ve su yoluyla girmesi nedeniyle belki de tavşanları en sık etkileyen hastalıktır. Bu hastalığa, semptomların vakadan vakaya değişmesine neden olan farklı protozoon Eimeria türleri neden olur.

Koksidianın en belirgin belirtileri, kanlı ishal, halsizlik ve karın şişmesine neden olan enterit varlığıdır. Bu tür bir hastalık, semptomlar kötüleşip kansızlığa veya ikincil enfeksiyonlara yol açabileceğinden, derhal tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızın sağlığındaki herhangi bir değişiklik bir veterinere bildirilmelidir.

Belirtildiği gibi, bu protozoanın bazı türleri diğerlerinden daha tehlikelidir. Sonuç olarak, hastalığın en ölümcül şekli, Eimeriastiedae’nin neden olduğu hepatik koksidiyozdur. Bu parazit farklı bir yol izler çünkü kalıp bağırsakları etkilemek yerine karaciğere yerleşerek hasara yol açıyor.

Hastalığın bu formu, anoreksi ve anemi gibi çeşitli metabolik bozuklukları tetikleyen ciddi karaciğer hasarına neden olur. Durum kötüleştikçe, çeşitli sorunlar evcil hayvanda genellikle ölümcül olan aşırı zayıflığa neden olur. Ek olarak, bu durumda semptomlar daha az belirgindir, bu da onları tedavi etmeyi zorlaştırır.

Pencereden manzarayı hayranlıkla izleyen bir tavşan.

Evcil hayvanımın hasta olup olmadığını nasıl anlarım?

Evcil hayvanlarda bir hastalığı çıplak gözle teşhis etmek imkansızdır, bu nedenle en iyi tavsiye her zaman bir profesyonele gitmektir. Ancak bazı uyarı işaretleri dikkatli olmanıza yardımcı olacaktır. En yaygın olanları arasında davranış değişiklikleri, iştahsızlık ve okşanmayı veya dokunulmayı reddetme sayılabilir. Gerektiğinde veterinere gidebilmeniz için bu tür durumları aklınızda bulundurun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dacal, V., Fontán, R. P., & Vázquez, L. (2006). Principales ectoparasitosis del conejo. Boletín de cunicultura lagomorpha, (147), 18-30.
  • Romero, H. Q. (1994). Parasitología y enfermedades parasitarias de animales domésticos. Editorial Limusa.
  • Martínez, M. P., & Alonso, M. A. B. (2010). Coccidiosis hepática en el conejo: aspectos ambientales y clínico-patológicos. CIENCIA ergo-sum, Revista Científica Multidisciplinaria de Prospectiva, 17(3), 269-276.
  • Pujol, R., Pujol, J. M., & María, J. (2000). Enfermedades del Conejo. Enfermedades del Conejo: Tomo II. Enfermedades.
  • Badiola, I., Aloy, N., González, J., & de Rozas, A. P. Coccidiosis en las granjas de conejos. In XL Symposium de Cunicultura de ASESCU (p. 33).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.