Tavşanımın Kulağı Neden Sarkık?

Tavşanlarda sarkık kulak, en yaygın olanı otitis olan farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu, ele alınması gereken bir sorundur.
Tavşanımın Kulağı Neden Sarkık?

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2021

Tavşanlarda dikkatimizi çeken ve bizi cezbeden fiziksel özelliklerinden biri de büyük kulaklarıdır. Çoğu, onları dik tutma eğilimindedir, ancak belirli nedenlerle biri veya her ikisi de sarkık olabilir. Bu durumlarda tavşanlarda sarkık kulak olmasının nedenini bilmek önemlidir.

Bu durumun nedenleri veteriner dikkati ve tedavisi gerektirir. Ciddiye alınmazsa, sorunun ciddiyeti, düşük kulak gibi fiziksel bir sorunun çok ötesine geçecektir. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hasta bir tavşanın belirtileri

Bir evcil hayvandaki herhangi bir hastalığı doğrulamak için, bir veteriner hekimin onu incelemesi ve ilgili testleri yapması gerekir. Bununla birlikte, tavşanlarda, sahiplerine sağlıklarında bir şeylerin tam olarak doğru olmadığını gösterebilecek belirli hastalık veya rahatsızlık belirtileri vardır. Bazıları aşağıdaki gibidir:

 • İştahsızlık: Hayvan eskisi kadar yemek yemiyorsa (veya doğrudan yemeyi bırakırsa), ağrı veya hastalık yaşıyor olabilir.
 • Solunum ritmindeki değişiklikler: Hasta bir tavşanın diğer bir belirtisi, normal nefes almasının zorlaşması veya hiperventilasyona (çok hızlı nefes almaya) başlamasıdır.
 • Anormal sıcaklık: Ateş veya hipotermi gibi.
 • Tavşanlarda sarkık kulak: Bu hayvanda biri veya her ikisi de sarkık duran kulak bir hastalık belirtisidir.
 • Hareket ve dinamizm eksikliği: Evcil hayvan hasta ise enerji seviyeleri düşer ve çok uyuşuk görünür.
 • Dışkılamada kontrol eksikliği: Hem kabızlık hem de ishal, hayvanın vücudundaki dengesizliğin belirtileridir.
 • Cilt anormallikleri: Yaralar, topaklar, morluklar, çizikler veya egzama bunlardan bazılarıdır.
 • Kırmızı gözler: Olası yırtılma ve pürülan salgı üretimi ile.
 • Bacaklarını kullanmaz: Bir tavşanın iyi olmadığını gösteren başka bir belirti, bir veya daha fazla bacağını yerde desteklemekten kaçınmasıdır.

Tavşanlarda sarkık kulak, hayvanda bir hastalığa işaret eden belirtilerden biri olduğu için, bu sorunun olası nedenlerini bilmek gerekir. Onlara aşağıda ayrıntılı olarak bakacağız.

Tavşanlarda sarkık kulağın birçok nedeni olabilir.

Tavşanlarda sarkık kulak nedenleri

Bir tavşanın kulağı sarkıksa, bunun olmasının tek bir nedeni yoktur ve bir veteriner kliniğine gitmek önemlidir. Veteriner, bunlardan hangisinin neden olduğunu belirleyecektir:

 1. Saçkıran: Uzmanların dediği gibi saçkıran tavşanlarda en sık görülen hastalıklar arasındadır. Granüllü çeşidinde hastalık nedeni olarak daha sık görülen Trichophyton mentagrophytes olarak bilinen bir mantarın neden olduğu bir patolojidir. Bu durum hayvanın kulak sağlığını etkiler ve tedavi etmek için mantar önleyicilere ihtiyacınız olacaktır.
 2. Otitis: Bu bir kulak enfeksiyonudur ve genellikle tavşanlarda kulak düşüklüğünün en yaygın nedenidir.
 3. Shope sarkomu: Shope papilloma virüsü, dermisin katmanları arasında nodüllerin ortaya çıkmasına neden olur ve özellikle ekstremitelerdeki cilt ve kulaklar etkilenir.

Tavşanlarda sarkık kulağın diğer nedenleri

Bir tavşanda kulak düşüklüğünün genellikle en yaygın nedenleri arasında yer alan yukarıda belirtilen patolojilere ek olarak, başka olasılıklar da vardır. Bunlar tavşanlarda bu bölgenin özellikle hassas bir bölge olması nedeniyle oluşur. Bu, aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Bir darbe veya travma
 • Hayvana kötü bakılması
 • istemsiz hareketler

Bütün bunlar, tavşanın bir veya iki kulağını kaldırmasını engelleyecek şekilde, tavşanda hasara ve ağrıya neden olan bir lif yaralanmasına veya deri yarasına neden olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu aynı zamanda her durumda veterineri ziyaret etmek için bir nedendir.

Tavşanlarda otitis türleri

Otit, tavşanlarda kulak sarkmasının en yaygın nedenlerinden biri olduğundan, bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için bilmeniz gereken ilk şey, kulak kanalından kaynaklanan hemen hemen her enfeksiyonun genellikle “otitis” olarak adlandırılmasıdır. En yaygın nedenlerini belirlemek önemlidir.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Birçok farklı bakteri tavşanın kulaklarında enfeksiyona neden olabilir, ancak bunların arasında Pasteurella multocida öne çıkıyor. Ayrıca genellikle farenks ve burun gibi hayvanın diğer bölgelerini de etkiler.

Tavşanlardaki mantarlar

Bu hayvanların kulaklarını kuru ve temiz tutmak içlerinde mantar oluşmasını engelleyecektir. Nem ve sıcak sıcaklıklar görünümlerini kolaylaştırır, bu nedenle yağışlı mevsimde veya ısı geldiğinde özel dikkat gösterilmelidir.

Tavşanların kulaklarında akarlar

Diğer otitis nedenleri (ve dolayısıyla tavşanlarda sarkık kulak) akarlardır. En yaygın olanı sözde Psoroptes cuniculi’dir. Kulakların içini enfekte ederek sertleşen ve kabuk oluşumuna neden olan kahverengi bir akıntıya neden olur.

Bu kabuk, tavşanda rahatsızlığa neden olacak, bu da onu rahatlatmak için kaşınacak ve bu süreçte kendini yaralayacaktır. Etkilerini tedavi etmek için genellikle hayvanlara özel parazit öldürücüler kullanılır.

Yabancı cisim enfeksiyonları

Böyle büyük, kepçe kulaklar, yapraklar veya dal parçaları gibi küçük yabancı cisimler için alıcı görevi görebilir. Tavşanın kulak boşluklarını sık sık temizlemek, içini kontrol edip çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kulağa bir şey girip çıkarılmadığında, alan iltihaplanır. Ek olarak, hayvan kaşıntı, ağrı ve çok fazla rahatsızlıktan muzdarip olacaktır.

Tavşanlarda alerji

Yiyecek veya çevresel alerjiler de kulak iltihabına ve tavşan kulaklarından birinin veya her ikisinin sarkmasına neden olabilir. Normalde alerji durumunda, belirtiler hayvanın vücudunun diğer bölümlerinde de ortaya çıkacaktır.

Sarkık kulakla karşılaşıldığında dikkat edilmesi gereken belirtiler

Bir tavşanın kulağının sarkık olduğunu gözlemlerseniz, hemen onlara yardım etmeye başlamalısınız. Ancak, ortaya çıkan tek özellik bu özellik değildir ve dikkate alınması gereken başka önemli belirtiler de vardır:

 • Kızarmış kulaklar
 • Baş sallamak
 • Sürekli tırmalama
 • Titreyen kulaklar
 • İştahsızlık
 • Kulak salgıları
 • Eğik bir kafa
 • Denge kaybı ve koordinasyon eksikliği ( ataksi ).

Tüm bu klinik belirtiler acilen bir veteriner hekime görünme ihtiyacına işaret etmektedir. Tavşanlar oldukça kırılgan varlıklardır, bu nedenle evcil hayvanınızda bunlardan herhangi birini fark ederseniz vakit kaybetmeyin.

Veterinerde beyaz bir tavşan.

Tavşanlarının kulağının sarkık olduğunu fark ettiğinde, herhangi bir sahibinin endişelenmesi normaldir, ancak önemli olan, zamanında nasıl tepki vereceğini bilmektir. Evcil hayvanınızın bu semptomu varsa, en kısa sürede incelenebilmesi için egzotik hayvanlar konusunda uzmanlaşmış bir veteriner merkezine gidin. İlginizi çekebilir ...

Bir Tavşanın Hasta Olduğunun 12 İşareti
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Tavşanın Hasta Olduğunun 12 İşareti

Küçük memelilerdeki sorunları deşifre etmek genellikle zordur. Bir tavşanın hasta olduğunun belirtileri kolay fark edilmeyebilir.