Aslanbaş Tavşanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aslanbaş tavşanı, özellikle kafasındaki uzun tüyleri ve vücudunun geri kalanındaki kısa tüyleri ile diğer tavşan türlerinden daha farklıdır.
Aslanbaş Tavşanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2019

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu tavşanın neye benzediğini anlamış olabilirsiniz. Bu sevimli aslanbaş tavşanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Aslanbaş tavşanı: geçmişi ve karakteristik özellikleri

Aslanbaş tavşanı diğer türlerden daha farklıdır çünkü adından da anlayabileceğiniz üzere, vücuduna oranla daha uzun tüyleri olan bir yeleye sahiptir. Bu tüyler yetişkinlik dönemine ulaştıkları zaman dökülmektedir. Onun yerine, altı ayda, kalın kürkü yumuşamaktadır.

Bazı türlerinde çift tüy katmanı bulunur. Renkleri değişkenlik göstermekle beraber, genelde iki renkli olur.

Aslanbaş tavşanı yaklaşık olarak iki kilodur. 7 cm uzunluğu bulan kulakları, bu minik hayvan için oldukça dikkat çekici bir özelliktir. Diğer türlere göre bacakları daha kalındır ve gözleri kırmızı, mavi ve kahverengi olabilir.

beyaz tavşan

Bu türün kökeni çok bilinmese de, Hollanda Cüce Tavşanı ve Swiss Fox karışımından geldiği bilinmektedir. Ayrıca cüce tavşanlarla da akrabadır. Bu tür, Belçika ve İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bugün bile, çoğu ülkede iki yaşını geçince tüylerini döktükleri için resmi bir ırk olarak sayılmamaktadır.

Aslanbaş tavşanı beslenmesi ve bakımı

Evcil hayvan için ideal karaktere (sakin ve sevgi dolu) sahip aslanbaş tavşanı, çocuklu aileler için birebirdir. Evcil hayvanınızın sağlığına dikkat etmeniz için aşağıdaki ipuçlarını uygulamanızı öneririz:

1. Aslanbaş tavşanı beslenme düzeni

Veterineriniz, tavşanınızın yaşına bakarak hangi yiyeceklere ne kadar ihtiyaç duyacağını size söyler. Genel olarak, ağırlığının her yarım kilosu için tavşanınıza bir kap tavşan mamasının 1/8’ini vermelisiniz.

Yemeğini marul ve pazı gibi taze yapraklı sebzelerle tamamlamalısınız. Bol kalsiyum barındırdığı ve böbrekte taş oluşturabileceği için brokoli vermeyiniz.

aslanbaş tavşanı

Muz, elma ya da havuç gibi “tatlı”lardan her gün ufak miktarlarda verebilirsiniz. Kafesine her gün taze su koymayı unutmayın. Vücutları şekeri kaldıramayacağı için kurabiye gibi tatlılardan vermeyin.

2. Kafes

Tavşanınızın yaşam alanı olabildiğince büyük olmalıdır. Eğer çevrenizde park ya da bahçe varsa, her gün hava almaya çıkartabilirsiniz. Ancak günün sıcak saatlerinde ya da kış gecelerinde çıkarmamaya özen gösterin.

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, içinde rahatça hareket edebileceği büyüklükte bir kafesi olmalıdır. Kafesini temizlemeyi ve yiyecek atıklarını temizlemeyi unutmayın.

3. Tüy

Tüylerinin kördüğüm olmaması için haftalık olarak taramanız gerekir. Ayrıca bu sayede tavşanınızın tüy yutmasını ve kedilerde olduğu gibi midesinde tüy yumağı oluşumunu engellemiş olursunuz.

Tavşanınızı yıkamak gerekli değildir ancak çevresini temiz tutmanız gerekir.

4. Dişler

Tavşanların genel özelliklerinden bir tanesi, dişlerinin sürekli uzuyor olmasıdır. Bu sebeple, bir şekilde bu dişleri kısaltmaları gerekmektedir. Peki nasıl? Tahtaları ya da boyasız karton kutuları kemirerek.

5. Veteriner

Genel olarak, tavşanınızı yılda en az bir kez veterinere götürmelisiniz. Veteriner tarafından verilen aşı takvimine uyun ve hastalık belirtileri olabilecek aşağıdaki işaretleri yakından takip edin:

  • Kilo kaybı
  • Islak çene
  • Sulu gözler
  • İshal
  • Burun akıntısı

Aslanbaş tavşanı harika bir evcil hayvandır. Eğer bakımını düzgün yaparsanız, 10 yıla kadar uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kovalik, M., Thoday, K. L., Eatwell, K., & van den Broek, A. H. M. (2012). Successful Treatment of Idiopathic Sebaceous Adenitis in a Lionhead Rabbit. Journal of Exotic Pet Medicine. https://doi.org/10.1053/j.jepm.2012.09.009

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.