Logo image
Logo image

Ankara Tavşanı: Bilmeniz Gereken Her Şey

4 dakika
Ankara tavşanı, 35 santimetre (14 inç) uzunluğa ve 2 ila 6 kilogram (4,4 ila 13 pound) ağırlığa ulaşabilir. En belirgin özelliği iri yapılı kürküdür.
Ankara Tavşanı: Bilmeniz Gereken Her Şey
Son Güncelleme: 16 Aralık, 2022

Tavşanlar, etraftaki en karizmatik ve çekici hayvanlardan biridir. Görünüşleri ve boyutları sayesinde birçok insan onları evcil hayvan olarak sahiplenmeye karar verir. Bununla birlikte, benzersiz ve farklı özelliklere sahip birkaç cins vardır. En iyi bilinenler arasında Ankara tavşanı, mini lop, rex ve Flanders devi vardır.

Ankara tavşanı ırkı tekstil endüstrisi tarafından sömürülen etkileyici bir kürke sahip olduğu için oldukça tuhaf ve farklıdır. Öyle olsa bile, bu onların mükemmel evcil hayvanlar olmalarını engellemez. Bu yazımızı okumaya devam edin ve bu tavşan türü hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.

Ankara tavşanının kökeni

Angora tavşanı, Avrupa tavşanından ( Oryctolagus cuniculus ) gelen eski bir cinstir. Esaret altında tutulduğuna dair ilk kayıtlar 18. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak soyunun o dönemde gelişip gelişmediği hala belirsiz. Kürkü tekstil endüstrisinde oldukça dikkat çekici ve kullanışlı olduğu için hızla popülerlik kazandı ve 1723’te Fransa ve İngiltere’de zaten mevcuttu.

Tarihin bu noktasına kadar, çoğu yetiştirici soyu, etkisiz teknikler aracılığıyla ticari kullanım için üretti. Bu, tavşan kürkü endüstrisinin büyümesini engelleyen malzeme kalitesini düşürdü. Bununla birlikte, 1930’dan itibaren soy ağacı uygulamasının ortaya çıkmasıyla birlikte, türün genetik gelişimi başladı.

Bu fenomen, türün ünlü olduğu dünyanın çeşitli yerlerinde neredeyse aynı anda ortaya çıktı. Tüm yetiştiriciler, daha iyi cilt kalitesine sahip bir soy oluşturmak için aynı şeyi arıyorlardı. Böylece, 1965’e gelindiğinde, hem Fransa hem de Almanya, o zamanlar en büyük tavşan kürkü üreticilerinden biri haline gelen kendi varyantlarını oluşturmuşlardı.

Aslında, kaliteli kürklü bir varyant oluşturma mücadelesi nedeniyle, Ankara tavşanlarının farklı soyları ortaya çıkmaya başladı. Bununla birlikte, en iyi bilinenleri Fransız ve Alman çeşitleridir.

Some figure
Oryctolagus cuniculus domesticus.

Ankara tavşanının özellikleri

Ankara tavşanı, 35 santimetre (14 inç) uzunluğa ve 2 ila 6 kilogram (4,4 ila 13 pound) ağırlığa ulaşabilir. En belirgin özelliği iri yapılı kürküdür. Bunun nedeni, saç folikülünün aktivite süresini uzatan genin resesif bir mutasyonudur. Sonuç olarak, daha uzun bir tabaka üretilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Ankara tavşanının soyu, kürkünün sömürülmesi nedeniyle oldukça bölünmüştür. Bu nedenle, bugün biraz farklı özelliklere sahip varyantlar bulunabilir:

 • İngiliz Ankara tavşanı : Burnu ve uzuvları dışında vücudunun her yerinde kürk oluşumu görülür. Bu, kürkünün çok fazla bakıma ihtiyacı olmasına rağmen, ona çok peluş bir görünüm verir.
 • Fransız Ankara tavşanı : Bu, tüm varyantların en büyüğünden biridir. Kulaklarının, yüzünün ve bacaklarının ön kısmının türün tipik iri kürküne sahip olmamasıyla farklılık gösterir.
 • Alman Ankara tavşanı : Çoğu beyazdır ve kürklerini dökememeleri ile karakterize edilirler. Sonuç olarak, dikkatli bir şekilde kesilmezlerse tüyleri çok uzayabilir.
 • Dev Ankara tavşanı : Bu, şu anda var olan en büyük varyanttır. Ek olarak, en çok saç üreten Ankara kedisi olarak kabul edilir – en az 90 günde bir saçını kestirmesi gerekir.
 • Saten Angora tavşanı : Bu varyant, bir saten tavşanı ile bir Fransız Angora melezinin ürünüdür. Bu sayede farklı renk kombinasyonlarına sahip bir kürk ve atalarınınkine benzer bir saten parlaklığı sergiler.

Önerilen yaşam alanı

Ankara tavşanı, sorunsuz gelişebilmesi için yeterli alana sahip, iyi havalandırılan bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Genellikle tel kafesler kullanılır, ancak evcil hayvanın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir muhafaza inşa etmek de mümkündür.

Bu cinsin kafesi veya kulübesi için önerilen minimum ölçüler 50 santimetre genişlik, 70 santimetre yükseklik ve 50 santimetre uzunluktadır (20 x 25 x 20 inç). Elbette bu ölçüleri aşmak ve geniş bir kasaya sahip olmak her zaman daha iyidir. Ayrıca tavşanların ayaklarının kafes zemininden yaralanabileceğini de unutmamalıyız. Bunu önlemek için, tahta peletler gibi emici bir alt tabaka ile düz bir taban yerleştirmek daha iyidir.

Evcil hayvanın geniş bir yaşam alanı olmasına rağmen, özgürce koşabileceği ve bitki örtüsüne erişebileceği bir oyun alanına ihtiyacı vardır. Aslında, Ankara tavşanının, duyularını harekete geçirmesine izin verdiği için, kafesin dışında içeride olduğundan daha fazla zaman geçirmesi genellikle tavsiye edilir.

Some figure
Oryctolagus cuniculus domesticus.

Irk davranışı

Diğer tavşanlar gibi Ankara tavşanı da çok sakin, huzurlu ve sosyaldir. Doğru bakım ve uygun sosyalleşme ile ailesiyle harika zamanlar geçirebilir. Üstelik sahipleriyle derin ilişkiler bile kurabilir, ancak bunu başarmak için temasın sürekli olması gerekir.

Unutulmamalıdır ki, Ankara tavşanı çok sevecen olmasına rağmen mahremiyete de ihtiyaç duyar. Bu nedenle, strese neden olabileceğinden, taciz edilmemeli veya aşırı şekilde ele alınmamalıdır. Normalde huzurlu olmalarına rağmen, stres ve yetersiz bakım koşullarında bu evcil hayvan agresif davranışlar gösterebilir ve hatta sahiplerine zarar verebilir.

Ankara tavşanı diyeti

Ankara tavşanının diyeti otçuldur ve kaba yem, meyve, sebze ve ticari yem tüketimine dayanır. Sanılanın aksine sağlıklı beslenme çeşitlendirilmeli, bu nedenle günlük rasyon şu şekilde oluşturulmalıdır:

 • Saman (yem): %70
 • Taze sebzeler: %20
 • Ticari yem: %10.
 • Meyveler (ikramlar): haftada bir veya iki kez

Evcil hayvan tayınları, tavşanın gelişim aşamasına göre değişir. Yetişkin olduklarında günde iki kez yemek yemeleri normaldir, ancak daha genç örnekler günde üç tayın gerektirebilir. Durum ne olursa olsun, su her zaman mevcut olmalı ve bitmemiş olsa bile her gün değiştirilmelidir.

Ankara tavşanı sağlığı

Ankara tavşanı, diğer tavşanlara göre hastalıklara karşı daha fazla veya daha az duyarlı değildir. Ancak bu hayvan türü ani sıcaklık ve nem değişimlerini pek tolere etmez. Kafesinin evin içine yerleştirilmesinin tavsiye edilmesinin sebeplerinden biri de budur. Aksi takdirde, kulübelerinin sıcaklığını düzenlemek için ısıtıcıları olmalıdır.

Ayrıca, diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, Ankara tavşanı da uzun vadede korunmasını sağlamak için eksiksiz bir aşı programı almalıdır. Veteriner, tavşanınız için hangisinin daha önemli olduğunu ve uygulama tarihlerini önerecektir.

Gördüğünüz gibi Ankara tavşanı, hassas bir görünüme sahip küçük boyutlu bir tavşandır ; mükemmel bir evcil hayvan olabilir. Ancak sağlığını koruyabilmesi için bazı temel bakımlara ihtiyacı vardır. Bu hayvanların tamamen size bağlı olduğunu unutmayın, bu yüzden ihtiyaçları olan bakımı onlardan esirgemeyiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Profiti, M. (1990). Explotación del conejo de Angora. Cunicultura, 15(88), 0230-237.
 • Santalena, P. (1987). Resurgimiento del conejo de angora. Cunicultura, 12(69), 0174-176.
 • Thébauld, R. G., & Rougeot, J. (1985). Algunas nociones sobre la cria del conejo de Angora. Cunicultura, 10(54), 0059-64.
 • Herrmann, S., Wortmann, G., & Wortmann, F. J. (1996). Characteristics of Angora rabbit Fibre 1-The influence of fibre origin on fibre and medulla diameter in Angora wool. World Rabbit Science, 4(3), 149-153.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.