Tavşanlar Ne Kadar ve Ne Zaman Yemeli?

Evcil hayvanlarımız için beslenme kuralları, sağlıklarının temel direklerinden biridir. Bu nedenle, tavşanların ne zaman ve ne kadar yemesi gerektiğini bilmek önemlidir.
Tavşanlar Ne Kadar ve Ne Zaman Yemeli?
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yemek zamanı, evcil hayvanlarımız için en özlemle beklenen anlardan biridir. Tavşanlar yemekten özellikle hoşlanırlar, hatta beslenme programları en sevdikleri yiyecekleri içerdiğinde bundan daha da fazla hoşlanırlar. Bu nedenle, beslenme yönergelerine özellikle dikkat etmek önemlidir. Size yardımcı olmak için bazı tavsiyeler paylaşacağız, böylece tavşanlar için ne zaman ve ne kadar yemek vermenin uygun olduğunu öğreneceksiniz.

Tavşanlar ve beslenme

Tavşanınızın beslenme programını planlamadan önce, tavşanların biyolojik geçmişini hatırlamak her zaman iyi bir fikirdir. 20. yüzyılın başlarına kadar kemirgenlere benzerlikleri, tavşanların Rodentia grubuna ait olduğuna inanmamıza neden oldu. Bununla birlikte, daha sonraki çalışmalar, tavşanların ve türlerinin aslında tavşanımsılar türüne mensup olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, kemirgenlerden tamamen farklı bir gruba aittirler.

Özellikle, tavşanlar, yaban tavşanları ve diğer türlerin de ait olduğu Leporidae ailesinin bir parçasıdır. Tüm bu hayvanların ortak özellikleri vardır: Güçlü arka bacakları, büyük kulakları ve iki sıra olan kesici dişleri. Bununla birlikte, bizi en çok ilgilendiren ortak özellik, otobur beslenmeleridir.

Evinizde bir tavşan varsa, bilmeniz gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, tavşanların çeşitli bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Dahası, temel olan bazı şeyler vardır, örneğin:

  • Saman: Bu, tavşanların doğru gelişimi söz konusu olduğunda önemli bir besindir. Taze saman lif sağlar ve sindirim sistemlerine yardımcı olur. Ayrıca dişlerini aşındırmalarına yardımcı olur.
  • Taze sebzeler: Taze sebzeler de önemlidir, ancak daha düşük bir oranda vermemiz gerekir. Pazı, havuç tepesi ve su teresi gibi yapraklı yeşillikler, tavşanların yemesi gereken sebzelere örnektir.
  • Meyveler: Arada bir onlara ödül olarak meyve verebilirsiniz.
  • Tavşan yemi: Sahipler, ana öğünün tamamlayıcısı olarak genellikle yassı şekilde gelen tavşan yemi vermelidir. Başka bir deyişle, tavşan yemi evcil hayvanınızın ana besin kaynağı olmamalıdır.
tavşanlar nasıl beslenir?

Tavşanlar ne kadar yemeli?

Tavşanların ne kadar yemeleri gerektiği konusunda kesin bir cevap vermek zordur. Bunun nedeni, hayvanın yaşı ve gelişim seviyesi gibi bir dizi değişken olmasıdır. Genel olarak, miktar özellikle söz konusu gıdanın türüne göre değişir. Yenidoğanlara gelince, anne sütü veya benzeri bir beslenme idealdir.

Saman, tavşanınızın beslenme programının %70’ini oluşturmalıdır. Ancak, bir buçuk aylık olana kadar tavşana saman vermemelisiniz. Saman yüksek kalitede olmalıdır. Ayrıca, mümkünse, tavşanınızın her zaman taze samanı bulunduğundan emin olmak için samanı sık sık değiştirin.

Tavşanların yemesi gereken sebzelerin orta büyüklükte porsiyonlar haline getirilmesi gerekir. Evinizde genç bir tavşan varsa (6 aydan büyük), sebze porsiyonları evcil hayvanınızın vücut ağırlığının % 10’undan fazla olmamalıdır.

Küçük porsiyonlarda meyve ve tavşan yemi vermelisiniz. Daha spesifik olarak, yetişkin tavşanlara 85 gramdan fazla vermediğinizden emin olun. Bu yiyeceklerin sadece hayvanınızın düzenli beslenmesini desteklemesi gerektiğini unutmayın.

havuç yiyen tavşan

Ne zaman yemeli?

Genel bir kural olarak, tavşanlar günde iki kez yemelidir. Bununla birlikte, yine de, belirli bir rutin oluştururken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Bu faktörler arasında, bir tavşanın yaşı en önemli olanıdır.

Bebek tavşanlar söz konusu olduğunda, günde en az üç kez süt vermelisiniz. Evcil hayvanınız büyüdükçe, beslenme programının yanı sıra sıklığı da değiştirmeye başlamalısınız.

Örneğin, tavşanlar gençken sebze porsiyonlarını iki sefere bölmelisiniz. Aynı zamanda, yetişkin tavşanlar tüm sebze porsiyonlarını tek bir beslenmede yiyebilirler. Yukarıda belirtildiği gibi, meyve ara sıra ödül niyetine verilmelidir. Haftalık bir miktar belirlemenizi öneririz – örneğin, haftada üç kez.

Ancak, saman ve su gibi şeyler her zaman mevcut olmalıdır. Dahası, her zaman saman ve suyun taze olduğundan emin olmalı ve onları sık sık tazelemelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Tavşanlar İçin Eğlenceli ve Orijinal İsimler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Tavşanlar İçin Eğlenceli ve Orijinal İsimler

Tavşanlar evcil hayvan olarak beslemek için giderek popülerleşen bir seçenek. Bu hayvanlar hem çok sevimli ve hem de meraklılar.  • Blas, C., & Wiseman, J. (Eds.). (2010). Nutrition of the Rabbit. CABI.
  • Carabaño, R., Rebollar, P. G., Gómez-Conde, M. S., Chamorro, S., García, J., & de Blas, C. (2005). Nuevas tendencias en la alimentación de conejos: Influencia de la nutrición sobre la salud intestinal. XXI Curso de Especialización FEDNA. Madrid, España, 113.
  • Gidenne, T. (2003). Fibres in rabbit feeding for digestive troubles prevention: respective role of low-digested and digestible fibre. Livestock Production Science81(2-3), 105-117.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.