Artık Ofisteyken Evcil Hayvanınızla Oynayabilirsiniz

Evcil hayvanlarımızla oynamamıza izin veren birçok oyuncak geliştirildi. Hatta bazıları ofisteyken bile evcil hayvanınızla oynamanızı mümkün kılar.
Artık Ofisteyken Evcil Hayvanınızla Oynayabilirsiniz
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Size, evcil hayvanınızla ofisteyken, hatta dünyanın herhangi bir yerinden oynamanıza izin veren interaktif bir top hakkındaki her şeyi anlatacağız! Özellikle evden uzakta çok fazla zaman harcıyorsak, bariz faydaları vardır.

Ofisteyken evcil hayvanınızla oynamanıza izin veren top

Play Date adı verilen bu topu akıllı telefonunuzdan yönetebilirsiniz. Evcil hayvanınızla ofisteyken oynayabilmeniz için Android ve iOS için mevcut olan uygulamayı indirmeniz yeterlidir.

ofisteyken oynayabilirsiniz

Bu oyuncağın birçok faydası var. Örneğin, oynarken evcil hayvanınızın fotoğraflarını çeken bir kameraya ve onunla konuşabilmeniz ve birileri topu fırlattığında havlamalarını veya diğer seslerini duyabileceğiniz bir mikrofona sahiptir. Böylece, evcil hayvan ve sahibi arasında harika bir etkileşim yaratır.

Ancak bu topun daha da fazla özelliği vardır. Başka bir örnek, kaliteli bir yerleşik web kamerasıdır. Böylece, top dönerken bile, köpeğinizin her zaman iyi ve net bir görüntüsünü elde edersiniz.

Ayrıca, bu topun malzemesi köpeğinizin dişlerine zarar vermez. Kırılmaz plastik, evcil hayvanınızın ısırıklarına dayanabilir.

Köpeğinizi evde nasıl yalnız bırakabilirsiniz?

Evde yalnız olduklarında köpeklerin korkması veya endişelenmesi çok yaygındır. Bu hem yetişkin köpeklerin hem de yavruların başına gelebilir. Mantıksal olarak, sorunu ne kadar erken tespit edersek, o kadar çabuk çözebiliriz.

Yavrularınızın henüz küçükken ‘evde yalnız kalamamaları’ ile başa çıkmak her zaman daha iyidir. Eğer yaşlanana kadar beklerseniz, sorunun çözülmesi çok daha zor olacaktır.

Sahip olarak geliştirmemiz gereken alışkanlıklardan biri, bizlere çok bağımlı olduğu için evcil hayvanımızı görmek için eve geri dönmek değildir. Evden ayrıldığımızda havlıyor ve ağlıyorsa ve bizi çok özlüyorsa, sadece iki saatliğine gitsek bile, bunun asıl sebebi nasıl yalnız kalacağını bilmediği içindir. Bu, endişe ile stres hissettiği ve kendine güvenmediği için olur.

Her evcil hayvanın yalnız olmaya alışması veya birden fazla evcil hayvanınız varsa, birbirleriyle oynamaktan mutlu olmaları gerekir.

Deneyebileceğiniz iyi bir teknik, evdeyken bile onu ‘görmezden gelmektir’. Bunu kötü muamele olarak görmemelisiniz, bu bir eğitim yöntemidir. Anne köpekler de yavruları büyürken ve sütten kesilmeleri gerektiğinde bunu yaparlar. Daha bağımsız olabilmeleri için onlara ilgi göstermeyi bırakırlar.

Yapacağınız tek şey, annelerinin hareket ettiği gibi davranmaktır ve bu da onların daha bağımsız olmalarına yardımcı olur. Büyüdükçe onlar için yavaş yavaş sınırlar koyarlar, böylece sosyalleşmek ve kendi başlarına eğlenmekten başka seçenekleri kalmaz. Köpekler doğal olarak özgüvenli hale gelirler ve annelerinden bağımsızlaşırlar.

Köpeğinizi sebepsiz yere azarlamayın ve ona asla vurmayın

Köpeğinizi bağırarak ya da vurarak korkutmak çok kötü bir şeydir. Evcil hayvanınız kendini zaten güvensiz hissediyorsa, bu onun güven sorununu zamanla artırır ve savunmacı, huysuz ve agresif hale getirir.

Ona dokunmasanız bile, binlerce şey yapmasını yasaklamanın veya yaptığı her şey için azarlanmasının da önüne geçmelisiniz.

Mantıklı olmasa da, köpeğimizi her şey için azarlamak onu bize daha bağımlı hale getirebilir. Ona bağırmak yardımcı olmaz ve her zaman size odaklanmasına neden olur.

Evdeki herkesin onun özel alanına saygı duyduğundan ve ona yer verdiğinden emin olun; buna diğer hayvanlar da dahildir.

evde huzur

Evde huzur

Bu nokta oldukça önemlidir. Ailedeki herkes sakin, sağlıklı ve mutluysa, bu duygular evcil hayvanınıza da yansır. Ayrıca, kendinizle barış içindeyseniz, evcil hayvanınız da kendisiyle daha fazla barış içinde hissedecektir.

Ancak, ruh hali değişimlerimiz varsa ve sürekli olarak farklı duygular ifade edersek, dostumuz da aynı davranışları sergilemeye başlayacaktır. Duygusal ve enerjik süngerlere benzerler, çevrelerindeki ortama göre değişecek ve evrim geçireceklerdir.

Endişeli ve korkulu insanların hayvanları üzerindeki etkilerinin bir sonucu olarak endişeli hayvanlara sahip olması çok normaldir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.