Logo image
Logo image

Kuşlarınızın Asla Yememesi Gereken Zehirli Yiyecek Türleri

3 dakika
Atıştırmalıklarınızı kuşunuzla paylaşmak, bağınızı güçlendirmek için harika olabilir, ancak onlara asla vermemeniz gereken bazı zehirli yiyecek türleri vardır
Kuşlarınızın Asla Yememesi Gereken Zehirli Yiyecek Türleri
Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Kuşlarınız için dengeli bir diyet geliştirmeye başlamadan önce, asla yememeleri gereken bazı zehirli yiyecek türleri olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, uygun gelişimlerini desteklemek için ihtiyaç duydukları temel besinleri bilmeniz çok önemlidir. Buna karşılık, sağlıklarını tehlikeye atabilecek bileşenlere de aşina olmalısınız. Kısacası, insanların yediği ama bir kuşu zehirleyebilecek bazı yiyecek türleri vardır. Bu nedenle, herhangi bir trajediden kaçınmak için bunu aklınızda bulundurun.

Bununla birlikte, az önce bahsettiğimiz bu toksik bileşenlerin neler olduğunu görelim.

“Kuş” terimi, çoğu uçabilen çok çeşitli ve geniş bir omurgalı hayvan grubunu kapsar. Anatomi ve fizyoloji söz konusu olduğunda kuşlar çok farklıdır. Bu, her türün neden belirli iklimlere, yaşam tarzlarına ve diyetlere uyum sağladığını açıklar.

Bu nedenle, kuşlarınız için en iyi beslenmeyi seçmeden önce, vücutlarının hangi tür yiyeceğe daha iyi uyum sağladığını gerçekten bilmelisiniz. Aynı zamanda, hangi tür gıdaların kendi türleri için toksik olduğunu da öğrenmelisiniz.

Kuşlar ne yer?

Some figure

Kuş beslemek çok şey ifade edebilir. Bu makalede çok çeşitli diyetleri kastediyoruz. Örneğin etçil, böcekçil, tahıl veya meyve ile beslenen kuşlar vardır. Bu organizmaların her biri, gagalarının şeklini ve sindirim sistemlerini dikkate alan bir diyete uzun sürede adapte olmuştur.

Büyük ölçüde, bu çeşitlilik, hayvanların farklı habitatlara uyum sağlama ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

İklimin ve bölgenin etkisi

En yaygın tropikal ve ılıman iklim türleri, çeşitli doğal diyete sahiptir. Bu, kurak iklimlere ve deniz kuşlarına uyum sağlayan diğer türlerden farklıdır.

Papağanlar ve güvercinler, meyveler, tohumlar, yapraklar ve tahıllar dahil olmak üzere neredeyse her türlü yiyeceğe uyum sağlayabilir. Elbette bu, bu kuşların neden ev hayatına daha iyi uyum sağladıklarını açıklıyor. Aynı zamanda büyük şehirlerde nasıl hayatta kalabileceklerini de gösteriyor.

Bir kuşun diyeti yaşam evrelerine göre değişir. Çoğu, henüz gençken annelerinin getirdiği böceklerle beslenir. Bunlar ana protein kaynaklarıdır ve kaslarının ve tüylerinin düzgün şekilde gelişmesine izin verir.

Bir kuş yetişkinliğe ulaştığında, vücutları bulundukları ortamın dayattığı koşullara hızla uyum sağlamalıdır. Bazıları karada veya denizde uzman avcı olurken, diğerleri bölgelerinin tohumlarını ve meyvelerini toplar.

Çevre, evcil kuşların adaptasyonu için son derece elverişlidir. Yine de söz konusu kuşlar için zehirli yiyecek türleri olduğunda, her türün tercihlerine ve gıda intoleranslarına saygı göstermelisiniz.

Kuşlarınızın asla yememesi gereken zehirli yiyecekler

Some figure

Esaret altında doğup büyüyen kuşlar içgüdülerinin çoğunu kaybeder. Bu nedenle, erişebilecekleri bir yerdeyse yanlışlıkla zehirli yiyecekler yiyebilirler.

İşte kuşlarınızı beslememeniz veya etraflarında bırakmamanız gereken en zehirli yiyecek türleri:

Çikolata, kuşlar için zehirli yiyeceklerden biridir

Çikolata, insanlar dahil tüm hayvanlar için potansiyel olarak toksiktir. Bazı sindirim sistemleri bu maddelere karşı daha toleranssızdır ve kusma ve ishale neden olabilir. Daha ciddi vakalarda, merkezi sinir sistemi bozulur ve bunun sonucunda kuş ölebilir.

Elma tohumları, armutlar, kirazlar ve şeftaliler

Elma, kiraz, armut ve şeftali tohumlarının hepsinde az miktarda siyanür bulunur. Bu, çoğu hayvan için oldukça zehirli bir mineraldir ve kuşlar da bir istisna değildir. Bu meyvelerin posaları diyetlerinde şiddetle tavsiye edilir, ancak çekirdeklerini çıkarmanız gereklidir.

Avokado, kuşlar için zehirli yiyecekler arasındadır

Bu, kuşlar için zehirli olan bir meyvenin başka bir örneğidir, bu yüzden onu yemliklerine koymamalısınız. Diğer şeylerin yanı sıra, yüksek kalp ve karaciğer yetmezliği riski ile birlikte gelir.

Sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğan insanlar için çok iyidir ve onları küçük dozlarda köpeklere ve kedilere de verebilirsiniz. Diğer yandan, kuşlar söz konusu olduğunda, yutulmaları genellikle kusma ve ishalin eşlik ettiği sindirim sorunlarına yol açar.

Alkol

Bu konu çok açık, hiçbir evcil hayvana alkol vermeyin ve onların ulaşabileceği yerde alkol bulundurmayın. Bu madde bağışıklık sistemini baskılar ve sağlıklarında hızlı bir düşüşe yol açar.

Saplar, yapraklar ve domates tohumları

Domates posası kuşlar için lezzetli ve sağlıklıdır. Ancak yaprakları, sapları ve tohumları zehirlidir. Bu nedenle domatesleri kuşunuza yedirmeden önce dikkatlice temizlemelisiniz.

Tuz ve şeker

Tüm hayvanlar, doğal diyetleri yoluyla belirli miktarda sodyum ve şeker tüketmelidir. Ancak, bu işlenmiş maddelerin tüketimi sağlıkları için ölümcül olabilir. Sindirim sorunlarına ve böbrek hasarına yol açabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shivaprasad, H. (2014) Patología de las Aves – Una Revisión. Recuperado el 4 de enero de 2022, disponible en: https://www.asav.es/wp-content/uploads/2016/05/3-1-Patologia-de-las-aves-una-revision-Shivaprasad.pdf
  • Skelhorn, J., & Rowe, C. (2010). Birds learn to use distastefulness as a signal of toxicity. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 277(1688), 1729-1734.
  • RICHARDSON, J. A. (2006). Toxic Substancesen Harrison G. & Lightfoot, T. Clinical Avian Medicine (Vol. II). Spix Publishing.
  • Kovalkovičová, N., Šutiaková, I., Pistl, J., & Šutiak, V. (2009). Some food toxic for pets. Interdisciplinary toxicology, 2(3), 169.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.