Kuşlar Ötüşlerine Göre Nasıl Tanımlanır?

"Kulakla kuş gözlemciliği", kuşları ötüşlerine göre tanımlamaya yönelik bir tekniktir. Bugün size her şeyi anlatacağız.
Kuşlar Ötüşlerine Göre Nasıl Tanımlanır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kuşları ötüşlerinden nasıl ayırt edeceğimiz, birçok insanın sahip olmayı seveceği bir bilgidir. Öyle ki, teknisyenler bu amaç için bazı uygulamalar bile oluşturmuşlardır. Bunu başka türlü yapmanında bir yolu var. Peki, çeşitli türleri kendi özel seslerinden nasıl ayırt edersiniz? Her zaman kolay olmasa da bunu herkes yapabilir.

Gerçekte, kuşlar genellikle birçok farklı ses çıkarırlar. En sık görülenler çığlıklar ve şarkı sesleridir. Her birinin türün hayatta kalmasını sağlamak için kendi işlevi vardır.

Bilim insanlarına göre, çığlıklar daha kısa ses parçalarıdır. Amaçları, belirli durumları ve çeşitli ruh hallerini iletmektir: tehlikeyi ifade etmek için, bir çağrı veya gittiğini veya geldiğini söylemek için.

Şarkı söylemek, karmaşık bir konu

Şarkı sesleri zaten daha uzun, karmaşık ve daha ayrıntılı sesler olarak tanımlanmıştır. Yararları hakkında kesinleşmiş bir bilgi yok. Ancak en çok kabul gören teori, çiftleşme için kur yapma sürecini yerine getirmeleridir.

minik sarı kuş

Kuşları ötüşlerinden ayırt etmek birçok nedenden dolayı insanlar için zordur. Bunun ana nedeni, görüntünün bizim için daha önemli olması ve görüntüleri seslerden daha iyi ayırt etmemizdir. Ayrıca, birçok farklı kuş türü olduğu ve hepsinin farklı şarkıları olduğu için. Diğer kuşların seslerini bile taklit edebilenler var.

Kuş sesi tanımada bize rehberlik edecek bazı morfolojik kılavuzlar mevcuttur. Ancak, ne yeni başlayanlar ne de meraklı ve yeni bir şeyler öğrenmek isteyenler onları iyi anlayamaz.

Kuşları şarkılarından ayırt etmenin altı yolu

Gözlem yapmak, kuşları ayırt etmeyi öğrenmenin en etkili yoludur. Bir kuşun şarkı söylemesini izlerken, kuşun morfolojisini sesle ilişkilendirmeye çalışmak için çok dikkat etmelisiniz. Ancak, en önemli şey şarkıda yayılan varyasyonları dikkatlice dinlemektir. Aksi takdirde, tüm şarkılar aynı görünecektir.

Şarkıyı bilinen bir sesle ilişkilendirin

Bir kuş cıvıltısını tekrarlamak, onları incelerken en büyük zorluklardan biridir. Bilinmeyen bir sesi ezberlemek zordur. Ayrıca kuş kılavuzlarında ve ansiklopedilerde bir kopyasını bulmak neredeyse imkansız.

Kuş cıvıltısını dinlerken, onu bilinen bir sesle ilişkilendirmeye çalışmalısınız. Örneğin, Avrupa Nightjar olarak bilinen kuş, bir araba motoruna çok benzeyen bir ses çıkarır.

Sesi kaydedin

Farklı kuş türlerinin yaydığı tüm sesleri ezbere hatırlamak çok zordur. Bu nedenle, her şarkının sesini bir kayıt cihazı, cep telefonu hatta bir not defteri ile kaydetmelisiniz. Her zaman sesi ezberlemek için ne duyduğunuzu analiz edebileceğiniz bazı araçlar getirin.

Kuşları şarkılarından ayırt edebilmek için araştırma yapın

Emek olmadan bilgi olmaz. Saha çalışmanızda topladığınız bilgileri araştırmalısınız. Ayrıca, çeşitli kuş şarkılarını dinleyin ve kaydedin.

sıra sıra dizilmiş kuşlar

Şu anda morfoloji ve şarkı ilişkilendirmesi hakkında birçok belge var.

Kuşun ismine dikkat edin

Birçok kuş adı veya takma ad, bu hayvanların çıkardığı özel seslerden türetilmiştir. Bu yüzden onları hatırlamanın başka bir yolu da bir kuşun adını düşünmek ve onu sesiyle ilişkilendirmeye çalışmaktır.

Kuşları şarkılarından ayırt etmek için nüansları açıklayın

Kuş şarkılarını tarif etmeden önce, onların yumuşak nüanslarını ayırt etmeyi öğrenmelisiniz. Bunun nedeni, ikincisinin tüm türler tarafından yayılan sesleri içermesidir. Bunu yapmanın bir yolu, onları kulağınıza ve görüşünüze aşina olan niteliklerle tanımlamaktır. Örneğin bir şarkı daha metalik olabilir, içi boş, yivli vb. olabilir.

Bazı bilim insanları, kuş şarkılarını insanlarda ortak olan koşullarla ilişkilendirebileceklerini iddia ediyorlar. Örneğin Avrupalı ​​Serin’in sesinin yoğunluğu ve hızı nedeniyle hiper olduğunu söylüyorlar.

Ama teknolojinin harikalarını neden bir kenara bırakalım? Kuşları şarkılarından saniyeler içinde tanıyabileceğiniz yeni uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Şimdiye kadar en çok tavsiye edilen Audubon Kuş Rehberi uygulaması internetten indirilebilir. Kuş cıvıltılarını belirleme işini nasıl kolaylaştırdığını göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.