Köpekleri Yüzdürmek Konusunda Bilmeniz Gereken Her Şey

Köpek yüzdürmek, kas ve eklemlerine ufak bir etki yaparak, kaslarını güçlendirmek için yapılan bütünsel bir egzersizdir.
Köpekleri Yüzdürmek Konusunda Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 08 Ekim, 2020

Köpek yüzdürmek, vücutları için bütünsel bir aktivitedir. Bu sebeple, sıcak mevsimlerde serinlemenin yanı sıra, etkili bir egzersiz türüdür.

Bu tür egzersizlerin, evcil hayvanınız için birçok faydası bulunmaktadır. Ancak, bütün köpek türlerinin suya girmeye istekli olmayacağını aklınızda bulundurun. Faydalarının neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam ediniz.

 Köpek yüzdürmek; hayvanlar için faydaları

 1. Kilo vermek

Diğer bütün fiziksel aktiviteler gibi, yüzme de köpeğinizin kilo vermesine yardımcı olur.

Ayrıca, suda yaşayan birçok canlı gibi suda batmama sayesinde, hayvanınızın kemik ve kıkırdak sistemi hiç zarar görmez. Kemik ve eklemler ayakta durmadıkları için desteklemesi gerekmemektedir ve böylece muhtemel baskılar ve aşırı efora neden olmayacaktır. 

 1. Kasları tonusunu arttırır

Su havaya göre daha dirençlidir, ve hayvanın havada yaptığı aynı hareketi suda yapabilmesi için kaslarıyla daha fazlasını yapması için güç uygular. Bu çok iyidir, çünkü bu şekilde kasın tonusunu arttırır. Bu sebeple, yoğun yüzme aktivitesi genel kas sisteminde en fazla enerji harcatan 5 egzersiz türünden biridir.

 1. Yüzmek, köpeklerin solunum ve kardiyovasküler sistemini geliştirir. 

Hayvanlar, bu tür bir egzersizi orta veya düşük yoğunlukta yapabilirler. Aslında, bu aktivite zamanla hayvanın solunum ve kardiyovasküler sistemini geliştirir. Devamlı yapılan efor tüm canlılarda akciğer kapasitesini güçlendirir. Ek olarak, yüzen canlıya nefes ritmini daha etkin bir şekilde kontrol etmesini öğretir.

 1. Köpekler için yüzmenin tedavi edici faydaları

Bu egzersiz türü, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının etkilerini azaltmak için ve farklı rahatsızlıklar sebebiyle yapılan ameliyat sonrası iyileşme için önerilmektedir. Örneğin:

 • Artrit
 • Felç
 • Kas dejenerasyonu
 • Çapraz bağların yırtılması
 • Kalça çıkığı
kulaç atan bir köpek

Hidroterapi nedir?

Bu tedavi, hayvan sudayken pasif, yardımcı olunarak veya aktif hareketler yapılarak uygulanır. 

 • Pasif hareketler için, kaslarının güçlenmesi için biraz direnç oluşturmasına yardımcı olan terapist ihtiyaç vardır.
 • Aktif hareketler için, kendisine açıklanan hareketleri hayvan  tek başına yapar.

Köpek hidroterapileri aşamalı olarak su ile dolan özel bir küvette uygulanır. Suyun akımı ve miktarı her bir hastanın ihtiyacına göre ayarlanır. Ayrıca, hareketlerini yönetebilmek için su altında bir tasma olabilir.

Ek olarak, bazı küvetlerde suyun sıcaklığı da ayarlanabilir ve diğerleri hava veya su jetleri ile basınç verebilir. Böylelikle, yapılan egzersize, termoterapi ve hidromasajın (rehabilitasyonda kullanılan diğer teknikler) sağlık faydaları da eklenebilir. 

Köpeklerin yüzme aksesuarları

Köpekler, yüzme havuzlarında ve doğal sularda egzersiz yapabilirler eğer yakınınızda hayvanlara izin veren bir yer varsa. Tabi ki, sürekli olarak onları gözlemlemelisiniz. Aslında mağazalarda köpekler için can yelekleri gibi bazı yüzme aksesuarları satılmaktadır. Bu aksesuarlar yüzmeyi onlar için daha kolay hale getirecektir.

Bu aksesuar için, can yelekleri hayvanın suda batmasını engeller ve yüzmesini kolaylaştırır. Ayrıca, hayvanın bedeninin suda daha görünür olmasını sağlar.

Yüzmenin köpekler için birçok faydası vardır ve birçok köpek türü yüzmeyi çok sever. Gördüğünüz gibi, iyi bir zaman geçirmeleri, eğlenmeleri ve hayvanınızla olan bağınızı güçlendirmek için verilebilecek mükemmel bir hediyedir.  Unutmayın, onları serbest bırakmalı, sudan korkmamaları için yavaş yavaş ilerleyerek alışmalarına izine vermelisiniz. Ayrıca girmeye ve suda kalmaya karar verirse mutlaka pozitif destekte bulunmalısınız.

Son olarak, bu tür bir aktivitenin belli bazı kontraendikasyonları olduğunu aklınızda tutmanız önemlidir. Böylelikle, yüzme veya hidroterapinin  iyi bir fikir olmadığı yönünde bir patoloji oluşursa, veterinerinize danışınız.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklere Özel Yüzme Havuzu İlk Kez Madrid’de Açılıyor
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklere Özel Yüzme Havuzu İlk Kez Madrid’de Açılıyor

Yaz aylarında hepimiz yüzme havuzuna gitmeyi severiz evcil hayvanlarımızın da serinlemekten keyif alacağını bilmemize rağmen onları yanımızda götür... • Del Pueyo Montesinos, G.Fisioterapia y rehabilitación veterinarias.Zaragoza, Servet, 2011.
 • Muy interesante ¿Conoces los beneficios de la natación para los perros?, 2019.