Yaz Aylarında Köpeğinizle Eğlenmek

Havalar ısındıkça, köpeğinizle yazın neler yapacağınızı düşünmenizin vakti gelmiş demektir.
Yaz Aylarında Köpeğinizle Eğlenmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yazın, sıcak havalardan dolayı evcil hayvanınıza daha fazla dikkat etmeniz önemlidir. Örneğin, köpeğinizin patileri ve kulakları aşırı ısınmaya karşı çok hassastır. Onunla daha fazla vakit geçirmenin negatif bir şey olduğunu düşünmek yerine, yaz aylarında köpeğinizle eğlenmek için neler yapabilirsiniz bunlara bakmak sizin için bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Yaz Aylarında Köpeğinizle Eğlenmek İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Köpeğinizle Eğlenmek: Plaj

İnsanlar gibi, köpekler de plaja gitmeyi çok sever! Çoğu köpek suya bayılır ve bu şekilde sıcak günlerde serinleyebilirler. Eğer yakınınızda bir plaj varsa, köpeğinizi kumda koşmaya ve denizde oynamaya götürün. Fakat plajın köpeklere açık olduğundan emin olun.

plajda duran köpek ve çocuk

Köpeğinizle plaja gitmek için en iyi vakitler sabahın erken saatleri veya öğleden sonradır. Bu şekilde plaja gelenleri de rahatsız etmezsiniz. Bazı plajlar hayvan dostudur ve herhangi bir saatte gidebilirsiniz.

Bununla birlikte, diğer yerlerde, köpeklere yalnızca günün belirli saatlerinde izin veren plajlar, yalnızca köpekler için olan bazı plajlar ve köpeklerin girmesine hiç izin vermeyen bazı plajlar vardır. Eğer yakınlarda bir plajı yoksa, köpeğinizin her zaman bir bebek havuzunda oynamasına izin verebilirsiniz.

Eğer evinizde havuzunuz varsa, köpeğinizin de eğlenceye katılmasına izin verin! Yazın köpeğinizle oynayacağınız birçok oyun vardır, bunlardan biri suya top atıp köpeğinizin yakalamasıdır.

Köpeğinizle Eğlenmek: Dağda Bir Gün

Güzel bir doğa yürüyüşü, yaz aylarında köpeğinizle etkileşime geçmek için harika bir yöntemdir. İkiniz de egzersiz yapacaksınız, biraz temiz hava alacaksınız ve köpeğiniz de tasmasız gezerek yeni kokuları keşfedecek.

Gece Yürüyüşleri

Köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkarmanız zorunludur. Fakat yaz mevsiminde, dışarısı çok sıcak olmadığında yürüyüşe çıkmak daha iyidir. Sabahın erken saatlerini veya gün batımını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, açık alanı olan bir restauranta veya bara giderken köpeğinizi de götürmeye karar verirseniz, tasma takın ve uslu olduğundan emin olun.

Başka Köpeklerle Takılmak

Diğer bir iyi fikir, diğer köpek sahipleriyle buluşup doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapmaktır. Hem sosyalleşeceksiniz, hem de köpeğiniz de yeni arkadaşlar edinmekten çok hoşlanacak.

Köpekler için Su Parkları

Dünya genelinde gün geçtikçe köpekler için daha fazla su parkları açılmaya başladı. Örneğin, Barselona’da sadece köpekler için yeni bir su parkı var. Su parklar, kişilerin yazın köpekleriyle eğlenebilecekleri harika yerlerdir. Hem de her şey köpekler için tasarlanmıştır. Küçük köpekler için yüzme havuzları ve daha büyük yavrular için daha büyük olanlar vardır. Bazı su parklarında köpeğiniz için mini kaydıraklar bile bulunur.

Seyahat Etmek

köpeğinizle eğlenmek

Eğer köpeğinizle seyahat edecekseniz, kalacağınız yerin hayvan dostu olduğundan emin olmalısınız. Günümüzde daha çok yer hayvanlara izin veriyor. Hatta bazılarında köpekler ve kedilere özel alanlar bile var.

Fakat köpeğinizi nasıl seyahate çıkaracaksınız? En pratik yol, köpeğinizi bir taşıma kutusuna koyup arabanın arka koltuğuna yerleştirmektir. Eğer herhangi bir sebepten dolayı taşıma kutusu kullanamıyorsanız, köpeğinizin özel bir kemer ile arabanın emniyet kemerine bağlı olduğundan emin olun.

Yolculuk süresince ortalama iki saatte bir durmanız gerektiğini unutmayın ki köpeğiniz su içebilsin, rahatlasın, bacaklarını esnetsin. Ayrıca, köpeğinizi arabada yalnız bırakmaktan kaçının.

Eğer tuvalete giderken onu arabada bırakmanız gerekiyorsa, arabanızın camları açık bir şekilde ve gölgede olduğundan emin olun. Bazı ciddi sonuçlara yol açabilecek sıcak çarpmasından kaçınmak istersiniz.

Midesi İçin Sürprizler

Yaz aylarında köpeğiniz ile yapacağınız bir başka eğlenceli şey de, ona bir ziyafet çektirtmektir. Köpeğinize doğal malzemelerle ve bolca sevgiyle yemek hazırlamak, birlikte zaman geçirmenin ideal bir yoludur. Muffin, dondurma, krep, kurabiye gibi yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Yemek pişirmekten keyif alacaksınız ve köpeğiniz yaratıcılığınıza bayılacak. Her zaman doğal malzemeler kullandığınızdan emin olun, ancak aynı zamanda köpeğinizin keyif alacağı şeyleri de düşünün. Örneğin, tavuklu yiyecekler kesinlikle favorisi olacak!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.