Tüysüz Küçük Köpek: Arjantin Pila

Arjentin Pila köpeği, harika bir hayvandır. Sevgi dolu, eğlenceli ve neşeli köpeklerdir. Bu tüysüz köpeklerin cilt bakımı için size vereceğimiz bu ipuçlarını uygulamanızı tavsiye ederiz.
Tüysüz Küçük Köpek: Arjantin Pila

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2019

Arjantin Pila köpeği, tüysüz Peru köpeği ve tüysüz Meksika köpeğine çok benzerdir. Bu üç ırk, Latin Amerika’ya özgüdür. Tahmin edebileceğiniz gibi, asıl özellikleri tüysüz olmalarıdır.

Bu ırkı daha önce görmemiş kişiler, Arjantin Pila köpeğini uyuz hastalığına yakalanmış sanabilir. Ancak bu köpeklerin derilerinin böyle açık olmasının sebebi, tüylerinin olmamasıdır.

Tüysüz olmalarından dolayı, tahrişe ve dermatite çok yatkındırlar. Bu sebepten dolayı, derilerinin bakımını yakından takip etmelisiniz. Düzgün bakıldığı zaman, Pila köpeğinin ömrü uzun olur; 20 yıla kadar yaşayabilirler!

Arjantin Pila köpeği genelde Arjantin’in kuzeyinde bulunur. Her şeyden de öte, yumuşak ciltlerinden dolayı tercih edilirler. Arjantinlilerin efsanesine göre, Pila köpekleri siyasi bağları güçlendirmek amacı ile İnka İmparatorluğu’ndan hediye olarak gelmiştir.

Arjantin Pila köpekleri üç boyda olabilir: küçük, orta ve büyük. Ancak, en bilinenleri küçük Arjantin Pila köpekleridir. Boyutları fark etmeksizin, kişilikleri ve temel gözlemci karakteristik özellikleri aynı kalmaktadır.

Bu ırk, ailesine ve diğer hayvanlara karşı oldukça sevgi doludur. Buna ek olarak, bu hayvana sahip olmanın en iyi avantajlarından bir tanesi, küçük ortamlara hemen uyum sağlayabiliyor olmalarıdır. Harika birer koruma köpekleri olmalarının yanı sıra, oldukça oyuncu ve neşeli köpeklerdir.

pila köpeği

Arjantin Pila köpeği: karakteristik özellikleri

Bu ırkın kökeni belirsizdir çünkü hakkında tarihe kesin olarak geçmiş bir kayıt yoktur. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, Arjantin Pila köpeklerinin İnka İmparatorluğu’ndan hediye olarak Arjantin’e verildiği düşünülmektedir. Tüysüz Peru köpeği ve Arjantin Pila köpeğinin birbirine çok benzer olması, bu teoriyi desteklemektedir.

Birkaç yüzyıldır Arjantin’de olmalarına rağmen, bu köpeklerin popüler olması 20. yy’ı bulmuştur. Genel olarak, dünya çapında tüysüz ırklar çok popüler değildir.

Bu köpekler, çoğunlukla tüyleri olmayan köpeklerdir. Yani, vücutlarının belli bölgeleri dışında tüyleri yoktur. Çoğu Pila köpeğinin kafalarının üstünde ve kuyruklarında genelde tüyler olur. Ancak, bu tüyler yoğun ya da kalın değil; daha çok saman renginde ve kurudur.

Arjantin Pila köpeği, dünyada çok iyi bilinen bir köpek olmamasına rağmen, kolay bir şekilde fark edilebilir. Derileri, kurşun grisi rengine benzer koyu renktedir. Bazen karınlarında ve bacaklarında beyaz noktalar olan siyah ya da kahverengi renklerine de rastlayabilirsiniz.

Bu köpekler, tıpkı tazılar gibi güçlü ve keskin vücut hatlarına sahiptir. İnce ve orantılı vücutları sayesinde hızlı ve çeviktirler. Karakteristik özellikleri arasında, dar suratlarındaki uzun sivri kulakları yer alır.

Nazik ve enerjik köpekler

Arjantin Pila köpekleri evcil hayvan olarak güzel bir seçenektir. Sevgi dolu, oyuncu, neşeli ve çok sabırlılardır. Hareketli ve enerji dolu oldukları için, hareketli aileler için uygundur.

arjantin pila köpekleri

Enerjilerine rağmen, ev boyutlarına kolay uyum sağlarlar. Apartmanda yaşamak için de uygundurlar. Ancak, bu köpeklerin çok sık egzersiz yapmaları gerektiğini unutmayın.

Günlük yürüyüşler, köpeğinizin enerjisini atması ve diğer hayvanlarla sosyalleşmesi için mükemmel bir fırsattır. Oldukça aktif hayvanlar olan Pila köpeklerinin akıl sağlığı için bu aktivite çok faydalıdır.

Arjantin Pila köpekleri, düzgün eğitildikleri zaman harika koruma köpekleri olurlar. Bu hayvanların zihinsel olarak zorlanmaları gereken çok zeki köpekler olduğunu unutmayın. Köpeğiniz büyüdükçe oynadığınız oyunları zorlaştırmaktan çekinmeyin!

Arjantin Pila köpeğinin temel bakımı

Bu köpekleri beslerken göz önünde bulundurmanız gereken en temel şey, egzersiz ihtiyaçlarıdır. Köpeğinizin enerji yakma ihtiyacını karşılamalısınız yoksa huzursuzlaşır ve gerginleşir.

Bu ırk çok nazik ve sabırlı olsa da, enerjilerini atmalarına izin vermezseniz olumsuz birtakım davranışlar geliştirebilirler. Bu sebeple, köpeğinizi günlük yürüyüşlerine çıkarmanızı ve ek olarak, günlük oyunlar oynatmanızı öneririz. Zeki köpekler için dairesel antrenmanlar idealdir. 

Bu köpeklerin bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hassas ciltleridir. Tüylerle kaplı olmadığı için derileri açıkta kalmaktadır. Bu sebeple, cildini hipoalerjenik ürünlerle nemli tutmanızı öneririz. Ancak, köpeğinizin üzerinde herhangi bir kimyasal ürün kullanmadan önce mutlaka veterinere danışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.