Köpekler Neden Hapşırır?

Hapşırma, yabancı cisimler burnu tahriş ettiğinde gerçekleşen istemsiz bir reflekstir.
Köpekler Neden Hapşırır?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2020

Köpekler oldukça oyuncudur. Çok fazla enerjileri vardır ve uzun süre hareketsiz kalamazlar. Bu ekstra canlılık bizi hastalanmayacaklarına inandırıyor ve bu yüzden aniden hapşırdıklarında bizi şaşırtıyor. Bununla birlikte, köpekler aşağıda belirttiğimiz gibi birçok farklı nedenden dolayı hapşırır.

Bir köpeğin solunum sistemi

Her ne kadar bir köpeğin solunum sistemi, her şeyden önce, oksijen almaktan ve karbondioksit gibi zararlı gazları vücuttan uzaklaştırmaktan sorumlu olsa da, aynı zamanda bir kedinin solunum sistemi gibi önemli bir role de sahiptir.

Kediler ya da köpekler, insanlar gibi derilerinden terleyemezler. Bu nedenle, solunum sistemi vücut ısılarını düzenlemeye yardımcı olur.

Aşağıdakiler köpek solunum sistemini oluşturur:

  • Ağız ve burun
  • Trakea veya nefes borusu
  • Akciğerler ve alt solunum yolları (bronşlar ve bronşiyoller)

Solunum sistemini farklı faktörler etkiler. Bu solunum yolu hastalıklarına yol açar. Bu tür hastalıkların en belirgin semptomlarından biri genellikle hapşırmadır.

Devam etmeden önce şu soruyu cevaplamaya değer: hapşırma nedir? Bu istemsiz bir refleks eylemidir. Yani, burun ve ağızdan atılan ani, zorla ve istemsiz bir hava patlamasıdır.

Köpekler Neden Hapşırır?

Hapşırma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle gerçekleşir:

Alerjiler

Alerji, vücut bir alerjene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Tehlikeli değildir, ancak vücut onu yabancı olarak tanır ve ona reaksiyon gösterir. Farklı alerji türleri arasında, köpeklerde en yaygın olanı atopik dermatit (egzama) veya atopidir.

Egzama, enflamatuar hastalığa neden olan genetik bir zayıflıktır. Yaygın semptomlar, hapşırma, burun ve göz akıntısı ile birlikte deride kaşıntıdır. Hastalık kısa sürede tespit edilmezse, cilt lezyonlarına dönüşecektir.

Atopide, vücut zararlı olmayan maddelere karşı tepki vererek onlarla savaşmak için antikorlar üretir. Diğer ana alerjiler şunları içerir:

  • Polen
  • Bitkiler
  • Mantarlar
  • Toz akarları veya böcekler

Veterinerler, kaşıntı ve cilt rahatsızlığını hafifletmek için hipoalerjenik şampuan reçete edebilir. Semptomlar daha şiddetli ise, bir anti-enflamatuar tedaviyi düşünebilirsiniz.

köpekler polenden hapşırır

Soğuk algınlığı

Bir köpek düşük sıcaklıklara maruz kalırsa, üşütebilir. Köpeklerde en sık görülen semptomlar göz akıntısı, öksürük, iştahsızlık, oynamaya karşı ilgisizlik veya hapşırmadır.

Neyse ki, çoğu köpek tedaviye ihtiyaç duymadan soğuk algınlığı ile savaşabilir. Bu durumlarda, sahiplerin köpeklerinin yeterince su içtiğinden, sıcak kaldığından emin olmaları ve onları daha sıcak havalarda yürüyüşe çıkarmaları gerekir.

Bazen, soğuk algınlığı, gençlik hastalığı adı verilen yüksek bulaşıcılığa sahip bir köpek hastalığı ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, gençlik hastalığı Morbillivirüs’ten kaynaklanırken, soğuk algınlığı, sıcaklıktaki değişime bedensel bir tepkidir.

Burun enfeksiyonları

Bordetella bronchiseptica adı verilen bir bakteri, köpeklerde bulaşıcı trakeobronşit hastalığına neden olur. Kafes hastalığı olarak da bilinir, hapşırma, akıntı veya iştahsızlık gibi soğuk algınlığı semptomlarına sahiptir.

Trakeobronşite mantarlar, virüsler veya parazitler de neden olabilir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, ancak kolayca tedavi edilebilir.

Aspergillus mantarı, solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu başka bir bakteridir. Çim, toz veya samanda bulunan mantarları nefes yoluyla almanın neden olduğu yaygın bir burun enfeksiyonu türüdür. Semptomlar hapşırma, sekresyon, burun kanaması ve görünür enflamasyon gibi belirtileri içerir.

Duygu

Bazı köpekler mutlu veya heyecanlı olduklarında, normal bir biçimde sahiplerini selamlarken hapşırır. Diğer köpeklerle oynarken de hapşırırlar.

mutlu french bulldog

Köpekler mutlu olduklarında burunlarını buruşturlar ve bu da hapşırmalarına neden olur. Bu nedenle, bir köpek evinize girdiğinizde hapşırırsa, sizi görmekten memnun olduğu anlamına gelir.

Hapşırma istemsiz bir eylemdir. Bu nedenle, bir köpek hapşırdığında bu durum tehlikeli değildir.

Bununla birlikte, köpeğinizin sürekli hapşırdığını ve başka semptomlar gösterdiğini fark ederseniz, bir kontrol için veterinere götürün.

This might interest you...
Köpeklerde Besin Alerjisi Nasıl Önlenir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Besin Alerjisi Nasıl Önlenir?

Köpekler de alerjik reaksiyon geliştirebilirler. Köpeklerde besin alerjisi ile ilgili detaylı bilgi almak için bu makaleye mutlaka göz atın. Tıklay...