Köpeklerde İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri ve Belirtileri

17 Ocak 2021
Köpeklerde irritabl bağırsak sendromunun açık bir nedeni yoktur, çünkü diyet ve köpeğin ruh hali gibi faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olduğuna inanılmaktadır.

İrritabl Bağırsak Sendromu -IBS- insanlarda olduğu kadar köpeklerde de ortaya çıkan bir patolojidir. Diğer birçok şeyin yanı sıra karın ağrısına ve bağırsak hareketlerinde değişikliklere yol açan bir bozukluktur.

Bazı bölgelerde, bu sendromdan etkilenen insanların yüzdesinin %11,6 olduğu tahmin edilmektedir. Köpeklerdeki rakam da benzerdir, çünkü veterinerler köpeklerin %10 ila 15’inin IBS geliştirebileceğini tahmin etmektedir. Bu bozukluğu nasıl tespit edeceğinizi ve onunla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Nedenleri

İrritabl Bağırsak Sendromu, bağırsak mukozalarının kronik enflamasyonudur. Bu patolojinin nedenleri çoğunlukla bilinmemektedir. Bu nedenle, öncelikle köpekteki diğer hastalıkları dışlamalıyız: Bu hastalıklar diğerlerinin yanı sıra gastroenterit, kolit, pankreatit ve parazit enfeksiyonları olabilir.

Bir veteriner tüm bu olası nedenleri ortadan kaldırdığında, IBS’den şüphelenmenin zamanı gelmiştir. Uzmanlar kesin nedenlerin farkında olmasalar da, bunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olabileceğine inanıyorlar:

Köpeklerde İrritabl Bağırsak Sendromunun kronik bağırsak iltihabı ve rahatsızlığı ile ilişkili olduğunu unutmamalısınız. Bununla birlikte, genellikle herhangi bir mide patolojisi ile ilgisi yoktur. İnsanlarda olduğu gibi, bu sendrom hastayı başka hastalıklar geliştirmeye yatkın hale getirmez.

mama yemeyen köpek

İrritabl Bağırsak Sendromu Semptomları

Köpeklerde İrritabl Bağırsak Sendromunun en yaygın semptomları kronik ve dönemsel kalın bağırsak ishalidir. Bu çok görünür belirtiye ek olarak, aşağıdakiler dahil başka işaretler de vardır:

  • Kendi kendine kaybolan aralıklı ishal / kabızlık atakları
  • Dışkıda mukus epizodları
  • Bulantı ve kusma
  • Depresyon ve uyuşukluk
  • Hastalık birkaç ay sürerse iştah ve kilo kaybı

Veterinerlere göre semptomlar ilgili alana göre değişiklik gösterecektir. Örneğin mide daha fazla etkilenirse bulantı ve kusma daha yaygın olacaktır. Öte yandan, daha çok etkilenen kısım bağırsaksa, ishal ataklarının ortaya çıkması daha normal olacaktır. Öyle olsa bile, her iki semptom aynı anda ortaya çıkabilir.

Teşhis ve Tedavi

Yukarıda da söylediğimiz gibi, olası tek tanı, hayvanın gastrointestinal sistemini tehlikeye atan diğer olası patolojileri dışlayarak yapılır.

Tedavi söz konusu olduğunda, her durumda semptomların sıklığına uyum sağlaması gerektiğini vurgulamak önemlidir. Pek çok köpekte, aynı zamanda kolayca sindirilebilmesi gereken lif bakımından zengin diyetlerle klinik belirtilerinin sıklığı azaltılabilir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınız için yeni menüler planlarken size rehberlik edecektir.

Aynı zamanda, ishal atakları, bağırsak hareketliliğini değiştiren bir ilaç olan loperamid ile tedavi edilebilir. Köpeğin karın ağrısının yaşam kalitesine zarar verdiği durumlarda, klinidium gibi antispazmodik ilaçların verilmesi de göz önünde bulundurulabilir.

Dozların yalnızca veteriner hekim tarafından belirlenmesi gerektiğini vurgulamak önemlidir. Bir köpeğe profesyonel yardım almadan ilaç vermek çok kötü sonuçlanabilir, çünkü insan kullanımı için dozlar asla bir köpek için gerekli olanlarla eşleşmeyecektir. Herhangi bir şüpheniz veya sorunuz varsa, evcil hayvanınızı hemen veterinere götürün.

irritabl bağırsak sendromu yaşayan köpek

Sabır ve istikrar

Ne yazık ki, bu bir hapla düzeltilmesi mümkün olmayan kronik bir sendromdur. Net bir tetikleyici olmadığından, ana tedavi, köpeğin yediklerini izlemek ve semptomlarını en aza indiren etkili bir kombinasyon bulunana kadar diyetinde ve rutininde değişiklikler yapmaktan oluşur.

Bir sahip olarak sabırlı olmanız ve bu durumun muhtemelen ömür boyu süreceğini kabul etmeniz gerekir. Elbette bu, köpeğinize daha kötü baktığınız anlamına gelmez. Köpeğinize özen ve şefkatle bakın, çünkü köpeğiniz de sizin için aynısını yapacaktır.

  • Epidemiología del Síndrome del Intestino Irritable (IBS), Newsmedical.net. Recogido a 25 de noviembre en https://www.news-medical.net/health/Irritable-Bowel-Syndrome-(IBS)-Epidemiology-(Spanish).aspx
  • Síndrome del Intestino Irritable, Medlineplus.gov. Recogido a 25 de noviembre en https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000246.htm
  • Inflammatory Bowel Disease in Dogs (IBD), VCAhospitals. Recogido a 25 de noviembre en https://vcahospitals.com/know-your-pet/inflammatory-bowel-disease-in-dogs