Köpeğiniz ile Yolculuk: Evet mi Hayır mı?

Her hayvan dostu kuruluşun kurallarına uyduğunuz ve bilgi sahibi olduğunuz sürece, köpeğinizle seyahat etmeniz bir sorun teşkil etmemelidir.
Köpeğiniz ile Yolculuk: Evet mi Hayır mı?

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2020

Evcil hayvanınızı seviyorsanız er ya da geç bir yolculuğa çıkmak zorunda kaldığınızda evcil dostunuz ile ne yapacağınızı merak edeceksiniz. Köpeğinizle bir yolculuğa çıkmak ya da çıkmamak. İşte bütün mesele bu. Bu sorunun cevabı ise; duruma göre değişir. Köpeğiniz ile yolculuk konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Dünya Gittikçe “Evcil Hayvan Dostu” Haline geliyor

Hayvan dostu kurumlar.

ABD ve diğer ülkeler gittikçe daha fazla evcil hayvan dostu haline geliyor ve evcil hayvanlarla herhangi bir sorun yaşamadan seyahat etmemize olanak sağlıyor.

Evcil hayvanlara giriş izni veren hayvan dostu varış yerleri veya mekanları her yerde belirmeye başladı. Örneğin;

  • Taşımacılık
  • Oteller veya kalınacak diğer yerler
  • Restoranlar, barlar ve kafeler
  • Kamu alanları (müzeler, ofisler, sinema salonları, vb.)

Köpeğinizle seyahat etmek veya etmemek bir Shakespeare-vari ikilem haline gelebilir. Köpeğinizi yanınıza alıp almayacağınıza veya bir başkasına bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi analiz etmelisiniz.

Stresli olmadığı sürece köpeğinizle seyahat etmeniz bir sorun değil

Her evcil hayvan dostu kuruluşun kurallarına uyduğunuz sürece, köpeğiniz ile yolculuk konusunda bir sorun yaşamayacağınıza dair sizi temin ederiz.

Ancak seyahatinizin başarıyla sonuçlanması için dört bacaklı dostunuzun da yolculuğa çıkmayı istemesi gerek. Bunu belirtmemizde fayda var çünkü bazı köpekler, özellikle belirli ulaşım araçlarında, yolculuğu stresli bulur.

Kendinizi köpeğinizin yerine bir koyun. Bir anda kendisini bir kafeste ve yabancı bir yerde buluveriyor. Nerede olduğu hakkında hiçbir fikri yok ve sonra, her şey hareket etmeye başladığında tuhaf sesler duyuyor.

İşte bu yüzden böyle bir maceraya atılmadan önce seyahat aracına alışması için ona yardımcı olmanız oldukça önemli.

Köpeğinizle yolculuğa çıkmadan önce onu veterinere götürün

Köpeğiniz, kendi arabanız olsa bile, farklı ulaşım araçlarıyla birçok stresli durum yaşayabilir. Bu yüzden, onu yanınıza almaya karar vermeden önce, ilk olarak bir veteriner hekime götürün.

Köpeğinizin sağlığını değerlendirmek için bir profesyonelden yardım isteyin. Bazı koşullar seyahat etmesini kısıtlayabilir. Örnek verecek olursak;

  • Yaş: Yavru köpekler ve yaşlı hayvanlar gereğinden fazla gezinmemeliler.
  • Belirli hastalıklar
  • Yakın zamanda geçirilmiş ameliyat veya diğer iyileşme nedenleri

Eğer veterineriniz, köpeğinizin seyahatini onaylarsa, yolculukta lazım olabilecek sağlık belgelerini (iç dış parazit aşıları vb.) size vermesini isteyin. Ayrıca veterinerinize, seyahatinizi hayvan dostunuz için olabildiğince stressiz hale nasıl getireceğinizi sormalısınız.

Köpeğinizi yanınıza alamıyorsanız huzurlu geziler için diğer seçenekler

Köpeğinizle birlikte huzurlu bir yolculuk.

Sağlık problemleri veya diğer sorunlar yüzünden köpeğinizi yanınıza almamaya karar verdiyseniz endişe etmeyin! Onunla ilgilenebilecek herhangi bir aile üyesi ya da arkadaşınız yoksa veya onu muhtemelen strese gireceği bir kulübede bırakmaktan korkuyorsanız, hiçbir şekilde seyahatinizi iptal etmemelisiniz.

Bugünlerde sizin için köpeğiniz ile ilgilenebilecek pek çok insan var. Çünkü internet, bizi her geçen gün daha da şaşırtmaya devam ediyor. Aynı zamanda internet, köpeğinizle ilgilenebilecek, yakınınızda bulunan insanları bulmanız için harika bir araç.

Bu köpek bakıcıları, diğer kullanıcılar tarafından değerlendirilir; böylece siz de daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, çoğu zaman sigorta şirketleri, daha fazla gönül rahatlığı için onları destekler.

Şunu unutmayın; zamanla köpeğinizin bakıcısını tanıyacaksınız ve onunla nasıl bir etkileşim kurduğunu anlayacaksınız. Ayrıca siz yoldayken bakıcı, köpeğiniz ile neler yaptıklarını size bildirebilir ve fotoğraflarını gönderebilir; böylece siz de birbirleriyle nasıl geçindiklerini görebilirsiniz. İsterseniz ondan canlı bir video göndermesini bile isteyebilirsiniz. Teknoloji gerçekten harika, değil mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.