Logo image
Logo image

Kedinizle İlişkinizi Güçlendirmek

3 dakika
Kediler çok bağımsız hayvanlardır ve yalnız olmayı severler. Bugün, kedinizle ilişkinizi güçlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.
Kedinizle İlişkinizi Güçlendirmek
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizle ilişkinizi güçlendirmek her zaman kolay değildir, ancak bunu mümkün kılmak için bazı ipuçları vardır. Kedilerden bahsederken, genellikle onları bağımsız hayvanlar ve ayrı yaşamlar yaşamayı seven hayvanlar olarak düşünürüz.

Kedinizle ilişkiniz ve kedi yalnızlığı

Kedilerin alanlarını ve kendilerine ayırdıkları vakti sevdikleri oldukça iyi bilinmektedir. Tüm faaliyetlerini yalnız yapmayı severler ve başkaları olmadan kendilerini eğlendirebilirler. Yani, onların kendi alanlarına ihtiyaçları olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, evcil kediler sahiplerine bağımlı hale gelir ve daha sonra ihtiyaçları için onlara güvenirler.

Sorumluluklarınızdan biri, kedinizle ilişkinizi güçlendirmek olmalıdır.

Bazen ilişki oldukça taraflı gelebilir: istedikleri zaman kendileriyle yalnız kalırlar ve bize sadece canları istediğinde gelirler. Ancak, sahibi olarak, tüm ihtiyaçlarını takip etmek zorundasınız.

Karşılığında, varlıkları, zarafetleri ve akrobasileri ve tüm mistisizmleriyle sizi ödüllendirecekler.

Some figure

Alanına saygı duyun

Kediler kendi alanlarına ve güvenli bölgelere sahip olmayı severler. Bunlar herhangi bir müdahale olmadan gidebilecekleri ve sakin olabilecekleri yerlerdir; bir kediyi eve getirdiğiniz ilk günden itibaren mahremiyete ihtiyacı olacak. Uzmanlar, kedilerin vakit geçirebilecekleri, gizlilik arayabilecekleri ve keşfedebilecekleri en az iki farklı yere ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir.

Ayrıca, kedilerin bir kum kutusu da olması gerekir. Unutmayın, birden fazla kediniz varsa, her kedi için bir kum kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Sahip olduğunuz alana ve evcil hayvanınızın zevkine bağlı olarak farklı kum kutusu türleri vardır.

Ayrıca, yemek ve taze su için kum kutusundan uzakta bir alana ihtiyacı olacak. Bu iki alanı birbirine çok yakın koyarsanız, yemeğini yiyemeyebilir.

Farklı yüksekliklerde yataklar: Zemin seviyesinde bir tane olması önemlidir, ancak kediler daha yüksek olan ikinci bir dinlenme alanına da sahip olmayı sever. Bu şekilde, kapıdan içeri ve dışarı kimin gelip gittiğini veya pencereden sokakta neler olup bittiğini görebilirler (pencereler her zaman kapalı tutulmalıdır).

Kendi zamanı ve bireyselliği

Kediler değişim konusunda iyi değildir. Evinizi taşırsanız, yatağını taşırsanız veya yeni bir kişi eve gelirse, o zaman çok mutlu olmayabilir. Bu yüzden, değişime kendi hızında uyum sağlamasına izin verin.

Ayrıca, onun bireysel karakterine saygı duyun. Her kedinin kendine özgü bir dünyası ve net bir biçimde tanımlanmış bir kişiliği vardır. Bazıları tüm günü yanınızda geçirmeyi sevebilirken, diğerleri hayatlarını gizlice geçirmek isteyebilir.

Kedinizin sizin istediğiniz şeyi yapmasını sağlamaya çalışmamalısınız; istediği gibi yaşamasına izin verin.

Kedinizin hareketlerini, vücut dilini ve motivasyonlarını nasıl yorumlayacağınızı öğrenmeniz de çok faydalıdır. Bu şekilde, onu sevmek için en iyi zamanları ve yalnız kalmak istediği zamanları bilirsiniz.

Örneğin, kedinizin gözleri tamamen açıksa, bir şeyi merak ettiği anlamına gelir. Ayrıca oldukça mutlu da olabilir. Ancak, onları çok geniş açar ve göz bebekleri büyürse, bu saldıracağının bir işareti olabilir.

Yatıyorsa ve birisi onu seviyorsa ve gözlerini yarı kapalı tutuyorsa, rahatlamış olduğu ve çok konforlu olduğu anlamına gelir. Bu gibi zamanlar kedinizle olan ilişkinizi güçlendirecektir. Bu onun çok sevecen ve sosyal bir kedi olduğu anlamına gelir.

Kediler neden miyavlar?

Küçük kediler kendilerini anlatmanın bir yolu olarak miyavlarlar. Kedinizle ilişkinizi güçlendirmek için, kedinizin farklı şekillerde, tonlarda, yükseklikte, yoğunlukta ve sürede miyavlayabileceğini anlamalısınız.

Ne anlama geldiklerini anlamak için bu farklılıklara çok dikkat etmelisiniz; bu, kedinizle ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Normalde, miyav uzunsa, kedinizin aç olduğu anlamına gelir. Kısa ise, korkmuş olabilir. Eğer güçlü bir miyavlama ise, kendini savunmak istiyor olabilir.

Kediler kuyruklarını hareket ettirir mi?

Bir kedi kuyruğunu çok hareket ettiriyorsa, bu bir hoşnutsuzluk belirtisidir. Kuyruğun ucu bir tarafa doğru duruyorsa ve kuyruk tamamen sert ve düzse, bu ilginç bir şey gördüğü anlamına gelir.

Net bir biçimde düzse, çok mutlu olduğu anlamına gelir. Eğer yere doğru inikse, neredeyse yere dokunuyorsa, itaatkâr demektir. Bu aynı zamanda üzgün olduğunun ya da iyi hissetmediğinin bir işareti olabilir.

Some figure

Diğer hareketler

Bir kedi bir kişiye veya bir nesneye sürtünürse, bu onun bölgesini işaretlediği anlamına gelir. Yüzünü veya burnunu bir kişiye sürtüyorsa, o kişiye sevgi gösterdiği anlamına gelir.

Kedilerin bıyıkları da nasıl hissettiklerini gösterebilir. Kızgın ise, bıyıklarını yüzüne yaklaştırır ve hareketsiz tutar.

Kulaklarının düz olduğunu, ancak farklı seslere tepki olarak seğirdiğini görürseniz, mutlu olduğu anlamına gelir. Ancak, geri çekilirlerse korktuğunu veya kendini savunduğunu gösterir. Eğer düz ve yana doğru açılılarsa, saldırmaya hazırlanıyor demektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.