Yüksekten Düşmüş Bir Kediye Nasıl Yardım Edilir?

Kediler genellikle deneyimli tırmanıcılar olarak bilinmelerine rağmen, ulaşılması zor yerlere çıktıklarında genellikle düşebilirler. Bu nedenle yüksekten düşen bir kediye nasıl bakılacağını bilmek oldukça önemlidir.
Yüksekten Düşmüş Bir Kediye Nasıl Yardım Edilir?

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2021

İnsanlar kedilerin 9 canlı olduğunu söylerler. Meraklı doğaları düşünüldüğünde, ağaçlara veya çatılarda tırmanırken ya da bazen onlardan düşerken görmek alışılmamış bir durum değildir. Bu yazıda kuşkusuz bir kedinin başına gelen en yaygın kazalardan biri olan yüksekten düşmüş kedilere nasıl yardım edebileceğinizi açıklayacağız.

Yüksek yerlerdeki kediler

kediler tırmanma

Nedenini tam olarak bilmesek de kedilerin yüksek yerlere tırmanmayı sevdiği inkar edilemez. Bazıları bunun avlanma içgüdülerinden kaynaklandığını söylüyor. Bazıları da bunun meraklarına, yükseklikten korkmamalarına veya bazılarının köpeklerle oynamayı ve kovalamayı sevmelerinden kaynaklandığını söylüyor. İnce ve esnek vücutlarının her yere tırmanmalarına olanak sağladığını inkar etmek işten değildir.

Düştüklerinde yaralanmadan kurtulmaları gibi olağanüstü yetenekleri, kedilerin “9 cana sahip olduğu” efsanesini yaratmıştır. O kadar sık ​​yüksekten düşüyorlar ki, veterinerler bu tür vakalara “high-rise syndrome” demeye başladılar.

Daha meraklı, daha cüretkar ve daha deneyimsiz oldukları düşünüldüğünde, bu kazalar genellikle yavru kedileri veya küçük kedileri kapsar. Küçük yaşlardan itibaren dünyayı keşfederler. Oynamak ve maceralara atılmak için en tehlikeli yüzeyleri ve alanları bulurlar.

Bununla birlikte, ergenlik yıllarında (seks hayatlarının daha büyük bir parçası olmaya başladığında), özellikle erkek kediler olmak üzere sürekli olarak düşmeye daha yatkın hale gelirler. Bir dişinin hormonlarının kokusunu alabildiklerinde, herhangi bir tehlike düşüncesi çabucak akıllarından çıkar. Bir kokuyu takip ettiklerinde ulaşılamaz yerlerden düşebilirler ve düşme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Yetişkin kediler daha az düşer. Çoğu durumda bu düşüşler sinir sistemi sorunları, genel halsizlik, kemik veya kas sorunları ve denge ile ilgili bir sorundan kaynaklanır.

Yüksekten düşen bir kediye nasıl yardım edebilirsiniz?

Bir kedinin düşmesinin birkaç nedeni olabilir. Kedi düşmeye devam ederse, kontrol edilmesi için bir veteriner çağırmak önemlidir. Ayrıca veteriner, bir high-rise syndrome vakası için hangi tedavinin en iyi olduğu konusunda tavsiyede bulunabilir.

Veteriner herhangi bir tıbbi sorun tespit etmezse, düşme durumu muhtemelen kedinin davranışlarından veya alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Belki de kedi, küçükken ağaçlara veya çatılara tırmanmaya alışmıştır. Bu nedenle düşmeye devam etseler bile, kedinin tırmanırken hissettiği sevinci ortadan kaldırmak daha da zor olacaktır.

Yüksekten düşen bir kediye bakarken en iyisi:

1.İnsanlara yönelik herhangi bir ağrı kesici veya diğer ilaçları vermekten kaçının.

Pek çok insan, evcil hayvanlarına kendileri bakmak gibi hatalar yapar. Bununla birlikte, hayvanları küçük dozlarda bile zehirleyebilir.

2.Hareketsiz tutun

Bir dakika bile hareketsiz kalmayan kediler için bu zor olabilir. Yüksekten düşen ve yaralanan bir kedi tehlikeli hale gelebilir, hatta sizi ısırıp tırmalayabilir. Onları elinizden geldiğince dikkatli tuttuğunuzdan emin olun. Bu şekilde korkmazlar ve onlara bakmanıza izin verirler.

3.Onları veterinere götürün

kedileri ısırmak

Kediniz ciddi şekilde yaralanmamış gibi görünebilir. Ancak bazı yaralanmalar insan gözüyle görülmez. Bir veteriner kedinizi kontrol edebilir, semptomlarını teşhis edebilir ve birkaç test yapabilir. Bunlar, herhangi bir kemiğin kırılmamasını veya herhangi bir iç yaralanması olmamasını sağlar. Örneğin kedilerde oldukça hassas olan akciğer yaralanmaları gibi bir durum olabilir.

4.Davranışlarını izleyin

Kediniz düştüyse ve normal şekilde hareket etmediklerini veya hareketsiz durduklarını fark ederseniz, onu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün. Örneğin, yatağın veya masanın altına saklanmış olabilirler. Sürekli miyavlıyor olabilirler veya yemek yemek istemeyebilirler. Bunlar, kedinizin iç hasarı olabileceğinin veya yaralanabileceğinin işaretleridir.

5.Önlem almak

Tırmanmayı seven bir kediniz varsa, onları güvende tutmak için tüm pencereleri, balkon kapılarını veya havalandırma deliklerini kapatmanızı öneririz. Ayrıca onları eğlendirmek için oyuncaklar verebilir veya düşmeden ve kendilerine zarar vermeden farklı yerlere atlamalarına olanak tanıyan platformlar sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Sevdiği Ve Sizin Bilmediğiniz 9 Şey
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Sevdiği Ve Sizin Bilmediğiniz 9 Şey

Bu zeki canlılara dair belki de henüz keşfedemediğiniz tonlarca şey var. Kedilerin sevdiği ve muhtemelen sizin bilmediğiniz 9 davranışı bu yazıda derledik!