Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılmalı?

Annenin yavru kedileriyle ilişkisi çok önemlidir, aksi takdirde yavru kedilerin hayatı riske girebilir.
Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılmalı?

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 13 Mart, 2023

Evde yavru kedileriniz mi var? Bir ev bulmaya hazırlar mı? Bir anneyi yavru kedisinden ayırmak biraz yürek burkan bir olay olabilir, belki ondan çok sizin için… Ancak, bunu yapmak için en iyi zamanın ne zaman olduğunu ve nasıl devam edileceğini bilmek her zaman iyidir. Bu yazıda, yavru kediyi annesinden mümkün olduğunca az travma yaratarak ayırmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Yavru kedi gelişimi

bir kedi ve yavruları

Doğumdan iki haftalık olana kadar, yavru kediler küçük tüylü toplarla karıştırılabilir. Her şey için ona bağımlı oldukları için annelerinin etrafında dönmekten fazlasını yapamazlar. Beslenme, banyo… her şey anne kediye bağlıdır.

Yavru kediler üçüncü haftalarına geldiklerinde gözlerini açabildiklerini ve yavaş yavaş çevrelerini keşfetmeye başladıklarını fark edeceksiniz. Bu yaşta kardeşleri ve bazı katı yiyecekler de dahil olmak üzere gördükleri her şeyi koklamaya, dokunmaya ve tatmaya başlarlar.

Yavru kedi ve annesinin yattığı yatağın boyutu çok önemlidir. Genel olarak, ilk kez anne olacakların en fazla üç veya dört yavru kedisi olur, ancak bazı deneyimli kedilerin bir batında 10 veya 12 kadar yavru olabilir.

Genel bir kural olarak, bir çöpteki yavru kedi sayısı, yavru kedilerin anneden ne kadar çabuk ayrılabileceğini belirleyen şeydir. Aile ne kadar büyük olursa, bağımsız olmayı ve artık annelerine bağımlı olmayı o kadar çabuk öğrenirler.

Yavru kediler, etraflarında erkek ve kız kardeşler varsa daha hızlı oynamayı ve dövüşmeyi öğrenir; ayrıca daha fazla yavruyla birlikte olduklarında daha iyi avlanmayı, yemek yemeyi ve oynamayı öğrenirler.

Anne sütünün önemi

Yavru kedilerin annesi, hayatlarının ilk günleri için ihtiyaç duydukları her şeyi içeren sütü üretir. Emzirme döneminde en önemli kısım kolostrumdur çünkü bu sıvı küçük kediler için gerekli savunmayı sağlar. Tek sorun, sadece kedinin çocuklarını beslediği ilk birkaç gün boyunca üretmesidir.

Zamanla kedi sütü bazı niteliklerini kaybeder, ancak besin kalitesini korur. Bu nedenle hiçbir yavru kedi annesinden erken ayrılmamalıdır aksi takdirde zayıf düşer ve gelişimsel sorunlar yaşayabilir.

Yavru kedilere ne zaman katı yiyecek verilebilir?

Kedi sütü, yavru kedilerin gelişimi için gereklidir. Ancak katı yiyecekler onlara protein, vitamin ve mineral sağlar. Bu besinler, yavru kedilerin sağlıklı yetişkinlere dönüşmesi için gereklidir. Bu nedenle, yavru kedilerin annelerinden yiyecek çaldığını fark ettiğiniz anda katı yiyeceklere başlamanız önerilir.

Bu davranışı zaten fark ettiyseniz, küçük bir kaseyi biraz mama ve suyla doldurun ve yavru kedilerin doyuncaya kadar yemelerine izin verin.

Yavru kedi iki aylık olduklarında dişleri gelişmiş olacaktır. Bu sırada, farklı tatlara ve dokulara alışabilmeleri için yemeklerine bir avuç kuru mama ekleyin.

Bir yavru kedi annesinden ne zaman ayrılmalıdır?

Bir yavru kedi nasıl annesinden ayrılır?

Sütten katı gıdaya geçiş, sütten kesme sürecindeki en önemli adımdır. Bu nedenle, yavru kedinizin diyetine yavaş yavaş başka türde yiyecekler ekleyin. Sütten kesme süreci yavaş olmalıdır, bu nedenle, yaşamlarının ilk ayından itibaren yavru kedilere tamamen anne sütüne bağımlı kalmamaları için biraz yiyecek verebilirsiniz. İshale neden olabileceğinden yavru kedilere inek sütü vermeyin.

Bir yavru kediyi annesinden ayırmak için her gün birkaç dakikalığına her yavru kediyi kucağınıza alın ve kardeşlerinden ve annesinden uzakta, sessiz bir odaya götürün. Yavru kedileri çıkarmak için kedinin yavrularından uzaklaşmasını bekleyin. Gitmezse, ona bir kase yemek sunun. Ve uzaklaştıktan sonra, dikkati dağıldığında yavru kedileri almaya çalışın.

Yavru kediye oynaması için oyuncaklar verin ve onu kendi başına yürümeye ve keşfetmeye teşvik edin. Gözden uzak ve tahtırevanın duyma mesafesinde olmadığından emin olun. Ve durumu lezzetli bir ikramla ödüllendirin!

Yavru kedi üç aylıkken ayırma işlemine başlanabilir. O yaşta annesinden uzaklaşacak kadar güçlüdür.

Yavru kedileri olabildiğince küçük yaşta sosyalleştirmek önemlidir. Bu, onlara dokunmak ve sık sık okşamak anlamına gelir. Bu özellikle onlar için çok önemlidir, böylece insanlara alışabilirler. Bu sayede evden ayrılmak zorunda kaldıklarında saklanmazlar ve siz de onları yeni ailelerine sorunsuz bir şekilde verebilirsiniz.

Son olarak, yavru kedileri evcil hayvan seven, sorumlu evlere yerleştirin. Ve anneye gelince, istenmeyen yavrulardan kaçınmak için veterinerinize gidip onu kısırlaştırmanız en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.