Kedinizin Hayatında Bir Gün Nasıldır?

18 Haziran 2021
Siz dışarıdayken kedinizin ne yaptığını hiç merak ettiniz mi? Bugünün makalesinde kedinizin hayatındaki bir günün nasıl geçtiğini keşfedin.

Kedinizin hayatındaki bir gün, bir cinsten diğerine biraz farklılık gösterecektir. Ayrıca, avlanma ve kendilerini besleme yeteneğine sahip sokakta olan bir hayvan mı yoksa evde kapalı bir kedi mi olduğuna da bağlı olacaktır.

Her halükarda, bu türün günlük aktivitelerinde, günlük maceralarını özel kılan bazı benzerlikler vardır.

Bildiğiniz gibi kediler, egzersiz, uyarım ve arkadaşlık için günlük fırsatlara ihtiyaç duyan zeki ve meraklı hayvanlardır. Kediler sahipleriyle kaliteli zaman geçirmeyi severler. Bu kaliteli zaman onları önemli ve sevilmiş hissettirir. Tek ihtiyaçları olan siz televizyon izlerken kucağınıza oturmak. Ve elbette, buna onları sevmeyi ve taramayı da eklerseniz, o zaman kendilerini cennette hissedecekler.

Kedinizin hayatında bir gün

İşte bir kedinin hayatında tipik bir gün boyunca gerçekleşen farklı aktiviteler. Kedinizin zamanının çoğunu işgal eden aktivite ile başlayacağız: uyku. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak yetişkin kediler günde ortalama 16 saat uyuyabilir.

Bakım, bir kedi için başka bir yaygın aktivitedir. Kürklerinin her santimini yalamak için yaklaşık iki veya üç saat harcayabilirler.

Bu hayvanlar oldukça titizdir ve ellerinden geldiğince temiz olmayı severler. Bu ritüel aynı zamanda sağlıklarını korumalarına ve sahip olabilecekleri parazitlerden kurtulmalarına da olanak tanır. Bunu, her yalamada tüylerindeki sebumu dağıtarak, su geçirmez hale getirerek yaparlar.

Ek olarak, kedi tüylerini yalarken D vitamini emer. Bu yalama, yatıştırıcı olduğu ve zihinsel sağlıkları için iyi olduğu için hayvan için bir tür meditasyondur.

Bölgelerini keşfetmek ve işaretlemek

sahibine kendisini sevdiren kedi

Şimdi aksiyon başlıyor! Kediniz muhtemelen gününün bir kısmını, genellikle iyi durumda olduğundan emin olmak için bölgesini işaretlemekle geçirir. Kedinizin bir krallığın efendisi olduğunu biliyor muydunuz? Evinize geldikten hemen sonra birini seçtiklerine bahse girebilirsiniz.

Hatta bunu kanıtlayacak mülk “eylemleri” vardır: Feromon ve idrar şeklinde gelen koku izleri ve dolaştıkları yerde bıraktıkları çizikler. Bu nedenle, bu günlük program, varlıklarının farklı izlerinin net kalmasını sağlamak ve ayrıca onlar yokken çevrelerinde meydana gelmiş olabilecek değişiklikleri araştırmak içindir.

Dünyayı seyrederken

Kedilerin en çok zevk aldığı aktivitelerden biri, sadece çevrelerini düşünmektir. Sizinki de büyük olasılıkla etraflarında olup bitenleri izlemek için çok zaman harcıyor. Bunu otururken veya uzanırken yapabilirler. Ancak, yakın çevrelerinde olup bitenleri dikkatle gözlemledikleri için kulakları tetikte olacak ve gözleri sonuna kadar açık olacaktır.

Hayvan bu aktiviteye devam edebilmek için genellikle kendini güvende hissettiği ve fark edilmeden gözlem yapabileceği balkon, pencere pervazı veya çatı gibi bir yer seçer. Bir duvarın kenarı bile, sonsuz meraklarını gidermek için harika bir gözetleme kulesi olabilir.

Oynamak ve kovalamak

Uzak atalarının aksine, evcil kedilerin artık yiyecek aramak için uzun saatler harcamasına gerek yok. Bununla birlikte, avlanma ve ihtiyatlı davranışları, varlıklarının her santimine derinden bağlı kalır. Bu günlük rahatlama anları, kediniz için vazgeçilmez olmaya devam ediyor.

Yemek yemek ve işlerini yapmak

Tabii ki, fizyolojik ihtiyaçlarla ilgili herhangi bir aktivite, kedinin zamanının küçük bir bölümünü kaplar ve gün boyunca eşit olarak dağıtılır. Konu yemek olduğunda, kediler çoğunlukla atıştırmayı sever. Yani, günde iki büyük öğün yemek yerine düzenli olarak daha küçük porsiyonlarda yemek yemeyi tercih ederler.

Evcil hayvanınızın hayatında bir gününün mükemmel programı

  • 07:00 – 08:00: Uyanmak ve bir porsiyon konserve veya taze ve kuru gıda yemek. Daha da iyisi, açık bir pencere veya kapı varsa, içeri bakıp duyularını harekete geçirmek. Yeterince temiz içme suyu olması gerektiğini unutmayın.

Bu nedenle kedinizin kasesindeki suyu değiştirmeyi unutmayın. Bunu sık sık yapın ve her zaman dolu olduğundan emin olun. Fiziksel temas kurarken onlarla en az 10 dakika kaliteli zaman geçirin. Davranışlarında, tutumlarında ve kürklerinde olağandışı bir şey olup olmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Gözlerinin görünümüne ve kontrol etmek isteyebileceğiniz diğer şeylere dikkat edin.

yerde yatan kedi

  • 9:00 – 12:00: Uyku vakti! Eğer siz etrafta değilseniz. Öyleyseniz, siz ev işleri yaparken sizi takip etme zamanı gelmiş demektir. Ancak, uzaktaysanız, kesinlikle kestirme zamanı olacaktır.
  • 12:00 – 13:00: İdeal olarak, çoğu kedi sizinle etkileşime girmeyi tercih eder. Oynamak ve teşvik edilmek için her şansı değerlendirecekler. Bu nedenle, günün çoğunda evden uzaktaysanız, ilginç bir pencereye,  hatta bazı oyuncaklara erişebildiklerinden emin olun.

Ve sonra …

  • 13:00 – 17:00: Evdeyseniz, bu sefer kedinizi kucağınızda huzur içinde dinlenirken fırçalamak için idealdir.
  • 17:00 – 19:30: İşte içecekler, akşam yemeği ve oyun zamanı! Yine suyunu değiştirip besleyin. Kedinizin iştahını kontrol edin. Onlarla sabah olduğundan daha uzun süre oynayın. Oynamak, sahip olabilecekleri birikmiş enerjinin bir kısmını atmalarını sağlar.
  • 19:30 – 11:00: Aile ile birlikte olma zamanı. Öğleden sonranızı kedinizle geçirmediyseniz, bu onları fırçalamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için iyi bir fırsattır. Televizyon izlerken birlikte kanepeye de uzanabilirsiniz. Ayrıca bir pencere veya kapı açabilir ve evcil hayvanınızın dış dünyanın seslerinin ve kokularının keyfini çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Umarız bu makaleyi beğenmişsinizdir, artık kedinizin hayatındaki bir gün nasıl geçiyor biliyorsunuz!