Kedinizi Sevmenin En İyi 3 Yolu

Eğer dikkatli olmazsanız kedinizi yanlış sevmek bazı çizik ve ısırıklara sebep olabilir. Kedinizin nelerden hoşlandığını bu yazımızda öğrenin.
Kedinizi Sevmenin En İyi 3 Yolu

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2020

Kedinizi sevmenin sizi daha mutlu ve daha sağlıklı hale getirdiği kanıtlanmıştır. Ama güçlü karakterleri olan kediler yaptığınız şeyden hoşlandıklarını size kesinlikle bildireceklerdir. İşte bu yüzden kedinizi sevmenin en iyi yollarını bilmek iyi bir fikirdir. 

Eğer yeni aldıysanız kedinizi nasıl sevmelisiniz

Kedinizi sevmenin en iyi yolları

Fransız şair, tiyatro yazarı ve romancı Victor Hugo bir keresinde “Tanrı kedileri bize bir kaplanı sevmenin zevkini yaşatsın diye yaratmıştır.” demiştir.

Bir kediyle bir süre yaşamış herhangi biri birkaç çizik ve ısırıktan sonra muhtemelen çoktan kedilerini sevmenin en iyi yolunu öğrenmiştir.

Ama henüz bir kediniz yok ise ya da yeni bir kedi edindiyseniz, sizin için birkaç ipucunu derledik.

Bu yazımızda, kedinizi en iyi nasıl seveceğinizi anlatacağız. 

1. Kafasını okşamak asla yüzüstü bırakmaz

Kedinizin ruh hali uygun olduğu sürece, kafası ve kafasının etrafındaki bölgeler onu sevmeye başlamak için çok uygun yerlerdir. Kulaklarının arasından boynuna doğru hafifçe onu okşayabilirsiniz. Aynı zamanda yanaklarını ve çenesini de deneyin. Kesinlikle gözlerini kapatacak ve mırlamaya başlayacaktır.

Kedilerin yanaklarında bölgelerini işaretlemek için kullandıkları feromon salgılayan bezeler olduğunu bilmek oldukça ilginçtir. Bunun bir sonucu olarak, bu bölgeleri sevdiğiniz zaman bu koku etrafa yayılır ve kendilerini daha rahat hissederler.

2. Onu boynundan kuyruğuna doğru sevin

Kediniz eğer onu boynundan kuyruğuna doğru elinizle severseniz bunu sevecektir. Muhtemelen sırtlarını kamburlaştıracak ve elinizin hareketlerine göre uyum sağlayacaklardır.

Bunun tam aksi yönde, kuyruğundan boynuna doğru sevmenizi önermiyoruz. Birçok kedi gerçekten bundan hoşlanmaz.

3. Her kedi benzersizdir, sevme konusunda bile

Hiçbir kedi bir başka kediye benzemez. Her birinin iyi tanımlanmış bir karakteri vardır ve bu onu sevme konusunda da geçerlidir. Kedinizin tam olarak nereden sevilmek istediğini bizim size söylememiz neredeyse imkansızdır. Bir kedinin sevdiği şeyden diğer bir kedi nefret edebilir.

Yani bunu kendiniz bulmak zorundasınız. Bu kedinizi halihazırda ne kadar çok bildiğinize ve onun size ne kadar güvendiğine bağlı olacak. Yakın zamanda nereden sevilmeyi sevip nereden sevmediğini söyleyebileceksiniz.

Karnına dikkat edin

Bazı kediler karnının sevilmesinden hoşlanır ama bazıları bundan tiksinir. Eğer bir kedi sırtüstü yere uzanıyor ve sizi karnını sevmeye davet ediyor ise bu kesinlikle bir güven işaretidir.

Bununla birlikte, eğer karnına dokunursanız, bunu bir oyun işareti olarak görmesi kuvvetle muhtemeldir. Sonrasında çizilme ya da ısırılma riskiniz vardır çünkü elinizi bacaklarıyla kavrayacaktır ve dişlerini batıracaktır.

Kedinizin sevilmek istediğini gösteren işaretler

kedisini seven sahip

Peki kedinizin gerçekten sevilmek istediğini nasıl anlayabilirsiniz? İşte şu şekillerde:

  • Mırlama
  • Yaklaşma ve kendini size sürtme, genelde bacaklarınıza
  • Kafasıyla sizi yavaşça dürtme

Öte yandan, eğer kedinizin aşağıda sıraladığımız şeylerden birini yaptığını fark ederseniz onu sevmeyi başka bir zamana bırakmalısınız:

  • Tüylerini kabartıyorsa
  • Kuyruğunu hızlıca hareket ettiriyorsa
  • Burnundan soluyor, tıslıyor ya da homurdanıyorsa
  • Kulaklarını yassı hale getiriyor ise
  • Tez canlıysa

Aynı zamanda, kediniz kendini yalıyorken ya da yemek yiyorken asla onun işini bölmeyin ve eğer evde çocuklarını varsa kediyi nasıl sevmeleri gerektiğini bildiklerinden emin olun.

İlginizi çekebilir ...
Kediler Neden Biz Banyoya Giderken Peşimizden Gelmeye Bayılırlar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Neden Biz Banyoya Giderken Peşimizden Gelmeye Bayılırlar

Kediler için sizinle banyoya girme konusu onlar için neden bu kadar harika? Bu makale bunun neden kaynaklandığını açıklayacak!


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.