Kedilerde İlkel Kese Nedir?

Kedilerdeki ilkel kese, fazla deri ve yağdır. Bununla birlikte, kedinize uygun şekilde bakmak için onun hakkında bazı şeyleri bilmelisiniz.
Kedilerde İlkel Kese Nedir?

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2022

Kedinizin yürürken kürkünden aşağıya sallanan bir derisi varsa, kedilerde ilkel kese denen şeyi gözlemliyor olabilirsiniz. Evcil hayvanınızın bakımını yaparken hata yapmamak için burada giderilmesi gereken bazı yanlış inançlar ve mitler vardır.

Bu kese, obezite, hadım etme ve hatta genlerini ve davranışlarını birbirine bağlayan teorilerle ilişkilendirilmiştir. Kedinizde ilkel kese varsa, onun hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler burada.

Kedilerde ilkel kese nedir?

İlkel kese, kedinin arka bacakları arasında sarkan fazla deri ve yağdır. Genetik olarak kodlanmış ve körelmiş olarak kabul edilen bir şey olduğundan, tüm kedilerde olmasa da genellikle yetişkinlikte ortaya çıkar. Bu, şu anda net bir fizyolojik kullanımının olmadığı anlamına gelir.

Bu kesenin gevşekliği, kedinizin eskiden obez olduğunu ve kilo verdikten sonra geriye o sarkık deriyi bıraktığını düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, kedinin anatomisinin normal bir parçasıdır ve herhangi bir sağlık problemi anlamına gelmez.

Aslında, Bengal kaplanları veya aslanları gibi büyük kedilerin de ilkel bir kesesi vardır.

Bu kese ne içindir?

Doğadaki her şey gibi, şu anda kullanışlı olmasa da, ilkel kese bir noktada anlam kazandı. Kediler binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşıyorlar ve bu nedenle anatomilerinin bu parçası, zamanlarının bir kalıntısına vahşi kediler olarak indirildi. Ancak yine de bir kedinin hayatta kalmasına katkıda bulunan bazı kullanımları var gibi görünüyor:

  • Hareket özgürlüğü: Kürk, özellikle dar yerlerden gizlice girerken veya yüksek yerlere tırmanmak veya koşmak için gerinirken, kedinin daha büyük genişlikte hareketler yapmasını sağlar.
  • Enerji deposu: Bir yağ deposu oduğu için uzmanlar, bu torbanın gıda kıtlığı zamanlarında bir enerji deposu olarak hizmet ettiğini düşünüyor. Uzmanlar ayrıca, bir oturuşta çok miktarda av yediklerinde, bu anatomi parçasının kediye midesi doluyken hareket etme rahatlığı sağladığına inanıyor.
  • Koruma: Kedi kavgaları genellikle dişleri ve pençeleri içerir ve ayrıca rakibi devirmeye çalışırlar. Kedi karnından saldırıya uğrarsa, ilkel kese hayati organlarını korumaya yardımcı olur.
Uzun tüylü, tüyleri taranan bir kedi.

Genetik yatkınlıklar

İlkel kese, geçmiş zamanlardan kalma genetik bir hatıradır. Bugün, hareketlilik ve saldırıya karşı koruma dışında, evcil kedigiller nadiren aç kaldıkları veya hayatta kalmak için avlandıkları için, kedilerin hayatta kalmasında hayati bir rol oynamaz. Bunun bir kanıtı, hepsinin ilkel bir kese olmamasıdır.

Bazı kedi ırkları, genetik olarak vahşi atalarına daha yakın olan kedi ırklarına sahip olmaya daha yatkındır. En iyi bilinenler şunlardır:

  • Bengal : Bu, evcil bir kedi ile Bengal yaban kedisinin melezlenmesinden ortaya çıkan bir cinstir, bu nedenle eski ikincil karakterler hakimdir.
  • Mısır Mausu : Bu, çöl ikliminin türlerin su ve yiyecek kıtlığına uyum sağlamak için evrimleştiği Mısır’ın ilk evcil kedilerinin doğrudan soyundan geliyor – bir deve hörgücü gibi.
  • Pixie Bob : Bu cins, evcil kedilerin çiftliklerde dolaşan vahşi kedilerle çiftleşebildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı.
  • Japon Bobtail: Bu kediler, ipek çiftliklerindeki kemirgen popülasyonlarını kontrol etmek için ilk olarak son bin yılda Japonya’da serbest bırakıldı. Daha sonra evcil hayvan olarak kabul edildiler.

Kedilerde ilkel kesenin varlığının, vahşi atalarına daha yakın bir genetiğe yol açtığına ve bunun da onların kişilik özelliklerine yansıyarak onları daha bölgesel ve rekabetçi hale getirdiğine dair bir inanç var. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Kedilerde ilkel kese hakkında mitler

Bu kese ile ilgili, sahibinin kedinin sağlığını olumsuz yönde etkileyen kararlar almasına yol açabilecek bazı açıklamalar var.

Kedilerdeki ilkel kesenin obezite ile ilgisi var mı?

Cevap hayır. İlkel bir kesenin obezite ile karıştırılabileceği doğrudur. Bunları ayırt etmek için işte size bir püf noktası: Fazla kilo, kedinin dış hatlarına göre değerlendirilir. Yukarıdan baktığınızda aşırı yağ görüyorsanız, o zaman kedi obezdir. Kedigiller, tabiri caizse, dört bir taraftan şişmanlar.

Kaldırılabilir mi?

Bu sarkan kürk kedinizin sağlığı için herhangi bir risk oluşturmadığından, veteriner hekimler için ameliyata başvurmak bir seçenek değildir. Estetik olarak stilize görünümlerinden biraz uzaklaşsa da, kedinizi bir saldırıdan nasıl koruyabileceğini bir düşünün. Egzersiz ve diyet onu küçültmez.

Sterilizasyon sonucu ortaya çıkar mı?

Bu doğru değil. Bu iki olay meydana geldiğinde, genellikle kedinin erken yaşta kısırlaştırılması ve ilkel kesenin yetişkinliğe ulaştığında ortaya çıkması nedeniyledir. Bazı durumlarda örtüşseler de birbirleriyle hiçbir ilgileri yoktur.

bacaklarını açmış koltukta yan yatan bir kedi

Kedilerdeki ilkel kese, gerçekte açıklaması çok basit olan bilgi eksikliğinden dolayı hatalı kararlara yol açabilir. Neyse ki, hayvan dostlarının refahını sağlama konusunda halkın artan ilgisi doğru bilgiye yönlendiriyor. Ve bu aynı zamanda giderek daha fazla efsaneyi çürütüyor. İlginizi çekebilir ...

Hamilelik ve Kediler ile İlgili Mitler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hamilelik ve Kediler ile İlgili Mitler

Hamilelik ve kediler ile ilgili pek çok yanlış kanı vardır. Bunların çoğu yanlıştır ve istisnai durumlara dayanır. Detaylar için okuyun!
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.