Dünya Çapında Uluslararası Kedi Günü

Uluslararası Kedi Günü'nü kutlamak istiyorsanız, aslında seçim yapabileceğiniz birkaç farklı tarih vardır. Aynı zamanda, günlük hayatınızda kedinizi takdir etmelisiniz.
Dünya Çapında Uluslararası Kedi Günü
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Geçen ay birçok ülkede Uluslararası Kedi Günü kutlandı. Kediler binlerce yıldır insanlığın yanındadır. Bu süre zarfında, kemirgen ve haşere popülasyonlarını kontrol etmemize yardımcı oldular, evlerimizi böceklerden arındırdılar ve harika zarafetleri ve güzellikleriyle bizi şaşırttılar.

Günümüzde interneti kediler yönetiyor. Binlerce evcil kedinin sosyal medyada kendi profilleri var ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca takipçi kazanıyor. Bu takipçilerin çoğu sadece merak ederek başlarken, genellikle gerçek kedi severler haline gelirler. Yaramaz, sevgi dolu ve her zaman mırıldanan kediler kalbimizi gerçekten çaldı.

Milyonlarca takipçileri ve hayranları göz önüne alındığında, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde kedilere neden kötü muamele edilmeye, zulüm görmeye ve öldürülmeye devam ettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ayrıca onlara neden her yıl bir değil, beş gün ayırıyoruz?

Neden Uluslararası Kedi Günü kutlanıyor?

Uluslararası Kedi Günü’nün nihai hedefi, tüm hayvanların korunmasını ve refahını teşvik etmektir.

Avrupa’da 1900’den beri kutlanmasına rağmen, Clinton ailesinin kedisi Socks’un ölümünden sonra Uluslararası Kedi Günü’nü kutlama fikri daha fazla ilgi gördü. Başkan Bill Clinton’ın kızı tarafından 1989’da sahiplenilen kedi, Beyaz Saray’a taşındığında basında yoğun bir şekilde yer aldı.

Socks’un kötü huylu bir tümör sonucu vefat ettiği haberi 20 Şubat 2009’da açıklandı. Sosyal medyanın artan popülaritesi sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki insanlar o zamandan beri bu günü anıyor.

socks kedi

ABD’deki kurtarma merkezleri ve barınaklar, bakımları altındaki artan sayıda kediyle başa çıkmakta zorlanırken, kedilerin sahiplenilmesini teşvik etmek için belirli bir gün de seçildi.

Uluslararası Kedi Günü ne zaman?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, nerede yaşadığınıza bağlı olarak muhtemelen Uluslararası Kedi Günü’nü farklı bir günde kutluyor olabilirsiniz. ABD’de ve dünyadaki diğer birçok ülkede 20 Şubat’ta kutlanıyor. Hem Uluslararası Hayvan Refahı Fonu hem de diğer hayvan koruma grupları bu günü kedi dostlarımızı kutlamak ve hayvanlara saygı duymanın önemini vurgulamak için kullanıyor.

Avrupa’da, Uluslararası Kedi Günü 17 Şubat’tır. 1900 yılında, ünlü İtalyan gazeteci Claudia Angeletti, okuyuculardan kedileri kutlamak için özel bir gün seçmelerini istediği bir anket yayınladı. Bu günü birkaç nedenden dolayı seçtiler. Birincisi, Şubat ayının uzun zamandır kedilerle yakından ilişkili olan cadılar ayı olduğu söyleniyordu.

Hayvan refahı aktivisti, fotoğrafçı, tasarımcı ve kedi rehabilitatörü Colleen Paige, 29 Ekim’in ABD’de Ulusal Kedi Günü olacağını duyurdu. Paige bu tarihi, son yıllarda ülkede terk edilmiş olan endişe verici sayıda kedi nedeniyle seçti.

Hanelerin %50’den fazlasının en az bir kediye sahip olduğu Rusya’da, Uluslararası Kedi Günü 1 Mart’tır. Ruslar her zaman kedileri sevmiş ve hatta onları ayrıcalıklı olarak görmüşlerdir. Hatta, ülkenin en ünlü müzelerinden biri olan The Hermitage, 70’den fazla kediye ev sahipliği yapıyor.

Son olarak, Kanada Uluslararası Kedi Günü’nü 8 Ağustos’ta kutluyor. Girişim, hayvan refahını ve korumayı teşvik etmenin bir yolu olarak Uluslararası Hayvan Refahı Vakfı (IFAW) tarafından başlatıldı.

İnternette sevilen, ancak sokaklarda kötü muamele gören vahşi kediler

iki sokak kedisi

Kediler tüm dünyada sevilir ve beğenilir, hem gerçek hayatta hem de sosyal medyada ilgi uyandırır. Milyonlarca insan her gün bilgisayarları önünde saatler geçiriyor, kedilerin her türlü yaramazlığa kalkıştığı videoları izliyor.

Tüm bunlara rağmen insanlığın kedilerle olan ilişkisinin daha karanlık bir yanı var. Vahşi kediler genellikle istismar edilir ve kötü muamele görür. Bu hayvanlar tüm hayatları boyunca sokaklarda yaşarlar ve insanlarla çok az temasları vardır veya hiç yoktur.

Büyük şehirlerde vahşi kediler koloniler oluşturma eğilimindedir. Terk edilmiş evcil kediler genellikle sokaklarda uzun süre yaşayamazlar, çünkü nasıl hayatta kalacaklarını bilmiyorlar ve yerleşik gruplara entegre olmakta zorlanıyorlar.

Bazı ülkelerde, vahşi kediler sistematik olarak takip edilip, yakalanmıştır ve barınaklarda, çoğu zaman acımasız kötü muamelelerden sonra ötenazi edilmiştir. Maalesef birçok vahşi kedi, esaret altındaki yaşama uyum sağlayamıyor ve onları kafeslerde tutmak da hayvan refahı standartlarına aykırı.

Bununla birlikte, birçok yerde TNR (yakala – kısırlaştır – geri sal) yöntemini uygulamaya başlıyor. Bu, vahşi kedileri yakalamayı, onları kısırlaştırmayı ve kendi bölgelerine geri bırakmaktan oluşur. Bir hayvan refahı görevlisi ayrıca vahşi kedi kolonilerini düzenli olarak kontrol edecektir. Bu, vahşi kedi popülasyonları arasında refahı teşvik etmeye yardımcı olur ve bölgede evcil hayvanlarını terk eden herkesi şikayet edebilecekleri anlamına gelir. Aynı zamanda şu adımları da atabilirler:

  • Hastalıkları kontrol altına alma
  • Hem iç hem de dış parazitlerin varlığını azaltma
  • Koloni içindeki hayvan sayısını kontrol etme
  • Yabani kedi kolonilerini tek bir alanda tutmak (kısırlaştırma, daha kısa mesafelere gitme eğiliminde oldukları anlamına gelir)

Sonuç

Gerçek şu ki, kediler inanılmaz avcılardır ve hem kentsel yaban hayatı hem de doğal ekosistemler için ciddi bir sorun teşkil eder. Ancak suç, kedilerin kendilerinden çok onları sokaklara terk eden sahiplerinde.

Ne zaman kutlarsanız kutlayın, Uluslararası Kedi Günü, bu üzücü durumun yanı sıra evcil kedilerimize bakmanın önemi ve gelecekte hayvan refahını iyileştirmenin yolları üzerinde düşünmek için iyi bir zamandır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • AA. VV. (2014). Il mio gatto. Edizioni R.E.I.
  • EL INDEPENDIENTE. (2019). Vuelve a ser el día del gato, el animal que celebra esta fiesta tres veces al año.  2020 EL INDEPENDIENTE
  • El País. (2009). Muere el gato de los Clinton. Ediciones el País S.L.
  • MAGDA BIGAS. (2019). Los gatos del Hermitage. La Vanguardia.
  • Martin, A. B. (2016). Colonias De Gatos Urbanos: Problema Sanitario Y Social. Badajoz Veterinaria, (2), 16-24.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.