Temel Çöl Faresi Bakımı

Çöl fareleri çok sevecen ve eğlenceli olabilirler. Bir çöl faresini evcil hayvan olarak beslemek hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.
Temel Çöl Faresi Bakımı

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2021

Çöl faresi, Muridae ailesine ait bir kemirgendir. Arka ayakları ön ayaklarından daha gelişmiştir, bu da onları çok çevik yapar. Evcil hayvan olarak almayı mı düşünüyorsunuz? Bu yazıda, temel çöl faresi bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Çöl faresi nereden alınır

Evcil hayvan olarak çöl faresi almayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var:

 • Bir yetiştiriciden satın alın. Burada ‘evlat edin’ kelimesini kullanmayı çok isteriz, ancak bir sığınakta çöl faresi bulmanız pek olası değildir. Bununla birlikte, hem cinsiyetini hem de davranışını kolayca tanımlayabilen bir yetiştiriciye gittiğinizden emin olmalısınız.
 • En sağlıklı ve arkadaş canlısı olanı arayın. Sağlıklı bir çöl faresi, vücudu kadar uzun bir kuyruğa sahip olmalı ve tüyle kaplı olmalıdır. Gözleri tamamen açık ve parlak olmalıdır. Arkadaş canlısı olup olmadıklarını anlamak için cama yaklaşıp yaklaşmadıklarını ve sizi gördüklerinde kemirmeye çalışıp çalışmadıklarını görün. Bu onların çevrelerini tanıma şeklidir.
 • Sadece bir tane satın almayın. Çok bölgesel olmalarına rağmen, aynı zamanda çok sosyaldirler. Yalnız kalırlarsa depresyona girerler ve hatta ölebilirler. Yani, eğer evcil hayvan olarak onlardan istiyorsanız, en az iki tane alın. Bir sürü çöl faresi bebeğine sahip olmak istemiyorsanız, aynı cinsiyetten iki tane seçin. Bir yetiştirici, herhangi bir sorun yaşamadan hangi cinsiyette olduklarını belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Anlaştıklarından emin olmaya çalışın. Aynı cinsiyetten olmaları ve aynı bölgeyi paylaşmaları nedeniyle her zaman birbirleriyle iyi geçinmeleri kolay olmayacaktır. Aynı yerden olmaları ve en az 6 ila 8 haftalık olmaları en iyisidir. Birbirlerine uyum sağlarken onları bir süre ayrı tutmanız gerekecek.

Temel bakımı

Çöl farelerinizi aldıktan sonra, onlara nasıl bakacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Temel çöl faresi bakımı hakkında bilmeniz gerekenlerin bir listesi:

 1. Beslenme. Eksiksiz bir vitamin, protein, yağ ve sebze diyetine ihtiyacı vardır. İhtiyaç duydukları tüm besinleri içereceğinden, özellikle onlar için yapılmış yiyecekleri satın almak en iyisidir. Ancak isterseniz meyve veya sebze gibi ikramlar veya doğal yiyecekler de ekleyebilirsiniz. Bir besleyiciye ihtiyacınız olmayacak; yiyecekleri kafeslerinin etrafına yayabilirsiniz.
 2. Su şişeleri. Çöl farelerinin de diğer hayvanlar gibi hayatta kalmak için suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Metal ağızlı bir su şişesi kullanın. Plastikse, yemeye çalışabilirler ve plastik midelerine zarar verebilir.
 3. Onlar için bir yatak yapın. Kendilerini en iyi şekilde rahat hissetmeleri için kağıtla dolu tahta bir kutu ve bir battaniye kullanmak en iyisidir.
 4. Kafesi düzenli olarak temizleyin. Temiz bir ortamda yaşamayı severler, bu nedenle kafeslerini sık sık temizleyin.
 5. Egzersiz yapmayı unutmayın. Doğal olarak aktif olsalar da, oynamalarına ve biraz egzersiz yapmalarına yardımcı olmaktan asla zarar gelmez. Kazmayı severler, ancak ekstra bir şey her zaman iyi olacaktır.
 6. Sabırlı olun. Eve ilk kez bir çöl faresi getirdiğinizde, muhtemelen çok arkadaş canlısı olmayacaklardır. Ama bu sadece kendilerini kaybolmuş hissettikleri için. Bazı şeyleri zorlamamaya çalışın. Onlara zaman tanıyın ve sabırlı olun.
 7. Onlarla etkileşime geçin. Mutlu bir çöl faresi, sahibiyle her gün etkileşime girendir. Bu şekilde birlikte çok daha mutlu ve huzurlu yaşarsınız. Onları asla kuyruklarından tutup kaldırmayın.

Gördüğünüz gibi, bu küçük hayvan ideal bir evcil hayvan olabilir ve size bolca sevgi ve eğlence verir. Yukarıdaki tavsiyelere dikkat edin ve hayatınızda bir çöl faresinin tadını çıkarın! İlginizi çekebilir ...

Fareler Empati Duyar mı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Fareler Empati Duyar mı?

Empati gibi insan duygularının veya hislerinin yalnızca insani bir özellik olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Ancak, durum böyle değildir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.