Logo image
Logo image

Evcil Hayvan Mezarları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

3 dakika
Sadık evcil hayvanlarımıza veda etmek oldukça zordur ve birçok insanın hayatında iz bırakan bir durumdur.
Son Güncelleme: 27 Ekim, 2022

Evcil hayvanların dekorasyon amaçlı ya da moda aksesuarı olarak kullanıldığı zamanlar geride kaldı. Artık çoğu insan, evcil hayvanlarını ailenin bir parçası olarak görüyor. Bir bakıma, insanlarla eşit muamele görüyorlar. Hatta evcil hayvanlar için cenaze törenleri bile düzenleniyor. Bu nedenle evcil hayvan mezarlıklarının sayısı gitgide artıyor. Bu mezarlıklar hayatları boyunca sahiplerine karşı koşulsuz bir sevgi göstermiş evcil hayvanlar için yapılıyor.

Kalbimizde Sonsuz Bir İz Bırakan Sadık Evcil Hayvanımıza Veda Etmek

Aileler veya Sürüler

Bir evcil hayvan sahiplenmek birçok fedakarlık ve sorumluluk gerektirir. Bir köpek ya da başka bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünenler bunun ne kadar büyük bir sorumluluk gerektirdiğini bilmelidir.

Köpekler ve kediler en popüler evcil hayvanlardır. Belki de bunun sebebi, köpeklerin ve kedilerin insanlara karşı empati kurabilmesidir. Ne yazık ki, evcil hayvanlar ve insanlar arasındaki karşılıklı sevgiye dayalı bu ilişki her zaman mutlu sonla bitmez. Ve bunun sebebi genellikle evcil hayvanların hayata sahiplerinden daha erken veda etmesidir.

Ailenin bir üyesi olarak görülen evcil hayvanlara veda etmek çok zor bir durumdur. Özellikle de birçok insanın hayatında iz bırakmış olanlara..

Çoğu insan, ailedeki en yaşlı üyenin ölümü için kendini hazırlar. Fakat, çoğu evcil hayvanın hayatlarının insanlarla kıyaslandığında çok daha kısa olduğunu göz ardı ederler.

Some figure

Hayvanları türlerine göre teker teker incelersek, sadece papağanların ve kaplumbağaların ömürleri insanların ömründen daha uzun olabilir.

Evcil Hayvanlar İçin Cenaze Evleri ve Mezarlıklar Tarafından Sunulan Hizmetler

Günümüzde evcil hayvanlar için aynı insan cenazelerinde olduğu gibi hizmet veren birçok cenaze evi, ölü yakma odaları ve mezarlıklar bulunmaktadır. Öncelikleri tamamen aynıdır: Ölen insana veya hayvana onurlu bir veda hazırlamak ve cesedine, sadece atılmak ve unutulmaktan öteye giden bir kader sunmak.

Gördüğünüz gibi, birçok aile için evcil hayvanlarının ölümü, son derece travmatik bir olaydır. Ve yaşanan duygusal şoklar ve zorluklar arasında, hayata veda eden evcil hayvanlarının bedenlerini ne yapacaklarını bilemezler.

Evcil hayvanlarının ölümüyle hiç beklenmedik bir anda karşılaşanlar insanlar da var. Ve maalesef, bu insanlar hayvanlarının cesetlerini baştan savma bir şekilde çöplüklere atmak zorunda kalabiliyor. Çoğu insan için, bu gibi eylemler sadece daha büyük bir acıya ve suçluluk duygusuna neden olur.

Bu tür olumsuz sonuçların yaşanmaması için bazı firmalar ölen evcil hayvanların bedeniyle ilgilenmenin yanı sıra onları son yolculuklarına uğurlamak için cenaze törenleri hazırlıyor.

Son Zamanların Gözde İşi

Evcil hayvanlar için düzenlenen cenaze törenleri 1990’ların ortasından itibaren trend olmaya başladı. Hayvanlar için cenaze töreni düzenlemeye ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlandı ve kısa bir zaman için de tüm dünyaya yayıldı.

İspanya’da evcil hayvanlar için cenaze töreni düzenleyen birkaç firma bulunuyor. Ve bu cenazelerin teması insanlar için yapılan cenaze törenlerine çok benziyor. Ölen hayvanın bedeniyle ilgilenme ve cenaze töreni düzenlemenin yanı sıra ölü yakma hizmeti de veriliyor.

Bazıları evcil hayvanlarını tanımlayan mükemmel bir mezar taşı yaptırmak ister. Mezar taşlarının fiyatları oldukça değişkendir. Her şey evcil hayvanın sahibinin seçtiği pakete göre değişir.

Evcil Hayvan Cenaze İşlemleri için Tahmini Fiyatlar

Şehrin en iyi bölgesinde bulunan bireysel mezarlıklarla mı ilgileniyorsunuz? Buralarda bulunan mezarlıklar, doğrudan taş üzerine oyulmuş yazıtlarla mermer veya granitten oyulmuş mezar taşlarını içerir. Genel olarak, böyle bir mezarlığın maliyeti yaklaşık 5,000 euroyu bulabilir.

Maddi durumu o kadar iyi olmayan ve fazla masraftan kaçınan kişiler için daha uygun seçenekler de mevcut.

Some figure

Bazı şirketler, evcil hayvanının cansız bedenini yakmayı tercih edenler için toplu günler sunuyor. Ve bunun fiyatı yaklaşık 50 euro civarında. Bireysel evcil hayvan kremasyonları (ölü yakma)  içinse maliyet 270 Euro’ya kadar çıkabilir.

Dünya Gerçekten Adaletsiz mi?

Günümüzde, evcil hayvanlar çoğu insandan daha iyi şartlarda yaşıyor, daha çok sevgi ve ilgi görüyor. Ve birçok kişi insanlığın geldiği bu nokta hakkında endişe duyuyor.

Hatta bazı insanlar, bazı ailelerin evcil hayvanları için yaptığı yüklü masraflardan oldukça rahatsız oluyor ve öfkeleniyor. Her ne olursa olsun, gezegende evcil hayvan mezarlarının bulunmasından ya da bulunmamasından çok daha büyük sorunlar var.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.