Köpeğini İşe Götür Etkinliği

 

Daha önce Benim Hayvanlarım’da sizlere birkaç defa hayvan dostu uygulamalardan bahsetmiştik. Bu uygulama, bazı firmalar tarafından çalışanlarının stresini azalmak ve iş yerindeki verimliliği artırmak için kullanıyor. Bu yazımızda yeni bir akım olan başka bir uygulama hakkında bilgi vereceğiz.

Hayvan Dostu uygulama nedir? Köpeklerin iş yerinde olmasının etkileri nelerdir?

Köpekleri işe götürme fikri kulağa garip gelebilir. Fakat, bu uygulamanın sonuçları gerçekten şaşırtıcı.

bilgisayara kafasını koyan köpek

Tüylü arkadaşı olan çalışanların, hayvanlarını iş yerlerine getirmesine izin veren ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu uygulamayla birlikte, evcil hayvanlarını tüm gün evde yalnız bırakmak zorunda kalan çalışanların onlar için endişelenip dikkatlerinin dağılmasını önlemiş oldular.

Bu uygulama sadece evcil hayvan sahiplerinin endişesini gidermekle kalmadı, aynı zamanda ofisteki diğer çalışanların da stresini azalttı. Böylece iş yerinde daha huzurlu bir ortam yaratılmış oldu.

Bu farkı uygulamayı başlatan Affinity Şirketi, bir köpeğin ya da bir kedinin bulunduğu her yeri daha iyi bir hale getirdiğini kanıtlamış oldu.

Bu teknik birçok testten geçti ve olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Bunun sonucu olarak, her yıl ”Köpeğini işe götür” isimli bir etkinlik düzenlenmeye başladı. Bu etkinlik iş yerlerine mutluluk ve sevgi getiren evcil hayvanlar için bir ödül olarak görülüyor.

 

Etkinlik ilk önce İngiltere’de başladı, ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı. Her yıl 24 Haziran ya da bu tarihe en yakın Cuma günü kutlanıyor. Etkinlik günü herkes evcil hayvanını işe götürmekte serbest, fakat Affinity Şirketinde çalışanlar daha şanslı, çünkü onlar evcil hayvanlarını her gün işe götürebiliyor.

Faydalarını bilim kanıtlıyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Virginia Üniversitesi, evcil hayvanların iş yerlerine götürülmesinin çalışanlar arasında işbirliğini artırdığını ve iş yerindeki stresi büyük bir oranda azalttığını kanıtladı.

Bu nedenle, Amazon, Google, Ben & Jerry’s gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan çoğu büyük şirketin çalışanları, evcil hayvanlarını iş yerlerine götürebiliyor. Ancak, bu henüz küçük işletmelerde ve iş yerlerinde yaygın bir uygulama değil.

Evcil hayvanların getirilmesi serbest olan şirketlerde, tüylü arkadaşlarımızın ele avuca sığmaz oldukları zamanlarda takılabilecekleri evcil hayvan bölgeleri bulunur. Ayrıca, sahipleri işten dolayı yoğun olduğunda bu bölgede diğer hayvanlarla sosyalleşebilirler.

Bu uygulama sadece sahipler için değil, evcil hayvanlar için de yararlı. Sahibiyle birlikte ofise giden bir evcil hayvan, bu sayede sosyalleşmeyi daha kolay öğrenir ve hayat kalitesi artar. Ayrıca, sahibinin eve ne zaman geleceği hakkında endişelenmez ve gün içinde yalnız kalıp sıkılmaz.

Köpeğini işe götür günleri dünya çapında ünlendi

bir arada dört köpek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Köpeğini İşe Götür etkinliği her 24 Haziran’da İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleniyor. Fakat bu etkinlik, İspanya gibi diğer ülkelere de yayıldı, bu nedenle artık uluslararası bir etkinlik olarak biliniyor.

24 Haziran’da, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde, sadece büyük şirket çalışanları değil, tüm çalışanlar köpeklerini iş yerlerine götürebiliyor. Ve patronlar bu olaya karşı çıkamıyor.

Bu etkinlik, köpekleri onurlandırmanın dışında, iş yerinde yarattığı olumlu sonuçlarından dolayı insanları evcil hayvanlarını işe götürmeye teşvik ediyor.

Umarız ki bir gün, büyük ve küçük tüm şirketlerin patronları, çalışanlarının tüylü arkadaşlarını işe getirmesinin sağladığı olumlu etkilerin farkına varır. Sizce böyle bir olasılık var mı? Umarız vardır!

Öne çıkan görsel kaynağı: www.abc.es