Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 9 Kedigil

Kedigillerin genellikle insanlardan daha güçlü bir ısırığı vardır ve en güçlü ısıranların neler yapabildiğine şaşıracaksınız!
Dünyanın En Güçlü Isırıklarına Sahip 9 Kedigil
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedigiller, büyük bir maharetle avlanmalarına yardımcı olan çok esnek, narin ve dinamik vücutlarla karakterize edilir. Zorunlu etoburlar oldukları için avlarını takip etme ve yakalama konusunda uzmanlaştılar. Ayrıca avlanma ve beslenmede ölümcül ve etkili bir araç olan keskin dişlere sahip güçlü çeneleri vardır. Peki en güçlü ısırıklara sahip kedigiller hangileridir?

Kedigiller familyası içerisinde evcil kediler, panterler, aslanlar ve leoparlar başta olmak üzere pek çok farklı tür bulunur. Bu kedigillerin çoğu yalnız davranışlara sahiptir ve kurbanlarını birkaç saniye içinde öldürmelerini sağlayacak kadar güçlü ısırıklar geliştirmiştir. En güçlü ısırıklara ve en güçlü ve ölümcül çenelere sahip kedileri keşfetmek için okumaya devam edin.

En güçlü ısırıklara sahip kedigiller

Bir hayvanın ısırma kuvveti genellikle kare yüzey başına basınç birimi olarak ölçülür. Bu nedenle, her bir çene kapanırken uyguladığı basıncı hesaplayan kilogram-kuvvet (pound-force) cinsinden hesaplanır. Bu ölçüm kafatası kaslarının sayısına ve özelliklerine göre artar veya azalır.

Her hayvanın özel koşullarını hesaba kattığından, kilogram-kuvvet veya pound-kuvvet, boyuttan etkilenmez, bu nedenle türler arasında adil karşılaştırmalar yapmak için kullanılabilir. Aslında, bazı kedigillerin ısırma güçlerini karşılaştırmak oldukça işe yarayabilir. Bunu akılda tutarak, grubun en güçlü ısırmasına sahip olabilecek adayların bir listesi.

1. Karakulak ( Karakulak karakulak)

Karakulak, evcil kedilerle bazı benzerlikler paylaşan güzel bir kedidir, büyük fark kulaklarının oldukça büyük olması ve vücudunda öne çıkmasıdır. Ortalama olarak 60 ila 90 santimetre uzunluğunda (2 ila 3 fit) gelir, ancak ağırlığı 14 ila 17 kilogram (30 ila 37 pound) arasında oldukça hafiftir.

Küçük boyutu nedeniyle, ısırma kuvveti yalnızca 70 ila 100 kilogram (154 ila 220 pound) güce ulaşır. Ancak bu hiç de fena değil, çünkü ortalama yaşlı bir insanın başarabileceğinin neredeyse iki katı.

2. Serval ( Leptailurus serval)

Serval, 67 ila 100 santimetre (2,2 ila 3,3 fit) uzunluğunda ve 8 ila 17 kilogram (17 ila 37 pound) arasında değişen bir başka muhteşem kedidir. Bu, onu listedeki en küçüklerden biri yapar, ancak bu, güçlü bir ısırığı olmadığı anlamına gelmez. Çenesiyle (154 ila 200 pound) yaklaşık 70 ila 90 kilogram ısırma kuvveti uygulayabilir, bu nedenle karakulak ile eşittir.

Bir servis.


3. Ocelot ( Leopardus pardalis )

Bu tür oldukça ünlüdür çünkü evcil bir kediye oldukça benzer ve erken döneminde kediyle karıştırılabilir. Ocelot, 70 ila 90 santimetre (2,3 ila 3 fit) arasında bir uzunluğa, ancak sadece 11 kilogram (24 pound) gibi düşük bir ağırlığa sahip orta büyüklüktedir.

Listedeki en küçük kedigillerden biri olmasına rağmen , ısırma kuvveti olarak 101 kilogramın (222 pound) biraz üzerine ulaşan güçlü bir ısırmaya sahiptir. Bu, ocelottan biraz daha büyük olan karakulak ve servali aşar.

Bir ocelot.


4. Bobcat ( Lynx rufus )

Vaşak (kırmızı vaşak olarak da bilinir), sert tavırları ve renkli tüyleriyle muhteşem bir türdür. 60 ila 100 santimetre uzunluğunda (2 ila 3,3 fit) ölçülür ve 4 ila 15 kilogram (8,8 ila 33 pound) arasındadır. Bu kedi, listemizdeki en zayıf ısırığa sahiptir ve sadece 70 kilogramdan (yaklaşık 150 pound) biraz daha az ısırma kuvveti uygulayabilir.

Bir vaşak.


En güçlü ısırıklara sahip kedigiller: 5. Bulutlu leopar ( Neofelis nebulosa)

Neotropik panter, mükemmel tırmanma çevikliği ile karakterize edilen orta boy bir kedidir. Arboreal alışkanlıkları vardır ve dallar arasında hızlı hareket eder. Ortalama olarak, 60 ila 110 santimetre uzunluğunda (2 ila 3,6 fit), en ağır olanlardaysa 65 kilograma (143 pound) kadar tartılır.

Görkemli bir görünüme ve kıskanılacak bir çevikliğe sahip olmasının yanı sıra, 130 ila 160 kilogram (286 ila 352 pound) arasında ısırma kuvveti üretebildiği için en güçlü ısırıklara sahip kedigillerden biridir. Bu, vaşak, serval, karakulak ve ocelotun ısırma kuvvetini neredeyse iki katına çıkardığı anlamına gelir.

Bulutlu leopar.
Bulutlu leoparın ısırığı, serval ve vaşaktan iki kat daha güçlüdür.

6. Leopar ( Panthera pardus)

Görkemli benekli tüyü ve sağır edici kükremesi onu oldukça heybetli kıldığı için leopar belki de kedigiller arasında en temsili türlerden biridir. Genellikle 1 ila 1,9 metre (3,2 ila 6,2 fit) arasındadır ve 90 kilograma (yaklaşık 200 pound) kadar çıkabilir.

Oldukça büyük bir gövdesi olduğu için , ısırma kuvvetinin 160 ila 226 kilogram (yaklaşık 350 ila 500 pound) arasında olması şaşırtıcı değildir. Bu, onun mükemmel ve korkunç bir yırtıcı olmasının sebeplerinden sadece biri.

Bir leopar.


7. Kar leoparı ( Panthera uncia)

Kar leoparı, genellikle deniz seviyesinden 6000 metreden (3,7 mil) daha yüksekte yaşadığı için dağların kralı olarak kabul edilir. 70 ila 150 santimetre uzunluğundadır (2,5 ila 5 fit) ve ortalama 32 kilogram (70 pound) ağırlığındadır. Leopardan daha küçük olduğu için ısırma kuvveti biraz daha azdır, maksimum 205 kilogramdır (450 pound). Bu çok büyük bir fark değil, ancak bir kavgada belirleyici olabilir.

8. Kaplan ( Panthera tigris)

Kaplan, var olan en büyük kedigillerden biridir ve hepsinden daha güçlü ısırma kuvvetine sahip olması şaşırtıcı değildir. Spesifik olarak, çenesi, bir insan ısırığının 10 katından daha fazla olan 700 ila 910 kilogram (yaklaşık 1500 ila 2000 pound) arasında bir ısırma kuvvetine sahiptir. Bu sayede su aygırı gibi oldukça güçlü hayvanlara boyun eğdirebilir.

9. Jaguar ( Panthera onca)

Son olarak, jaguar, en güçlü ısırığa sahip kedilerimizden bir diğeridir. Bir saldırı sırasında kaplandan biraz daha az olan 700 kilogramdan (1500 pound) biraz fazla ısırma kuvveti uygulayabilir. Bununla birlikte, kaplanın yarısı kadardır ve bu nedenle uzmanlar , genel boyutuna göre var olan en güçlü çeneye sahip olduğunu düşünürler.

Bir jaguar - en güçlü ısırıklara sahip kedigiller.

Bugün size anlattıklarımıza göre, kendinizi bu kedigillerden herhangi biriyle yüz yüze bulmak istemeyeceğiniz açıktır, çünkü tek bir ısırık ile sonuçlar ölümcül olabilir. Vahşiliklerine ve ne kadar tehlikeli olduklarına rağmen, etkileyici hayvanlar olduklarını inkar edemezsiniz. Ve şimdi kendi habitatlarında neden bu kadar mükemmel yırtıcı hayvanlar olduklarına dair daha iyi bir fikriniz var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hartstone‐Rose, A., Perry, J. M., & Morrow, C. J. (2012). Bite force estimation and the fiber architecture of felid masticatory muscles. The Anatomical Record: Advances in Integrative Anatomy and Evolutionary Biology, 295(8), 1336-1351.
  • Christiansen, P. (2007). Comparative bite forces and canine bending strength in feline and sabretooth felids: implications for predatory ecology. Zoological Journal of the Linnean Society, 151(2), 423-437.
  • Alfaro Moctezuma, P. E., Ángeles Medina, F., Osorno Escareño, M. D. C., Núñez Martínez, J. M., & Romero Esquiliano, G. (2012). Fuerza de mordida: su importancia en la masticación, su medición y sus condicionantes clínicos. Parte II. Revista adm, 69(3).
  • Christiansen, P. E. R. (2008). Evolution of skull and mandible shape in cats (Carnivora: Felidae). PLoS One, 3(7), e2807.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.