Dört Ayaklı Arkadaşınız İçin Köpek Düğünü Nasıl Yapılır?

İster inanın ister inanmayın, bizim dört ayaklı köpek dostlarımız da sırılsıklam aşık olabilirler. 2014 yılında yapılan bir köpek düğünü, kısa bir süre içerisinde bir internet fenomeni ve büyük bir sansasyon yaratacak durum haline geldi.
Dört Ayaklı Arkadaşınız İçin Köpek Düğünü Nasıl Yapılır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı gerçek bir düğün gibi, bu yazımıza konu olan köpekler de duygu dolu bir törenle evlendirildiler. Sahipleri bu olayı organize edebilmek için hayatlarındaki diğer her şeyi dışladı, evcil hayvanlarına gelinlik ve takım elbise giydirdi ve hatta alyans bile satın aldı. Peki, sizce neden giderek daha fazla sayıdaki insan bu dört ayaklı arkadaşları için köpek düğünü organize etmeye karar veriyor?

Bahsettiğimiz etkinlik, İngiltere’li bir köpek bakıcısı olan Christine Reynolds tarafından düzenlendi. Reynolds, Pug (küçük bir Boksör cinsi) cinsi köpekleri için mükemmel bir köpek düğünü organize etmek adına 3500 Dolardan fazla para harcadı. Bir röportajda, “İnsanlar kesinlikle deli olduğumu düşünüyor olmalılar, ama ben boksörlerimi tanıyorum ve birbirlerine aşıklar, bu yüzden onları evlendirmek yapılacak en doğru şey gibi görünüyor” dedi.

Dört ayaklı dostlarımız için düğün trendleri

Son yıllarda giderek daha fazla insan dört ayaklı arkadaşları için düğünler yapmaya başladı. Birçok hayvan sahibi için, evcil hayvanları çocukları gibi ve onlarla birlikte her türden olacak şekilde kutlama yapmayı da seviyorlar.

Köpek düğünü hazırlığı

Tıpkı biz insanlar için olduğu gibi hayvanlar için de düğün kıyafetleri çok önemlidir. Gelin adayı söz konusu olduğunda, piyasada bulunan çok çeşitli gelinlikler arasından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Normalde insanlar için klasik beyaz bir gelinlik tercih edilirken, hayvanlar için daha çok parti elbisesine benzeyecek seçeneklere de gidebilirsiniz.

Köpeğinizin düğününü güzel bir biçimde kutlamak için öneriler

 • Tüm köpeklerin iyice sosyalleştiğinden ve etrafı birçok insan tarafından çevrildiğinde üzülmediğinden emin olun.
 • Durum için uygun bir kıyafet satın alın.
 • Köpek dostu lezzetli bir düğün pastası, gerçekten komik (ve lezzetli!) bir dokunuş katacaktır.
 • Yüzüğü takmak zor olabileceğinden, bunun yerine yeni evliler için özel tasmalar bulmaya çalışın.
 • Düğün mekanı: bahçeler, parklar ve hatta plajlar harika düğün mekanları oluştururlar (tabii ki köpek dostu oldukları sürece).
 • Bir davetli listesi yapın ve düğün davetiyelerinizi gönderin. Açıkçası, ne kadar çok köpek olursa o kadar iyidir.
 • Böyle bir durum için ne tür müzik en iyisidir? Klasik ve rock müzik de dahil olmak üzere köpek dostlarımızı rahatlattığı kanıtlanmış birçok farklı şarkı ve müzik türü var.
 • Özel günlerinde en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için törenden önce mutlu çifti yıkadığınızdan ve bakımlarını yaptığınızdan emin olun.
 • Balayını nerede kutlayabilirler? Onları götürebileceğiniz yerlerden biri, çevrenizde varsa, bir köpek spası olabilir. Bu onlara düğünün stresinden sonra rahatlama şansı verecektir.
 • Elbette bir düğün fotoğrafçısı da ayarlamanız gerekecek.
 • Düğün mekanını çiçeklerle süslemek veya köpeğinizin tasmasına da bu çiçeklerden bir tane takmak istiyorsanız, nergis, lale ve vadi zambağı gibi köpeğiniz için zehirli olan bitkilerden kaçınmaya dikkat etmeniz gerekir.
 • Evcil hayvanlarınızın düğün sırasında biraz gerginleştiğini fark edebilirsiniz, bu nedenle ihtiyaç duyulursa onları sakinleştirmenin yollarını da aklınızda önceden hazırlayın.
 • Törenin sorunsuz geçmesini sağlamak için en sevdikleri ikramları yanınızda bulundurmanız iyi bir fikirdir.
 • Düğüne başka köpekleri veya hayvanları davet edecekseniz, hepsinin iyi geçineceğinden emin olmalısınız.

Dört ayaklı dostunuzun düğünü: Davetli Listesi

Davetli listenizi yazıp davetiyeleri gönderdikten sonra, mekanı organize edip bir oturma planı hazırlayabilmek için kesinlikle kimin katılacağını doğrulamanız gerekir.

Yanlarında köpek getiren tüm misafirlerden her zaman onlara göz kulak olmalarını istemek de önemlidir. Sonuçta, bu misafirler, evcil hayvanlarını herkesten daha iyi tanırlar ve ortamdaki gerginlik veya heyecan onlar için çok fazlaysa ya da başka bir köpekle geçinemezlerse devreye girebilirler.

Bir başka ilginç seçenek de köpek bakıcısı tutmaktır. Bu şekilde, köpeklerine iyi bakılırken sahipleri rahatlayıp etkinliğin tadını çıkarabileceklerdir.

Köpeğinizin düğünü için sahip olunması gereken eşyalar

Köpekli düğününüz boyunca su, yiyecek, oyuncaklar, kaka torbaları vb. dahil olmak üzere elinizin altında bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Her türlü çöpü atabileceğiniz çöp kutuları sağlamak da önemlidir.

Açıkçası, mekanınızın hem evcil hayvanlar için güvenli hem de evcil hayvanlara uygun olması için güzel bir şekilde dekore edilmesi gerekiyor.

Konukların arasına girerken sürekli tüylü engelleri aşacaklarından garsonların bolca sabra ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, bir sonraki ikramlara çoktan zamanın geldiğine hemen karar verecek sabırsız müşterileri kabul etmeye de hazırlıklı olmalıdırlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.