Denizanası Sokmasına Karşı Alınacak Önlemler

Bir denizanasıyla karşılaştığınız takdirde yapmanız gereken en önemli şey, bu canlıdan uzak durmaktır. Çünkü denizanaları zehirlidir ve sizi sokması durumunda canınız çok acıyacaktır. Sahilde ölü bir denizanası görseniz bile zehri günlerce etkin kalacağı için bu hayvandan uzak durmanız önemlidir. 
Denizanası Sokmasına Karşı Alınacak Önlemler

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Denizanaları jelatine benzeyen görüntüleriyle ünlüdür. Bu hayvanın üst gövdesi bir şapka şeklindedir ve alt gövdesi dokunaçlardan oluşur. Denizanası sokması çok acı verici olduğu için doğal olarak çoğu insan bir deniz anası gördüğünde paniğe kapılır. Ancak denizanası sokmasına karşı alacağınız en doğru önlem, sakin olmaktır. Bir denizanası ile karşılaştığınızda ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Denizanalarının Başlıca Özellikleri

Öncelikle, bu büyüleyici deniz hayvanını daha derinden anlayarak başlayalım. Denizanası “çan şeklindeki” gövdesi ve çevresinde bir örtü oluşturan uzun dokunaçlarıyla tanınır.

Ayrıca jelatin benzeri görünümleri nedeniyle insanların dikkatini çekiyorlar. Denizanası çok hızlı hareket ettiğinden, üst gövdeleri yüzerken su ile dolar. Hatta bazı denizanası türleri, kendilerini avcılara karşı savunmak için parlama özelliğine sahiptir.

zehirli denizanası sokmasına karşı tedbirli olmak

Bu hayvanın dokunaçları, avlarını yakalamak veya avcılara yakalanmayı önlemek için kullandıkları hücrelerden oluşur. İşte sokma işlemini bu hücreler gerçekleştirir. Filamentlerinin her biri zehir içerir ve toksisite, hayvanın soktuğu canlı türüne bağlı olarak değişir.

İnsanlara gelince, denizanası tarafından sokulmak yanma hissine, kızarıklığa, şişmeye ve acıya neden olur. Öte yandan, Cyanea ve Physalia gibi diğer büyük türler de dahil olmak üzere “deniz arısı denizanası” denilen tür, dakikalar içinde bir insanı öldürebilir. Neyse ki diğer birçok tür insanlar için tehlikeli olmayan bir sıvı enjekte eder.

Denizanası Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?

Deniz anası sokmasından kaçınmak için öncelikle bu hayvanların göründüğü sulardan uzak durmalısınız.Bir denizanasıyla karşılaşmanız durumunda hayvanı rahatsız etmemeli veya dokunmaya çalışmamalısınız. Deniz kıyısındaki ölü denizanaları için de aynısı geçerli, çünkü zehirleribirkaç gün boyunca etkili olmaya devam edecektir.

denizanası sokması

İşte denizanası sokmasına karşı en iyi ipuçları:

1. Çevrenizin Farkında Olun

Sahil güvenlik görevlileri ve yöre sakinleri, genellikle denizanalarının nerede yüzdüğünü ve bölgede kaç deniz anası bulunduğunu bilir. Özellikle daha önce birçok insanın sokulduğu yerler konusunda sizi uyaracaklardır.

Denizanası tarafından sokulmamak için deniz çok rüzgarlıyken yüzmekten kaçınmak önemlidir. Çünkü rüzgar denizanasını sahile, normalden çok daha yakına taşır. Belli bir bölgede denizanası grupları varsa, o yerden en kısa sürede çıkmalısınız.

2. Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin

Denizanalarının bulunduğu yerlerde genellikle turistleri ve gezginleri uyaran işaretler vardır. Bu işaretlerin bazıları bölgedeki tehlikenin sürekli olduğunu belirtir. Bazıları ise büyük denizanası gruplarının gözlemlenmiş olması nedeniyle sahil güvenlik tarafından yerleştirilir.

Denizanası veya diğer tehlikeli deniz hayvanlarının göründüğü mevsim olduğunu belirtmek için bazı kıyılara mor bayraklar yerleştirilmiştir. Yani kıyı boyunca bir mor bayrak görürseniz, suya girmeyin.

3. Kendinizi Koruyun

Sahilde veya sahil şeridinde yürüyüş yapacaksanız daima ayakkabı giyin. Bu önleyici tedbir, ölü ya da ya da halen hayatta olan denizanalarıyla yanlışlıkla temas etmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Esasen çıplak ayakla sahilde yürürken bir taş, deniz kabuğu veya herhangi bir cisim nedeniyle canınızın yanması olasılığı çok daha yüksek. Ayrıca bu, denizanası veya yengeç sokmasına karşı daha savunmasız olacaksınız demektir!

Çıplak ayakla yürürseniz, bir şeye basıp kendinize zarar verme olasılığını önemli ölçüde arttırırsınız. Bu şeyin bir kabuk, cam, taş veya başka herhangi bir nesne olması fark etmez. Kısacası sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atmaya değmez.

Yüzerken veya sörf yaparken en iyi seçenek vücudunuzun çoğunu kapayan neopren bir mayo giymektir. Bu sayede denizanası sokmasına karşı fazladan bir kalın kumaş tabakasıyla korunursunuz.

4. Denizanasına dokunmayın

Kıyıya vurmuş denizanaları genellikle kumda yatan plastik torbalara benzer. Yani yerde bir poşete benzeyen bir şey görürseniz çok dikkatli olun ve dokunmadan önce kesinlikle çöp olduğundan emin olun.

Eğer gördüğünüz şey bir denizanası ise, yapmanız gereken ilk şey sahil güvenlik görevlisine haber vermektir. Görevliler, ölü denizanasını alacak veya hâlâ yaşıyorsa denize geri bırakacaklardır.

5. Korkutmaya çalışmayın

Deniz anası sokmasına karşı harika bir yöntem de suda yürürken ayaklarınızı kumda sürüklemektir. Yaygın inanışın aksine, hayvan sizi sokmayacak, tam tersine kaçacaktır.

Denizanası görünce paniğe kapılan biriyseniz ve yakınlarda bir denizanası olabileceğini düşünüyorsanız, derhal sudan çıkmalısınız. Ancak bunu sakince yapmak zorundasınız. Aksi hâlde denizanasını korkutup sizi sokmasına yol açabilirsiniz. Kıyıya geri döndüğünüzde, sahil güvenlik görevlilerine deniz anası gördüğünüzü haber verin ki buna göre hareket etsinler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.