Çin Coğrafyasındaki 5 İlginç Hayvan

Çin Coğrafyasındaki 5 İlginç Hayvan

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Dünyanın üçüncü en büyük ülkesi Çin’in engin topraklarında farklı canlı topluluklarına ev sahipliği yapan dağlar, yaylalar, çöller, sahiller ve ovalar gibi alanlar mevcut. Çin coğrafyasındaki hayvanlar, bu ülkenin coğrafi özelliklerine şaşırtıcı bir şekilde adapte olmuşlar ve özellikleriyle dünyaya nam salmışlardır.

İşte bu yazımızda gizemli Çin coğrafyasındaki beş farklı hayvan türü hakkında bilgi vereceğiz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Çin Coğrafyasındaki Hayvan Örnekleri

Her burcun bir hayvan tarafından temsil edildiği ünlü Çin astrolojisinin yanı sıra, yerel fauna da sayısız türden oluşuyor. Aşağıda Çin’e özgü en meşhur hayvanlardan bazıları hakkında bilgi edinebilirsiniz:

1. Yak (Tibet Sığırı)

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz bu sığır, Himalaya’da yaşayanlar arasında oldukça popülerdir. Bu hayvan, Çin faunasının temsilcilerinden biridir. Tibet dilinde “yak” kelimesi “erkek” anlamına gelir. Bu bölgede dişilere ise “nak” adı verilmektedir.

Bu hayvan genellikle koyu kahverengi veya siyah renkli uzun ve yoğun tüylerle toynaklı kısa bacaklara sahiptir. Yak sığırları bir ton ağırlığında ve iki metre boyunda olabilir. Yırtıcı hayvanlarla neredeyse hiç problemleri yoktur. Dişiler ve yavruları sürü hâlinde, erkekler ise yalnız yaşar.

Bu hayvanlar yaklaşık 3.000 yıl önce insanlar tarafından evcilleştirilip yük hayvanı olarak kullanılmaya başlandılar. Ayrıca sütlerinden peynir ve tereyağı ile yünlerinden battaniye ve palto yapılır.

2. Panda

Panda, Çin coğrafyasındaki hayvanların en ünlüsü. Ursidae yani ayı familyasına ait olmasına rağmen, onlardan oldukça farklıdır. Örneğin, pandaların diyeti bambu ve meyve yemekten ibarettir. Aynı şekilde, pandalar kış uykusuna yatmazlar çünkü Çin, Vietnam ve Burma’da subtropikal bir ortamda yaşarlar.

Çin'e özgü panda ayısı

Bu hayvan siyah beyaz gövdesi, koyu yuvarlak kulakları ve kuyruğu, ayrıca küçük gözleriyle dikkat çeker. Doğduklarında, vücutları pembedir ve birkaç gri leke vardır. Ayrıca bir ay boyunca gözleri kördür. İki yıl anneleriyle birlikte kalırlar. Ancak anneleri, yavrularını yalnızca bir yıl emzirir.

3. Gümüş Sülün

Gümüş sülün Çin’in güneybatısı ile Tibet’in güneydoğusunda yaşar. Genellikle gür yeşilliklerin olduğu koyu yoğun ormanlarda yaşar. Ne var ki bu kuşlar İngiltere’ye de getirilmiştir ve bu ülkede onları İngilizlerle tanıştırmaktan sorumlu olan valinin karısı onuruna Lady Amherst’s Pheasant (Hatun Sülünü) olarak tanınırlar.

gümüş sülün

Diğer sülünler veya tavus kuşları gibi erkeklerinin 80 cm uzunluğa çıkabilen muhteşem güzellikte siyah beyaz kuyrukları vardır. Vücutları ise mavi, kırmızı, sarı ve turuncu tüylerle kaplıdır. Dişileri kestane renklidir ve siyah beneklidir.

4. Kızıl Panda

Bu nesli tükenmekte olan memeliler, Çin coğrafyasındaki bir başka hayvandır. Ülkenin güney bölgesinde, bambuların bol olduğu özellikle ılıman ve nemli ormanlarda yaşar. Adından da anlaşılacağı gibi kürkü kırmızıdır.Ancak küçüklüğü ve uzun kuyruğu nedeniyle bir ayıdan çok bir rakuna benzer.

Çin coğrafyasındaki kızıl panda

Kızıl panda, yalnızca gün doğumu ve alacakaranlıkta aktif olan hareketsiz bir hayvandır. Isıya duyarlıdır, kuyruğuyla yüzünü örterek uyur ve daldan dala kolayca atlama yeteneğine sahiptir. Ayrıca her gün yemekten önce bacaklarını ve karnını ” temizler”. Bambu yemenin yanı sıra çilek gibi meyveler, mantarlar ve kökleri yer.

5. Kar Leoparı

Ayrıca, “irbis” olarak da adlandırılan bu kedi, Orta Asya’nın 6000 metre yüksekliğindeki dağlarında yaygındır. Bu gri, yoğun kürklü, siyah lekeli ve beyaz karınlı bu hayvan hakkında çok az bilgi olmasının nedeni de bu. Uyurken kendini örtmek için kullandığı kuyruğu çok uzun ve tüylüdür.

Çin coğrafyasındaki kar leoparı

Kürkü için avcılar tarafından avlanan kar leoparı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu yırtıcı hayvan gün boyunca saldırdığı tavşan, sincap, geyik, kuş ve hatta keçi ve sığırlarla beslenir. Ses telleri çok küçük olduğundan kükremeyen birkaç kedigilden biridir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.