Köpeğinizin Yemek Çalmasını Engellemek için İpuçları

Öncelikle kendi eylemlerinizi analiz edin. Eğer köpeğiniz için hiçbir sınır çizmediyseniz neyin doğru neyin yanlış olduğunu ona öğretmek bir o kadar zor olacaktır. Köpeğinizin bunu yapmasına neden olan diğer şeyler stres ve sıkıntıdır.
Köpeğinizin Yemek Çalmasını Engellemek için İpuçları

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Evcil hayvanlardan ortak davranış problemlerinden biri siz bakmazken sizin yemeğinizi yemeleridir. Eğer köpeğinizin yemek çalmasını engellemek istiyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Bu harika tüyolar kesinlikle işinize yarayabilir.

Köpeklerin yemek çalma sebebi

Aç kaldıkları için nadiren yemek çalarlar. Bu daha ziyade eğitim eksikliğiyle ilgilidir. Eğer köpeğiniz daha önce bunu yaptıysa ve siz hiçbir şey söylemediyseniz büyük ihtimalle bunun yanlış bir davranış olduğunu bilmiyordur.

Eğer onu azarladıysanız ve yemek çalmaya devam ettiyse belki de verdiğiniz ceza yeterli olmamıştır veya eylemlerinizle tutarlı değilsinizdir. Örneğin, ona kendi tabağınızdan yemek vermek gibi.

Köpeğinizin tabaktan yemek çalmasının en büyük sebeplerinden biri de sıkıntıdır. Bunu büyük ihtimalle eğlenmek için yapıyordur, aynı bir oyun gibi. Onu azarlasanız bile sizin ilginizi çekme görevini yerine getirmiş olacaktır.

Garip gelebilir fakat stres de bu şekilde davranmasına neden olabilir. Eğer köpek sahiplerine fazlasıyla bağımlıysa ve saatlerce yalnız kalıyor ya da eskisi kadar ilgi görmüyorsa (bir bebek doğduğunda), fark edildiğini hissetmek için bu şekilde davranabilir.

masadan yemek çalan köpek

Köpeğinizin kişiliği de önemli bir rol oynar. Eğer köpeğiniz obursa onu yemek çalarken yakalamak hiç de büyük bir sürpriz değildir çünkü tek yaptığı şey yemek düşünmektir zaten!

Elbette yeterli sınırların çizilmemiş olması bu davranışın ortaya çıkması için ana sebeptir. Köpeğin sokaktan kurtarılmış olması onun yemek çalmasının sorun olmadığı anlamına gelmez. Eğer köpeğiniz bir sokak köpeği idiyse alışkanlıklarını değiştirmek daha zor olabilir fakat asla imkansız değildir.

Köpeğinizin yemek çalmasını engellemek

Köpeğiniz bunu yakın zamanda yapmaya başlasa da uzun bir süredir yapıyor olsa da fark etmez. Elbette yavru bir köpekle bu daha kolaydır fakat huylu huyundan da vazgeçebilir. Sadece biraz daha sabır ve çaba gerektirir. Köpeğinizin yemek çalmasını engellemek için bazı tüyolar:

1. Sadece kendi kabından yemeli

Eğer genç yaştan itibaren köpeğinize sadece kendi mama kabından yiyebileceğini öğretirseniz masadaki herhangi bir şeyin veya başka yerlerdeki şeylerin sınır dışı olduğunu anlayacaktır. Eğer bunu yaparsanız hırsızlık hiçbir zaman sorun olmaz!

2. Yemeği ulaşamayacağı bir yere koyun

İşin aslı, hayvanlar yemek çalarken ve yaramazlık yaparken oldukça zekidir. Dolayısıyla görebilecekleri yerlerde “baştan çıkarıcı” şeyler bırakmamaya özen gösterin. Yiyeceklerinizi her zaman buzdolabında veya kilerde saklayın.

3. Akşam yemeği esnasında sakinleşmeyi öğretin

Akşam yemeği yerken dikkatli olun. Yemekten ufak bir parçayı köpekle paylaşmak oldukça yaygın bir hatadır. Eğer yemek yiyorsanız köpeğinizin bacaklarınızın etrafında gezinmesine, patilerini masaya koymasına, havlamasına vb. müsaade etmeyin. Her şeyden önemlisi, o hüzünlü gözlerinin sizi kandırmasına izin vermeyin!

masada yemek isteyen köpek

4. Çöpten veya sokaktan bir şeyler yemesine müsaade etmeyin

Yemek çalmak, sadece masada gördüğü şeyleri alması anlamına gelmez. Birçok köpek çöp torbalarını koklar veya sokaktaki çöplerin içine burnunu sokar. Eğer çöpün içinde cam, çürümüş gıdalar veya ilaçlar varsa bu onun için tehlikeli de olabilir. Köpeğinizden gözünüzü ayırmayın ve bu davranışları evde yapmadığından emin olun.

Bu durum köpeğinizin ne zaman çalmanın iyi bir şey olduğunu ne zaman ise kötü bir şey olduğunu bilmemesinden kaynaklanır. Bu nedenle tabağınızdan bir kraker yemekle çöpte bir parça et bulmak arasında onun için hiçbir fark yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.