Tavukların Bakımı Nasıl Yapılır?

Tavuk sahibi olmak, eviniz için düzenli olarak taze yumurta temini gibi büyük faydalar sağlayabilir. Ancak sağlıklı bir yaşam sürmeleri için tavukların bakımını doğru bir şekilde bilmeniz gerekir.
Tavukların Bakımı Nasıl Yapılır?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzman bir kümes hayvanı yetiştiricisi olmadan tavuklara bakmak mümkün müdür? Evet mümkündür. Ancak, onları evcil hayvan olarak sahiplenmek istiyorsanız, onların kedi ve köpeklerden çok farklı olduklarını anlamalısınız. Aynı şekilde, sizi şaşırtacak bir kişiliğe ve zekaya sahip harika hayvanlardır.

Mülkünüzde bir grup tavuk bulundurmayı seçerseniz, onların bakımını iyice anlamalısınız. Bu kuşların herkesin sağlayamayacağı çok özel ihtiyaçları vardır. Ne olduklarını görelim.

Evde tavuk besleyebilir miyim?

Tavuklar, Gallus gallus olarak bilinen türün evcil bir alt türüdür. Kökenleri Güneydoğu Asya olan Phasianidae familyasının galiform bir kuşudur.

Buna rağmen “evcil” bir hayvan olması bu kuşun her eve uygun olduğu anlamına gelmez. Ayrıca tavuk sahibi olmak için göstermeniz gereken özenin farkında olmalısınız. Her şeyden önce kendinize şunu sormalısınız: “Evimde tavuk besleyebilir miyim?”

Bu soru çok önemlidir ve her zaman kendinize sormanız gereken ilk sorudur. Bunun nedeni, belirli yerlerde bu kuşların tutulmasının yasak olması veya özel izin almanız gerekmesidir. Örneğin, bir şehrin kentsel çekirdeğinin ortasında oturuyorsanız, muhtemelen tavuk yetiştiremezsiniz.

Aynı zamanda, ikamet ettiğiniz bölgede tavuk beslemeye izin verilse bile, her zaman belirli kurallara uymanız gerekir. Bu, özellikle yakınlarda komşularınız varsa geçerlidir. Bazı durumlarda, kümese bir horoz eklemek isterseniz, bunun çok gürültülü bir hayvan olduğunu unutmamalısınız. Sabah ilk iş olarak çok rahatsız edici olabilirler.

Dahası, sahip olabileceğiniz maksimum bir tavuk sayısı olup olmadığını bilmek önemlidir. Son olarak, tavuk beslemek istediğiniz mülkün sahibi değilseniz, her zaman sahibinden izin isteyin.

Civcivlerine bakan bir tavuk.

Tavukların bakımı: Nerede yaşayacaklar?

Bu kuşları evinizde tutmanın mümkün olduğundan emin olduktan sonra, tavuklara bakmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyin bir analizini yapmanız önemlidir. Bu çiftlik hayvanlarına sahip olmak, ekonomik bir yatırımın yanı sıra onlara bakmak için zaman gerektirir.

Bu kuşların da alana ihtiyacı vardır. Bu sadece bir tavuk kümesi için yer açmakla ilgili değildir. Ayrıca onlara açık havada eğlenebilecekleri geniş bir alan sağlamalısınız. Son olarak, tavukların evlerden belirli bir mesafede olmasını gerektiren bazı belediye kuralları vardır.

Herhangi bir çiftlik hayvanını yetiştirmeden önce bölgesel düzenlemeleri dikkate almak önemlidir.

Tavuk kümesi nasıl olmalı

Tavukların korunması için mevcut olan kümes, alan veya ahır, bu hayvanların güvenliğini garanti etmelidir. Bu, kapalı ve hijyenik olması gerektiği anlamına gelir.

İyi bir yapı, belirli hastalıkları kuşlara bulaştırabilecek avcıları ve küçük kemirgenleri uzak tutmanın tek yoludur. Ayrıca kümes hayvanların kuru, soğuktan ve güneşten uzak kalabilecekleri, stressiz bir yer olmalıdır.

Bu kuşlar için barınak da iyi havalandırmaya sahip olmalıdır. Ancak, cereyandan da kaçınmalısınız. Ayrıca, aşırı kalabalık olmadan tüm tavukları barındıracak kadar büyük olmalıdır.

Çoğu tavuk sahibi, diğer hayvanların (yukarıda bahsettiğimiz kemirgenler gibi) yiyeceğe ulaşmasını engelleyeceğinden, yemliklerini biraz yüksek bir yerde tutar. Yemliklere ek olarak, tavukların yükseklikleri sevdikleri için tırmanabilmeleri için duvara ahşap kalaslar veya tünekler yerleştirmek önemlidir.

Yukarıdakilere ek olarak, her 4 tavuğa 1 olması gereken folluk kutularını da unutmamalısınız. Bu kuşların yumurtalarını bıraktığı yer burasıdır, bu nedenle saman gibi yataklık malzemelerine sahip olmaları gerekir. Aynı zamanda, yumurtlama kutuları tavuğun rahat etmesi için yeterince büyük olmalıdır.

Tavuk kümesinin bir diğer önemli özelliği de temizliğin kolay olması gerekmesidir çünkü uzun vadede hijyeni sağlamanız gerekir. Bu malzeme hayvanın dışkısındaki nemi emdiği için talaş, saman veya benzeri başka bir alt tabakayı birkaç günde bir yere yaymak iyi bir fikirdir.

Tavukları beslemek

Tavuklara doğru şekilde bakmak isteyip istemediğinizi bilmek için temel bir husus onların beslenmesidir. Bu kuşlar omnivordur, bu yüzden sadece mısır, solucan ve ot yedikleri şeklindeki yaygın yanlış anlamalara kapılmayın.

Diyetlerinin temeli, çeşitli tahıllardan oluşan müstahzarlar olacaktır. Bununla birlikte, diyetlerini tamamlamak için onlara meyve, sebze de verebilirsiniz. Ayrıca et, balık ve yumurta da yiyebilirler. Tabii ki yumurtalara gelince, haşlayıp kabuklarını soymak önemlidir. Aksi takdirde, yumurtladıkları her yumurtayı gagalayıp yeme alışkanlığı geliştireceklerdir.

Onlara yumurta kabuğunun kendisini de sunabilirsiniz ve aslında onlara kalsiyum sağladığı için çok faydalıdır. Ancak daha önce bahsettiğimiz aynı nedenle yumurta kabuklarını tavuklara vermeden önce kendi yumurtladıkları yumurtalarla özdeşleştirmemeleri için ufalamalısınız.

Temiz ve tatlı su her zaman ulaşılabilir olmalıdır. Son olarak, tavukların gagaladıkları yerden topladıkları küçük çakıl örneklerini yediklerini netleştirmemiz gerekiyor. Bunların önemli bir işlevi vardır, çünkü tavukların dişleri olmadığı için taşlıkta kalarak yiyecekleri sindirmelerine yardımcı olurlar. Ancak bu konuda onlara yardımcı olmak isterseniz mamalarına mineral takviyesi ekleyebilirsiniz.

Tavuk sağlığı

Tavuklar parazitlerin yaygın kurbanlarıdır. Bu nedenle tavuklarınızda dökülen tüyler, ibiklerde renk açılması, çürüme ve benzeri herhangi bir belirti varsa hayvansal ürünler satan mağazalardan veya veterinerlik merkezlerinden temin ettiğiniz kurt öldürücüleri kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak (ve yaşadığınız yerin yönetmeliklerini de dikkate alarak) bazen tavukları aşılamanız gerekir. Aşıların zorunlu olması durumunda, bir veteriner hekim bunları katı bir programa göre uygulayacaktır.

Aynı zamanda, tavuklara bakmak, onların hasta olduklarını gösteren işaretlerin farkında olmayı da gerektirir. Örneğin, hava değişiklikleri nedeniyle belirli durumlarda tavukların normalden daha fazla tüy kaybetmesi normal olsa da, diğer durumlarda tüy dökümü aşırı olduğunda veya yer yer meydana geldiğinde, bu genellikle sağlıklarında bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Buna ek olarak, hayvanda hastalığa işaret edebilecek diğer semptomlar şunlardır:

  • Sakal veya ibikte renk değişikliği
  • Yumurtlamama
  • Şekilsiz yumurtalar
  • İştahsızlık
  • Hareketlilik sorunları

Tavukların bakımı için diğer ipuçları

Tavukların bakımı söz konusu olduğunda, bu hayvanın davranışlarını bilmek önemlidir. Bu çok önemlidir, çünkü onların doğal davranışlarını vahşi varlıklar olarak geliştirmelerine izin vermek koruyucularının sorumluluğudur.

Bu davranışlar saklanma, kazma, yüksek yerlere tırmanma veya güneşlenmeyi içerir. Ayrıca kir banyosu yapmaktan ve yerden böcekleri yemekten hoşlanırlar. Bu kuşlar oldukça zekidir ve programlarının ne olduğunu kolayca anlarlar. Ayrıca bakıcılarının çağrısına çabucak cevap vermeye alışırlar ve onlarla etkileşim kurmaktan hoşlanırlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı tavuk satın almak istiyorsanız onlara ayırabileceğiniz zamanı da göz önünde bulundurmalısınız. Besleme, temizleme, yumurta toplama ve etkileşim arasında tavuk bakımı günde en az 2 saat sürer.

Tavuklar her sabah kümesten ayrılmalı ve güneş battığında kümese dönmelidir. Ancak gece hariç istedikleri gibi kümese girip çıkabilmeleri gerekir. Bu hayvanların diğer hayvanlarla anlaşabildikleri doğrudur. Yine de, herhangi bir sorun olursa her zaman kaybeden tarafta olacağından, bu konuda asla %100 emin olamazsınız.

Saman üzerinde oturan iki tavuk.

Böceklerden ve salyangoz veya sümüklü böcek gibi bazı haşerelerden kurtuldukları ve ev için kompost ve taze yumurta sağladıkları için tavuklara bakmanın birçok avantajı vardır. İşlevlerini yerine getirebilmeleri ve sizin onlardan keyif alabilmeniz için sağlıklı olmaları gerekir. Ve bu, sahibinin sunduğu bakıma bağlı olacaktır. Onları ihmal etmeyin ve bu hayvanların inanılmaz bir mizacı olduğunu keşfedeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.