Perşeron Atı: At Dünyasının Samson'ı

Perşeron atı güçlü ve dayanıklı olmasıyla tanınmış bir at türüdür. Bu özelliklerinden ötürü "at dünyasının Samson'ı" olarak bilinirler.
Perşeron Atı: At Dünyasının Samson'ı

Son Güncelleme: 18 Nisan, 2021

Perşeron atı güçlü ve dayanıklı olmasıyla tanınmış bir at türüdür. Çoğu insan, bu atların dünyadaki en büyük hayvanlar arasında yer aldığını düşünür. Güçlü yapılarından ötürü “at dünyasının Samson’ı” olarak tanınan bu canlılara bugünkü yazımızda detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Perşeron Atı: Tarihi ve Kökeni

İsmi ortaya çıktığı bölge olan, Fransa’nın eski şehirlerinden Perche’ten gelmektedir. Bu türün gelişiminde Arap atlarının ciddi bir etkisi vardır ve bu nedenle iki tür arasında pek çok benzerliğe rastlanır.

Fakat kökeninin 1823’te Jean Le Blanc adlı güçlü ve zarif bir tayın Perche’ten güzel bir kısrakla çiftleştirilmesine dayandığı söyleniyor. Bu çiftleşmenin ardından dünyaya gelen atlar Perşeron atı adını aldılar.

Kahverengi ve beyaz dört perşeron atı

Daha sonra ilk Perşeron atları Amerika’ya ihraç edilmeye başlandı. At arabalarını son derece güçlü bir şekilde çekebildikleri için çiftçilerin ve arabacıların favori atları halini aldılar. Fakat traktörün icadıyla tür neredeyse tükenme sınırına geldi.

Yine de bazı çiftçiler soyun tükenmemesi için çaba sarf ettiler ve 1960’larda bu atların ne kadar iş gördükleri bir kez daha keşfedilmiş oldu. Sonrasında eğlence amaçlı kullanılan gezi arabalarının çekilmesi ve geçit törenlerinde keyifli bir görüntü yaratmaları için yine Perşeron atı tercih edilmeye başlandı.

Perşeron Atlarının Fiziksel Özellikleri

Zarafetleri, gür kuyrukları, güçlü ve dayanıklı bedenleri Perşeron atlarını diğer atlardan ayıran özelliklerden bazılarıdır. Bu türün fiziksel özelliklerinden biraz daha detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

  • Boyları. 170 santimetre boyundaki tayların aksine, boyları 150 ile 160 santimetre arasında değişir.
  • Vücutları. Kısa fakat oldukça kaslı uzuvlara sahiptirler. Geniş ve güçlü bacaklarının alt kısmında toynakları bulunur. Sağlam ve sıkı bir vücutları vardır. Sırtları son derece kaslıdır. Geniş, kısa ve güçlü bir boyna sahiptirler. Zaten bu tür, en çok güçlü ve dayanıklı olmasıyla ön plana çıkar.
  • Kafaları. Kafaları çok geniş olmasa da uzun bir yapıya sahiptir. Alınları ve gözlerine doğru genişler. Kısa kulaklara ve büyük gözlere sahiptirler.
  • Tüyleri. Siyahtan griye değişen tüylere sahip oldukları için otantik bir tür oldukları düşünülür. En saf renklere sahip olanlar çok kıymetlidir ve at uzmanları tarafından rağbet görürler.
  • Ağırlıkları. Biri küçük biri büyük olmak üzere iki çeşit Perşeron atı bulunur. Küçük olanlar genelde 500 ile 800 kilogram arasında, büyük olanlar ise 700 ile 1200 kilogram arasındadır.

Perşeron Atı Nasıl Davranışlar Sergiler

Güçlü olmalarının yanı sıra, enerjik, zeki, uysal ve oldukça çalışkandırlar.

Bir avluda şaha kalkmış beyaz at

Bu özelliklerinden dolayı sıklıkla taşıma ve çekme işlerinde kullanılırlar. Uzun zaman önce minibüsleri çekmekte dahi bu atlardan yararlanılıyordu.

Sadık ve eğitilebilir olmalarının yanına uysallıkları da eklenince işçi atlar olarak kullanılmaları kaçınılmaz hale gelmiş.

Zorla iş yaptırılırken dahi hareketlerindeki nezaketi yitirmezler ki bu her atta görülebilecek bir özellik değildir.

Özel Bakım

Perşeron atı özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Her gün tararsanız tüyleri daha da parlak olacaktır. Sevginizi gösterir ve onu umursadığınızı hissettirirseniz size çok daha sadık davranırlar. Perşeron atları hakkında bildiğimiz her şeyi sizlerle paylaştık. Umarız bu harika tür hakkında derlediklerimizi okumaktan keyif almışsınızdır.

Bu atları evcil hayvan olarak besleyemeyeceğiniz aşikar fakat artık at gösterilerinde diğer atlardan ne gibi farklılıkları olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Zarafetlerini ve çalışma etiklerini takdir edeceğinize eminiz.

İlginizi çekebilir ...
Atlarda Görülen Cilt Problemleri Ve 5 Tavsiye
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Atlarda Görülen Cilt Problemleri Ve 5 Tavsiye

Döküntüler ve cilt problemleri, atlarda en sık görülen sorunlar arasındadır. Atlarda görülen cilt problemleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.