Hamile Bir Kısrak: Bilmeniz Gerekenler

Bu çok ilginç ve önemli makalede, hamile bir kısrak hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin!
Hamile Bir Kısrak: Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hamile bir kısrak, hem kendisinin hem de fetüsün sağlıklı kalmasını sağlamak için özel dikkat ve özen gerektirir. Genel olarak, kısrakların beslenmesine ve solucanların giderilmesine çok dikkat etmeniz gerekir.

Kısraklar ilkbaharda kızışmaya başlar. Yazın gelişine kadar, kısrağın her üç haftada bir kızışma belirtileri göstermesi muhtemeldir.

Kısrağınız bu semptomları göstermiyorsa ve bir erkekle teması reddediyorsa, büyük ihtimalle hamiledir. Kısraklar genellikle üç aylık gebeliğe kadar belirgin karın genişlemesi göstermezler. Bu nedenle, hamileliği doğrulamak için daha spesifik yöntemler benimsemeniz gerekir.

Bu anlamda, hamile kısrak için uygun bakımı vermek ve düşük yapmasından kaçınmak için hamileliği erken teşhis etmek önemlidir.

Bir kısrağın hamile olup olmadığı nasıl anlaşılır

Kısrağınızın hamile olduğunu doğrulamak için kimyasal ve kimyasal olmayan yöntemler arasında seçim yapmak mümkündür.

yavrusunu seven anne at
Kaynak: Eponimm

Profesyonel kimyasal ve kimyasal olmayan yöntemler daha güvenilirdir. Ancak kimyasal olmayan davranışsal yöntemler, herkesin hamileliği hızlı bir şekilde algılamasını sağlar.

Kimyasal olmayan davranışsal (profesyonel olmayan) yöntemler

Kısrağınız bir erkekle temas ettiyse, davranışını gözlemlemek için 14 gün sonra onu başka bir erkek aygırın yanına koyabilirsiniz. Kısrak hamileyse, muhtemelen aygırın yaklaşmasını reddedecektir.

Profesyonel olmayan ikinci yöntem, kısrağınızdaki ısı belirtilerini tanımaya çalışmaktır. Bu süre zarfında kısrak kuyruğunu kaldırır, vulvasını açar ve kapatır, eğilir ve güçlü bir idrar veya mukus akıntısı çıkarır.

Hamile bir kısrak genellikle hamilelik sırasında doğurganlık belirtileri göstermez. Bununla birlikte, bu yöntemler %100 güvenilir değildir.

Kimyasal olmayan profesyonel yöntemler

Rektal palpasyon

Kısrağınız bir erkekle birlikte olduktan yaklaşık 15 gün sonra veteriner rektal palpasyon yapabilir. Bu test, rahimdeki hamilelik belirtilerini tespit etmelerini sağlar.

Ultrason

Bu en güvenilir kimyasal olmayan yöntemdir. 16. günden itibaren ultrason ile gebelik saptanabilir. 60 ila 70 gün arasında, fetüsün cinsiyeti bilinebilir.

Kimyasal yöntemler

Kan testi

Erkekle temastan yaklaşık 45 gün sonra kan testleri ile hamileliği tespit edebilirsiniz. Başlangıçta, hamile kısrak serum gonadotropinini (PMSG) ölçerler.

İdrar tahlili

Bu genellikle kan testinin tamamlayıcısıdır. Kısrak idrarındaki estron sülfat seviyelerinin ölçülmesinden oluşur. Erkekle temastan sonraki 110. günden itibaren yapabilirsiniz.

Hatta testi gerçekleştirmek için ev yapımı kitler bile bulabilirsiniz. Ancak uzmanlar laboratuvar analizlerini önermektedir.

Hamile bir kısrak için bakım

Kısraklarda gebelik genellikle 11 ay sürer. Hamile bir kısrak çok savunmasız hale gelebilir ve tayın sağlığını riske atabilir. Bu nedenle, gebelik dönemi boyunca kısrağın sağlığını korumak ve çevreyi düzenlemek esastır.

Sağlıklı bir kiloyu korumak için diyet ve egzersiz

Uygun besinleri, yemi ve suyu alamayan hamile bir kısrak, yetersiz beslenme, dehidrasyon ve diğer doğal nedenlerden dolayı düşük yapabilir. Ek olarak, obez ve hareketsiz bir kısrak doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilir.

Bu nedenle, kısrağın günlük diyetini lifler, proteinler, vitaminler ve minerallerle güçlendirmeniz gerekir. Aynı şekilde, aşırı kilo riskini artırmadan kısrak enerjisini sunmak için makul miktarda karbonhidrat sağlamalısınız.

Aslında, hamile kısraklar için özel ticari yemler vardır. Beslenme gereksinimlerini karşılamak için mükemmel seçeneklerdir.

anne ve yavru at

Ek olarak, standart boyda bir kısrak her gün 7 kg kaliteli saman tüketmelidir. Hayvanın yeterli alanı ve iyi otu varsa, saman miktarını azaltabilirsiniz.

Kısrağınızın gün boyunca temiz suya erişimi olmalıdır.

Ayrıca, kısrağınızın her gün egzersiz yaptığından emin olmanız çok önemlidir. Orta hızda 45 dakika yürümek, uygun bir ağırlığı korumak için genellikle yeterlidir.

Kurtları yok etmek ve aşılama

Aynı şekilde, kısrağınızın aşılarını takip ettiğinizden ve zaman zaman solucanlardan temizlediğinizden emin olmalısınız. Diğer şeylerin yanı sıra, bu, kısrağın gerekli antikorları iletmesine izin verir.

Gebeliğin son ayında, kısrağınızın solucanlarını gidermek ve ilgili aşıları sağlamak çok önemlidir.

Bilinmeyen atlarla temasta dikkatli olun! Bunun nedeni, kısrağın, enfekte atların etrafında dolaşarak rinovirüs ile enfekte olabilmesidir.

Ayrıca, hamile kısrakların sağlığını izlemek için düzenli veteriner ziyaretleri şarttır. İlginizi çekebilir ...

At Bakımı: Tavsiyeler ve Faydalı İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
At Bakımı: Tavsiyeler ve Faydalı İpuçları

At bakımı için dikkate alınması gereken en iyi ipuçlarının ve tavsiyelerin hangileri olduğunu tartışacağız. Amaç, bunu basit bir görev haline getir...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.