Bir Atın Ağırlığı Ne Kadardır?

Bu sorunun cevabı çok kolay görünebilir, ancak atların ağırlığı kişiye, cinsiyete ve her örneğin ait olduğu cinse göre değişir. Burada daha fazla bilgi edinin.
Bir Atın Ağırlığı Ne Kadardır?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Atlar mükemmel evcil hayvanlardan biridir. Sadece güzellikleriyle tanınmakla kalmıyorlar, aynı zamanda yüzlerce yıldır insanlara ulaşım ve fiziksel işlerde yardımcı oluyorlar. Bu günlerde daha verimli makineler olduğu için (ve etik açıdan daha bilinçli olunduğu için), çoğu at eğlence amaçlı tutuluyor ve ailenin bir üyesi olarak bakılıyor. Her neyse, tüm bunlar bir yana, bugün şu soruyu soracağız: Bir atın ağırlığı ne kadardır?

Hayatınızda bir at varsa veya almayı planlıyorsanız, belki bir atın ortalama ağırlığını merak etmişsinizdir. Bu yazıda size bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız, bu yüzden kaçırmayın!

Bir atın ağırlığı ne kadardır? Nasıl hesaplanır?

Atlar (Equus ferus caballus), Equidae ailesine ait evcilleştirilmiş memelilerdir. Biyolojik bir bakış açısına göre, ungulígrade bir hayvandır (toynakları üzerinde yürüyen bir hayvan). Tek parmaklı, uzun kuyruklu, kısa saçlı, uzun ince bacaklı, kaslı gövdeli ve uzun boyunlu oval şekilli toynakları vardır.

Evcilleştirme ve genetik seleksiyon, atların atalarından çok farklı anatomik düzenlemelere ve renklere sahip olmasını sağlamıştır. Paltoları çok çeşitlidir ve desenli veya desensiz (noktalar veya çizgiler) olabilen kahverengiler, kırmızılar ve sarılar dahil olmak üzere beyazdan siyaha kadar değişen tonlara sahiptir. Öte yandan, boyut ve ağırlık her cins arasında büyük ölçüde değişir.

Yetişkin bir atın boyunu ve ağırlığını hesaplamaya çalışmak, özellikle ait olduğu cinsin standartlarını hesaba katmazsanız, karmaşık bir görev olabilir. Bu ölçüleri almak için iki farklı yol izleyebilirsiniz :

  1. Ağırlık bandı: Adından da anlaşılacağı gibi, uzunluğu boyunca kilogramı (veya poundu) gösteren bir banttır. Yapmanız gereken tek şey, hayvanın vücudunu ön ayaklarının hemen arkasına sarmak ve elde edilen değeri yazmaktır. Ancak bu bandın bir standarda dayandığını ve tüm ırklar için geçerli olmadığını belirtmek gerekir.
  2. Matematiksel formüller: Bir atın ağırlığını daha doğru bir şekilde hesaplamak için birkaç formül kullanılabilir.

Profesyonel kaynaklar, bir mezura yardımıyla yetişkin bir atın ağırlığını hesaplamak için aşağıdaki matematiksel formülü toplar:

Ağırlık (kilogram olarak) = [(PT)2 x L] ÷ 11000

PT, normal bir bantla ölçülebilen kolan yüksekliğindeki göğüs çevresini ifade eder. L değeri ise atın boyudur ve hayvanın omzunun ucundan, iskiumunun ucu yüksekliğine kadar yere paralel bir çizgide ölçülerek elde edilir. Her iki değer de santimetre cinsinden işlenir.

ata sarılmış veteriner

Bir atın cinsine bağlı olarak ağırlığı ne kadardır?

Aralığı 227 ila 900 kilo (yaklaşık 500-1980 pound) arasında olmasına rağmen, yetişkin bir atın ortalama 400 kilo ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Diğer parametreler (boyun uzunluğu, bacak açıklığı, gövde boyutu ve çok daha fazlası) çeşitler arasında önemli ölçüde farklılık gösterir.

İşte bazı yaygın at ırklarının ortalama ağırlıklarının bir listesi:

  • Percheron: Bu, gücü, sağlamlığı ve dayanıklılığı nedeniyle bir koşum ırkıdır. Adının da geldiği Perche eyaletindendir. (Fransız bölgesinde, Normandiya yakınlarında) Yetişkin bir örneği ortalama olarak 850 ila 950 kilogram (0,8 ila 0,9 ton) arasındadır.
  • Suffolk punch : Bu başka bir koşum atıdır, ancak bu durumda İngiliz kökenlidir. Kuzukulağı rengine (kırmızımsı) sahip olması ve 750 ila 900 kilogram (0.73 ila 0.88 ton) arasında olması ile karakterize edilir.
  • Holsteiner : Bu cins Kuzey Almanya’da ortaya çıkmıştır ve çevikliği, atlama kabiliyeti, iğne kancası ve terbiye sırasındaki tepkisi ile spor müsabakalarında öne çıkmaktadır. 544 ila 680 kilogram (1200 ila 1500 pound) arasındadır.
  • Endülüs: Adından da anlaşılacağı gibi, bu cins, Endülüs’ün İspanyol topraklarından kaynaklanmaktadır. Binmek için titizlikle kullanılan, binmesi kolay bir attır ve kütlesi 544-590 kilogram (1200 ila 1300 pound) arasında değişmektedir.
  • Yayla midillisi : En büyük midilli ırklarından biridir ve kökeni İskoçya’dır. 499 ila 599 kilogram (1100 ila 1320 pound) arasındadır.
  • Lipizzaner : Slovenya kökenli iyi huylu ve neşeli bir attır. 410 ila 544 kilo (900 ila 1200 pound) arasındadır.
  • Shetland Pony: Bu, var olan en küçük at ırklarından biridir. Boyu 110 santimetreyi geçmez ve ağırlığı 181.5 ila 199,5 kilogram (400 ila 440 pound) arasındadır.

Bunlar sadece birkaç örnek, ancak Equus ferus caballus türünden türetilen 400’den fazla cins olduğunu unutmamalısınız. Koşum atları genellikle oldukça sağlam ve ağırdır, binicilik ve rekabet için uygun olanlar ise biraz daha zarafet ve manevra kabiliyeti kazanmak için daha hafiftir.

Kuşkusuz midilliler, hepsinin en hafifi ve en küçüğüdür. Genel olarak, bu terime giren farklı ırklar, 150 santimetre (yaklaşık 5 fit) maksimum omuz yüksekliğine sahiptir ve ortalama olarak 100 kilo (220 pound) ağırlığındadır. Ek olarak, genellikle kısa uzuvları ve bol tüyleri vardır.

Bir atın ağırlığını öğrenmek için ilk olarak hangi cinse ait olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

kırlarda koşan beyaz yavru at

Bir atın ağırlığını sadece genetik belirlemez

Bir atın ağırlığı ne kadardır? Bugünkü sorumuz buydu. Genetik seçilimin bir atın ağırlığı ve boyuyla çok ilgisi olmasına rağmen, her şey kromozomlarla açıklanmaz. Yetişkin bir atın günde ağırlığının %1,5 ila %3’ünü bitkisel madde olarak tükettiğini ve ayrıca çok fazla fiziksel aktivite gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle diyet ve egzersiz atın vücut kütlesini doğrudan etkileyecektir.

Öte yandan metabolik hastalıklar, enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri (hipovitaminoz), stres, çevresel zenginleştirme eksikliği ve kötü ağız sağlığı bir atın önemli ölçüde kilo vermesine neden olabilir. Atınızın daha zayıf olduğunu fark ederseniz (diğer semptomların yanı sıra), veterineri aramaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.