Atlar Hakkında 15 Büyüleyici Gerçek

15 Temmuz 2021
Atlar, dünyanın en sevilen hayvanlarındandır. Peki onlar hakkında gerçekten ne kadar şey biliyorsun? Bugün size atlar hakkında 15 büyüleyici gerçek vereceğiz.

Atlar binlerce yıldır insanlık tarihinin bir parçası olmuştur. Bu süre zarfında tarım ve sanayi işlerinden savaşlara, spor ve eğlenceye kadar çok çeşitli faaliyetlerde bulundular. Ancak insanların at dostları hakkında bilmediği o kadar çok şey var ki. Bu yazıda size atlar hakkındaki 15 büyüleyici gerçeği anlatmak istiyoruz.

1. İnanılmaz bir dayanıklılık

Uzmanlar yük atını filden sonra dünyanın en güçlü kara hayvanlarından biri olarak görüyor. Çekebilecekleri ağırlık genellikle hayvanın kendi ağırlığı ile orantılıdır. Örneğin, 900 kg’lik bir at genellikle 900kg’lik bir yükü çekebilir.

2. Dünyanın en eski cinsi

Arap atı dünyanın en eski cinsidir. Yıllar boyunca, benzersiz özelliklerini bir nesilden diğerine aktardılar. Arapların en eski özelliklerinden biri olmasının yanı sıra en önemli özelliklerinden bir diğeri de anatomisidir. Birçok Arap atı diğer atlardan bir kaburga, bir bel kemiği ve iki omur daha azdır.

çiftlikte koşan at

3. Görüş

Panoramik, monoküler görüşleri, çevrelerini her iki gözle de her iki taraftan da görmelerini sağlar. Yüzlerinin hemen önünde ve doğrudan başlarının arkasında bir tane daha kör noktaları var.

4. Atlarla ilgili büyüleyici gerçekler: Herhangi bir kara memelisi arasındaki en büyük gözlere sahipler

Atlar, kara memelileri arasında en büyük gözlerine sahiptir. Tüm hayvanlar aleminde sadece foklar, balinalar ve devekuşları daha büyük gözlere sahiptir.

5. Atlar jokeylerinin nefesini dinler

Atlar av hayvanları oldukları için çok anlayışlıdırlar. Sadece nefeslerini dinleyerek jokeylerinin ne hissettiğini anlayabilir ve bunu olası tehlikeler için bir uyarı sinyali olarak kullanabilirler.

6. Dişlerinin büyümesi asla durmaz

Bir atın dişleri hayatı boyunca büyür. Bir uzman, hayvanın diyetini dikkate alarak ve kesici dişlerin bozulmasını inceleyerek, yaklaşık yaşını belirleyebilir.

7. Atlar, bir kayıp yaşadıklarında duygularını hissedebilir ve üzülebilir

Atlar hassas hayvanlardır ve sevgi, mutluluk, üzüntü, hayal kırıklığı, korku ve endişe duygularını ayırt edebilirler. Sürüden birinin kaybından veya binicisinin kaybından sonra aylarca yas tutabilirler.

8. Gebelik dönemi

Atların gebelik süresi 11 ay sürer. Nadir durumlarda iki tane olsa da, normalde sadece bir tay doğururlar.

9. Taylar doğduktan sadece saatler sonra koşabilir

Doğumda, bir tayın bacakları, yetişkin bir atınkinin yaklaşık %90’ı kadardır. Bazıları bu hızın iki katına ulaşabilse de, ortalama 43 km hıza ulaşabilirler.

10. İyi bir hafıza

İnsanlar gibi atların da mükemmel bir hafızası vardır. Alışkanlıklarının çoğu, travma şeklinde yıllarca onlarla birlikte kalan hoş olmayan geçmiş deneyimlerin sonucudur.

Geceleri atlar rahatlar ve gün içinde öğrendiklerini hafızalarına kazıyarak hatırlarlar.

11. Atlar hakkında büyüleyici gerçekler: kulaklarını 180° döndürebilirler

Atların her bir kulağında 180° dönmelerini sağlayan 16 kas vardır. Bir atın kulaklarına dokunarak ateşlerini ölçebilirsiniz – kulakları dokunulamayacak kadar soğuksa, atınız üşüyor demektir.

12. Dünyanın en yaşlı atı

Bir atın ortalama yaşam beklentisi 25 ila 30 yıl arasındadır. Dünyanın en yaşlı atı, 1760-1822 yılları arasında İngiltere’nin Lancashire kentinde yaşayan ve 62 yaşında ölen Old Billy idi.

13. Dünyada kaç tane at var?

Binicilik dünya çapında popülerdir ve bugün dünya çapında yaklaşık 75 milyon at vardır. Çin sadece dünyadaki en büyük insan nüfusuna sahip değil – uzmanlar orada yaşayan 10 milyon at olduğunu tahmin ediyor.

ata binen jokey

14. İçme

Günde 25 – 30 litre su içerler ve ayakta uyuyabilirler.

15. Atlarla ilgili büyüleyici gerçekler: beyaz at efsanesi

Tüm bu büyüleyici gerçekler hakkında konuşmak, tüm dünyadaki kültürlerde atların oynadığı önemli rol hakkında düşünmemizi sağladı. Beyaz at, bir dizi efsaneye yol açarak kutsal kabul edildi ve hala da öyle.

İran’da, ışık ve hayvanların tanrısı olan tanrı Mithra’nın onuruna kurban edildiler. Eski Hindistan’da insanlar krallığa refah getirmek için onları feda ederdi.

Çin’deki Yuan hanedanlığı sırasında beyaz kısraklara saygı duyuldu. Her yıl Beyaz Festival olarak bilinen Yeni Yıl kutlamalarında saf beyaz atların geçit töreni yapılırdı ve kimse onların bastığı yerden yürüyemezdi.

Keltler, atlarını, onları onurlandırmanın bir yolu olarak gömerdi ve kısraklar doğurganlığın bir sembolü olarak kabul edildi.

Ancak dünyadaki tüm atlar arasında en ünlüsü Pegasus’tur. Antik Yunanistan’ın efsanevi kanatlı atına bizzat Zeus binmişti ve birlikte yüzlerce cesur kahramanlık sergilediler.