Atlarda Metabolik Bozukluklar

Bir hayvanın metabolizması tarafından geliştirilen süreçler, kalıtsal veya edinilmiş faktörler tarafından değiştirilebilir ve bu da belirli bozukluklara yol açabilir. Bu yazımızda atlardaki metabolik bozukluklardan bahsediyoruz.
Atlarda Metabolik Bozukluklar
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herhangi bir biyokimyasal süreç, atın vücudunda farklı nedenlerle değiştirilebilir ve bu da atlardaki ünlü metabolik bozukluklar ile sonuçlanır. Bunların farklı şiddetleri olabilir, ancak hepsi teşhis konulduktan hemen sonra tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Herhangi bir ilgili semptom gördüğünde, atın sahibinin hızlı hareket etmesi gerekir. Bununla birlikte, bir hastalığın olasılığını tahmin etmek, önlemek veya tedavi hazırlamak için kullanılabilecek tanı testleri de vardır. Bu bozukluklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Metabolik bozukluklar nelerdir?

Metabolik bozuklukların ne olduğunu açıklamadan önce metabolizmanın ne olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Metabolizma, vücutta gerçekleşen ve sindirilen maddeleri yaşam için gerekli olan enerji ve besinlere dönüştüren tüm süreçleri ifade eder.

Birçok gıda, daha basit maddelere dönüşmek için metabolik süreçlerden geçen karmaşık malzemelerdir. Buna karşılık, bunlar vücudun kendini korumak için ihtiyaç duyduğu şeye dönüştürülecektir. Bir örnek, amino asitlere parçalanan proteinlerdir. Vücut bu molekülleri yeni proteinler ve önemli metabolik reaksiyonlar oluşturmak için kullanır.

koşan iki at

Vücutta bu süreçleri bozan anormal kimyasal reaksiyonlar meydana geldiğinde bir metabolik bozukluğun mevcut olduğu söylenir. Bu olursa, atın vücudunda sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu bazı maddeler fazla veya eksik olabilir.

Metabolik bozukluklar kalıtsal veya edinsel olabilir. Atların canlılığını ve vücutlarını etkileyeceğinden, atlarda metabolik bozuklukları tespit etmek önemlidir. Ayrıca, diğer koşulları zorlaştırabilir ve yaraların iyileşmesini zorlaştırabilirler.

Atlarda metabolik depolama bozuklukları

Metabolik bir bozukluk, vücudun onu parçalayamaması nedeniyle bir maddenin hücreler içinde vücut için toksik seviyelere yükselmesine neden olduğunda, buna depolama bozukluğu denir. Bu, belirli bir enzimin (maddenin toksik bir düzeye birikmesini engelleyen şey) tamamen veya kısmen eksikliğinden kaynaklanır.

Metabolik depolama hastalıkları genellikle hayvanın vücuduna yayılır, ancak semptomların çoğu merkezi sinir sistemine yansır. İki tür metabolik depolama bozukluğu vardır: genetik ve edinsel. Bunlar aşağıda ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Genetik bozukluk

Genetik bozukluklar ebeveynlerden kalıtsaldır. Bu patolojiler, hastanın vücudunda biriken spesifik metabolik yan ürüne bağlı olarak adlandırılır.

Bunlar, onları çözecek özel bir tedavi olmadığı için genellikle ölümle sonuçlanan ilerleyici patolojilerdir. Uzmanlara göre, genetik depolama nedeniyle atlarda metabolik hastalıklara dair kanıt gösteren doğrulanmış bir veri yoktur.

Edinilmiş bozukluklar

Edinilmiş metabolik bozukluklar da atları etkiler. Bu patolojinin ana nedenlerinden biri, spesifik enzim inhibitörlerine sahip bazı bitkilerin tüketilmesidir.

Örneğin, uzun bir süre kenevir (Hyoscyamus niger) yemek, edinilmiş bir nörolojik depolama hastalığına yol açabilir. Atların çok hassas olduğu toksik etkileri vardır.

Atlarda üretime bağlı metabolik bozukluklar

Atlardaki bazı metabolik bozukluklar, depolama hastalıklarından farklı olarak, vücutlarında düşük seviyede bulunan bir besine olan yüksek talepten kaynaklanır.

Bir örnek, atlardaki hipokalsemidir, bu da kan kalsiyum seviyesinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Diğer bir durum, atın metabolik rezervlerinin kan şekerini (glikoz) normal işlev için optimal seviyede tutamadığı hipoglisemi olabilir.

At Metabolik Sendromu (EMS): Nedir?

At Metabolik Sendromu (EMS), atın metabolizmasında gelişen, obezite ve insülin direnci ile yakından ilişkili bir hastalıktır.

Arap veya İspanyol safkanlarında olduğu gibi, at metabolik sendromundan muzdarip olmaya daha yatkın olan bazı at ırkları vardır. Bununla birlikte, bakımı kolay olarak kabul edilen tüm atlar bu hastalığa yakalanma eğilimindedir.

Sözde kolay bakılan atlar “kolay besleyiciler” olarak bilinir. Yemle değil de sadece meradan beslenseler bile, yedikleri her şeyle kilo alıyor gibi görünen hayvanlardır.

Aşırı beslendikleri için obez olan atların aksine, kolay bakılan atlar normal bir oranda kilo vermek için diyete ihtiyaç duymazlar. Kilolarını azaltmak onlar için çok daha zordur ve onları ortalama bir attan daha hızlı kazanırlar.

Obezite ve yağ birikimi

Obeziteden muzdarip bir at, metabolik sendroma daha yatkındır. Bununla birlikte, yüzeyde sağlıklı görünen herhangi bir at (vücudunun belirli bölgelerinde yağ birikintileri olması dışında) da risk altındadır.

Bu yağ birikintileri genellikle kuyruk tabanı, sırt, boyun sırtı ve omuzlar gibi yerlerde oluşur. Bu yağ birikintilerine sahip atların bakıcıları, onları bel simidi olarak tanımlar.

At Metabolik Sendromu tedavisi

At Metabolik Sendromu, belirli yönergeler izlenerek tedavi edilebilir. Bunları aşağıda göstereceğiz.

Diyet

Ana önlem, enerjiyi ve çözünür karbonhidrat alımını azaltan bir diyet oluşturmak olacaktır. Hastalığın nedeni aşırı kilo olduğunda, iki olasılık vardır:

  • Atlara, mineral ve vitamin seviyelerini dengeleyen bir takviye ile birlikte kaliteli yem sağlayın.
  • Çok düşük nişasta yemi (ve yeterli miktarda şeker) ile birlikte kaliteli yem sağlayın.

Egzersiz yapmak

En iyi sonuçlar için diyete aşamalı egzersiz eşlik etmelidir. Bu fiziksel aktivite orta derecede ve düzenli olarak yapılmalıdır (birkaç seansta yoğun bir şekilde değil).

Tıbbi tedavi

Veteriner hekim, diyet ve egzersiz yeterli olmadığında ilaç yazabilir. Bu ilaçlar, at kilo verdikçe değiştirilecek ve her zaman katı veteriner yönergeleri altında uygulanacaktır.

Atlarda metabolik bozukluklar söz konusu olduğunda, semptomların çok farkında olmalıyız, çünkü bu hayvandaki diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılmamalıdırlar. Çok yaygın olduklarından, bazen diğer klinik varlıklardan ayırt edilmeleri zordur.

Örneğin, bir metabolik üretim bozukluğu ile bir beslenme eksikliği arasındaki fark incedir. Bununla birlikte, her iki durum da at için sıklıkla ciddi sonuçlar doğursa da, metabolik bozukluk aniden ortaya çıkabilir ve daha hızlı ve daha doğru bir teşhis gerektirir.

Teşhisin hızı, hayvanın hayatını kurtarmakla kurtarmamak arasındaki fark olabilir.

atı kontrol eden veteriner

Gördüğünüz gibi, atlarda birçok metabolik bozukluk türü vardır ve bazıları diğerlerinden daha öldürücüdür. Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, atınızla veterinere gitmekten çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.