At Gribi Nedir?

At gribi, insanlarda influenzaya benzer şekilde atlarda oldukça yaygın bir patolojidir. Bunu nasıl tespit edip önleyeceğinizi buradan öğrenin.
At Gribi Nedir?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

At gribi terimi, atlarda üst solunum yollarının oldukça bulaşıcı bir viral hastalığına atıfta bulunur. Belirtileri öksürük, konjonktivit, ateş ve burun akıntısı şeklinde ortaya çıkar, ancak genellikle ölüme yol açmaz. İlginç bir şekilde, aşılanmamış veya virüse maruz kalmamış tüm atların bir noktada enfekte olacağı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, enfeksiyon oranı endişe verici olsa da, bu enfeksiyondan ölüm oranı %4’ten fazla değildir. Başka bir deyişle, yalnızca enfeksiyondan önce sağlık durumu kötü olan taylar ve atlar gerçek risk altındadır. At gribi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

At gribi bir virüsten mi kaynaklanıyor?

At gribi, daha önce de belirttiğimiz gibi, veterinerlik düzeyinde çeşitli isimler alır. Bu terimler, insan tıbbında da geçerli oldukları için size tanıdık gelecektir. Bu patojenin insanlarda, kuşlarda ve diğer memelilerde de hastalığa neden olan Influenza A virüsleri grubuna ait olduğunu öğrenince şaşırmayacaksınız.

Sinobiological portalının belirttiği gibi, İnfluenza A virüsünün 144 alt tipi olabileceği tahmin ediliyor, ancak bunlardan sadece ikisi atları enfekte etme konusunda uzman görünüyor. Şimdiye kadar H7N7 (at-1) ve H3N8 (at-2) suşları tespit edildi. Uzmanlar, H7N7’nin 20 yıldan fazla bir süredir ortalıkta olmadığı için doğal ortamdan kaybolmuş olabileceğine inanıyor.

Bu nedenle, atlardaki tüm grip vakalarında ana şüpheli H3N8 alt tipidir. Ancak BBC’ye göre bu patojenin kuşlara, köpeklere, kedilere ve hatta foklara da bulaşabileceği biliniyor.

H3N8 virüsü, dünyadaki tüm atlarda solunum yolu hastalıklarının ana nedenidir.

Bir at hapşırıyor.

Virüsün özellikleri

Bu mikroorganizmalar, tüm virüsler gibi çok basittir. Genetik bilgisi, patojene şeklini veren bir lipid çift tabakası tarafından çevreden korunan RNA segmentlerinden oluşur. Bu arada Influenza virüsleri, zarlarında protein bulunan varyantlara göre farklı tiplere ayrılır.

Virüsler, hücre olarak kabul edilmek için gerekli olan hemen hemen tüm özelliklere sahip olmadıklarından, nadiren canlı gruplarına dahil edilirler. Kendilerini çoğaltabilmek için, ev sahibinin hücresine sızmaları, çoğaltıcı makinelerini “kaçırmaları” ve kopyalar oluşturmaları gerekir. Yeni virüsler hücre dışı ortama girdiğinde, enfekte hücre ölür (lizis).

RNA’yı koruyan lipid çift tabakasına gömülü proteinler, virüsün kütlesinin neredeyse %50’sini oluşturur.

At gribi belirtileri

MSD Veteriner El Kitabı portalına göre , kuluçka süresi enfeksiyondan sonra 1 ila 3 gün sürer. Bu kısa aradan sonra genellikle aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 1. 41 ° C’ye kadar yüksek ateş
 2. Seröz burun akıntısı
 3. Güçlü, kuru öksürük
 4. Genel zayıflık ve daha kötü performans
 5. Nefes almada zorluk (dispne)
 6. Kas ağrısı ve kas-iskelet sistemi sertliği

En belirgin klinik belirtiler, enfeksiyonla çabucak başa çıkabildikleri ve ondan kurtulabildikleri için bağışıklığı yeterli atlarda çok uzun sürmez (yaklaşık 2 veya 3 gün). Bununla birlikte, virüs solunum epitelinin duvarını işgal ettiğinden, bazı bronş yapılarında lokal tahribat meydana gelebilir. Bu nedenle öksürük bazen birkaç hafta daha sürer.

Sağlıklı atlar maksimum 3 haftalık bir süre içinde tamamen iyileşir.

Olası komplikasyonlar

Viral genişleme ve replikasyonun neden olduğu hasar nedeniyle , solunum epitelinin tamamen iyileşmesi genellikle yaklaşık 21 gün sürer. Bu aşamada atlar, diğer fırsatçı patojenler tarafından enfekte olmaya eğilimli olacak ve pnömoni, pleuropnömoni ve kronik bronşit gibi durumlar gösterebilirler. Bu nedenle, atın tamamen iyileşene kadar dinlenmesine izin vermek en iyisidir.

Bulaşma nasıl üretilir?

Frontiers of Microbiology dergisinin belirttiği gibi, bu durum hasta hayvan tarafından öksürük, hapşırma veya kişneme sırasında atılabilen damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu virüsün etkinliği, hava yoluyla 1 ila 2 kilometre mesafelerde bulaşabildiği için direncinde yatmaktadır.

Ek olarak, mikroorganizma konakçı dışında 3 güne kadar canlı kalır. Fırçalar, sandalyeler, bakıcı kıyafetleri, samanlıklar, suluklar ve tüm tesis malzemeleri patojen içerebilir. Sağlıklı bir at, bu elementlerden herhangi biriyle doğrudan temas ederse, enfekte olur.

At gribi teşhisi

İdeal olarak, yalnızca bir at belirtilen semptomları gösterdiğinde veterineri aramak gerekir. Her halükarda, virüsü ne kadar çabuk yakalayabilecekleri nedeniyle, ahırın üyelerinin çoğunun – hatta hepsinin – aynı anda hastalanacağı neredeyse kesin. Bu olduğunda, bir at gribi salgınıyla karşı karşıya olduğunuzdan oldukça emin olabilirsiniz.

İlk adım her zaman hayvanın ağız ve burun mukozasından numune almaktır. Bu numuneler laboratuvara götürülür ve kötü şöhretli PCR testi gibi genetik bilgi amplifikasyon teknikleri kullanılarak virüs genomu tespit edilebilir. Dolaşan kan antikor testleri de bu görev için çok faydalıdır.

Tedavi ve önleme

Ciddi semptomlar geliştirmeyen atların özel tedaviye ihtiyacı yoktur, sadece destekleyici bakıma ihtiyaç duyarlar. Her durumda, ideal olan, her hasta atın, her ateş günü için bir hafta – genel olarak üç hafta – dinlenmesidir. Ateşi yüksek olanlar, her zaman bir veteriner tarafından belirtilen dozlarda, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ( NSAID’ler ) ile tedavi edilebilir.

Ek olarak, özellikle ateş 4 günden fazla sürerse ve burun akıntısına pürülan akıntılar eşlik ediyorsa, hayvana antibiyotik reçete etmek de gerekli olabilir. Böylece hasta atın hayatını tehlikeye atabilecek ikincil enfeksiyonlardan kaçınabilirsiniz.

Piyasada atlarda at gribine karşı bağışıklık kazandıran birkaç aşı var. Mümkünse, aşılar her zaman en iyi seçenektir.

Bir atı analiz eden bir veteriner.

Çok yaygın bir hastalık

Başta söylediğimiz gibi, hemen hemen tüm aşılanmamış atlar hayatlarının bir noktasında at gribi ile enfekte olurlar. Durum çok rahatsız edici olsa da, 2 veya 3 hafta içinde patoloji genellikle kendi kendine düzelir ve at önceki sağlık durumuna geri döner. Ölüm oranı %4’ü geçmiyor ve bu nedenle en ciddi hastalıklardan biri değil.

Ancak, sürüdeki bağışıklığı baskılanmış örnekler ve taylara özel dikkat gösterilmelidir. Bu daha zayıf hayvanlar çok daha şiddetli bulaşıcı durumlar geliştirebilir; bu yüzden onları korumak için en iyi seçenek ahırdaki her atı aşılamaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • New flu virus found in seals concerns scientists. Recogido a 11 de junio en https://www.bbc.com/news/science-environment-19055961
 • Influenza Hemagglutinin (HA) subtypes and Flu Virus Strains, SinoBiological (SB). Recogido a 11 de junio en https://www.sinobiological.com/research/virus/influenza-hemagglutinin-subtypes
 • Horse flu, MSD. Recogido a 11 de junio en https://www.msdvetmanual.com/respiratory-system/respiratory-diseases-of-horses/equine-influenza
 • Singh, R. K., Dhama, K., Karthik, K., Khandia, R., Munjal, A., Khurana, S. K., … & van der Kolk, J. H. (2018). A comprehensive review on equine influenza virus: etiology, epidemiology, pathobiology, advances in developing diagnostics, vaccines, and control strategies. Frontiers in microbiology, 9, 1941.
 • Timoney, P. J. (1996). Equine influenza. Comparative immunology, microbiology and infectious diseases, 19(3), 205-211.
 • Cullinane, A., & Newton, J. R. (2013). Equine influenza—a global perspective. Veterinary microbiology, 167(1-2), 205-214.
 • Cullinane, A., Elton, D., & Mumford, J. (2010). Equine influenza–surveillance and control. Influenza and other respiratory viruses, 4(6), 339-344.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.