Bilim Adamları Yaşlanmayan Türler Buluyor

Sinek kuşlarının metabolizmaları oldukça hızlı olduğu için ortalama 3 ila 5 yıllık bir ömre sahiptir. Aksine, kaplumbağaların daha hareketsiz ve daha yavaş bir yaşamları vardır, bu da türe bağlı olarak 60 ila 150 yıla ulaşmalarına yardımcı olur.
Bilim Adamları Yaşlanmayan Türler Buluyor
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaşlanma, vücudun normal işleyişini kesintiye uğratan kaçınılmaz bir biyolojik süreçtir. Sonuç olarak, zamanla kötüleşen farklı koşullar ortaya çıkar. Bu, tüm canlılarda oldukça belirgin olmasına rağmen, yakın zamanda yapılan bir araştırma, yaşlanmayan bazı türlerin olduğunu doğruladı.

Bu yeni keşif, uzun ömürlü bazı hayvanlarla ilgili birkaç teoriyi doğruluyor. Bu, tüm yaşamları boyunca genç kaldıkları anlamına gelmese de, bazı türlerin 100 yaşını kolayca aşmasının nasıl mümkün olduğunu açıklıyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yaşlanma nedir?

Genel olarak, metabolik süreçler hücre için toksik olan ve hücreyi aşamalı olarak bozan bir dizi molekül üretir. Böylece zaman geçtikçe hasar birikir ve vücudun normal işleyişinde sorunlara neden olur. Bunun sonucunda vücudun dokuları elastikiyetini kaybeder, kırışıklıklar oluşur ve yaşlanma belirtileri olan direnç azalır.

Metabolizma, yaşamın sürdürülmesine izin veren herhangi bir biyokimyasal reaksiyon olarak anlaşılabilir. Bu, yaşlanmadan kaçınılacaksa, vücuttaki tüm metabolik süreçlerin durdurulması gerektiği anlamına gelir, bu da kaçınılmaz olarak ölüme yol açar. Yaşlanmayı kaçınılmaz kılan da budur.

Canlıların yaşam süreleri neden farklıdır?

Bazı benzerlikler olsa da, her canlıda metabolik süreçler farklıdır. Bu nedenle, toksik moleküllerin oluşma hızı her türde farklılık gösterir ve bu da yaşlanmanın farklı zamanlarda ortaya çıkmasına neden olur.

Ancak metabolizma yaşlanmadan sorumlu ana faktörlerden biri olsa da çevre ve yaşam kalitesi de bu süreci etkiler. Bunun nedeni, organizmayı etkileyen herhangi bir faktörün hücrelere ek hasar vermesidir. Bu nedenle yaşlanma süreci hızlanır.

Bir türün yaşam beklentisi, yalnızca metabolizma hızına göre değil, aynı zamanda yaşam biçimine ve çevresindeki çevreye göre belirlenir. Bu nedenle ortalama yaşam beklentisi, örneğin ulaşabileceği olası yaşın yalnızca bir göstergesidir. Ancak, organizmanın yaşamının o noktaya kadar süreceğini garanti etmez.

çimlerde bir kaplumbağa.

Uzun ömürlü türler

Bir türün metabolizması, çevresi ve yaşam biçimi yaşlanmayı yavaşlatıyor olsa da, gerçek şu ki, yaşlanmayı durdurmazlar. Bu nedenle, hiçbir hayvan sonsuza kadar yaşama veya ölümsüzlüğü elde etme yeteneğine sahip değildir. Bununla birlikte, 100 yılı aşan bazı canlılar vardır ki bu, bazı türlerin bazen (insanlar dahil) 50 yaşına ulaşmakta zorlandığı durumlarda inanılmazdır.

İnsanlar, yaşam beklentilerini 100 yıldan daha kısa bir sürede ikiye katladıkları için belki de yaşlılığa karşı nasıl savaşılacağının en iyi örneğidir. 1930 civarında, insanlar ortalama 34 yıl yaşarken, 2019’da bu rakam 75 yıla yükseldi. Bu sonuç, sanılanın aksine, yaşlanmanın sonuçlarını iyileştirmeyi mümkün kılan, ancak onu durdurmayan tıbbi gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Öte yandan, yaşlanmanın etkilerini giderme yeteneğine sahip olmamasına rağmen yaşlanmayan muhteşem türler var. Bunun bir örneği, düzenli olarak 60 yaşına kadar yaşayan ve hatta 150 yaşına kadar ulaşabilen çeşitli kaplumbağa türleridir.

Kaplumbağalar neden bu kadar uzun yaşayabilir?

Kaplumbağaların kendilerini tedavi etme veya iyileştirme yetenekleri olmasa da, uzun ömürlü olmalarına yardımcı olan karmaşık bir biyolojik mekanizmaya sahiptirler. Yıllarca, bu sürüngenlerin metabolik sürecinin diğer hayvanlardan daha yavaş olabileceği ve onlara yaşlanmayı yavaşlatma yeteneği verdiği varsayıldı. Ancak bu gerçeği doğrulayan ya da yalanlayan bilimsel bir çalışmaya rastlanmamıştır.

2022’de Danimarka Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, birkaç testidin (kaplumbağa) türünün çok az yaşlanma belirtisi gösterdiğini buldu. Başka bir deyişle, analiz edilen 77 kaplumbağa türünün yaklaşık %75’i yaşlanma sürecini yavaşlatma yeteneği sergiledi. İncelenen örneklerden bazıları şunlardı:

  • Kara başlı kaplumbağa (yaşam beklentisi: 20 yıl)
  • Aldabra dev kaplumbağa (yaşam beklentisi: 80-120 yıl)
  • Galapagos kaplumbağası (yaşam beklentisi: 100-150 yıl)
  • Kara Galapagos kaplumbağası (yaşam beklentisi: 16 yıl)
Dev bir kaplumbağa.

Kaplumbağalar neden bu kadar hızlı yaşlanmazlar?

Bazı kaplumbağa türlerinin neden yaşlanmadığını açıklamak için hala belirli bir neden yok. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, kendi ısılarını üretememeleriyle bir ilgisi olabileceğine inanıyorlardı. Bilindiği gibi sürüngenler vücut sıcaklıklarını düzenlemezler ve ısınmak için tamamen güneşe bağımlıdırlar. Bu, metabolizmalarının daha az çalıştığı ve bu da yaşlanmayı yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Ancak, bu son zamanlarda (2022) büyük bir araştırmacı grubu tarafından çürütüldü. Çalışma, hayvanların yaşlanması ile sıcaklıklarını (ektotermler ve endotermler) düzenleme yetenekleri arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varıyor. Bu nedenle, birkaç kaplumbağa türünün neden bu kadar hızlı yaşlanmadığı konusunda hala kesin bir neden yok.

Bu kaplumbağa türlerinin yaşlanmayı önleme yeteneğinin ardındaki sır keşfedilebilirse, gelecekte insan sağlığını iyileştirmek için kullanılabilir. Tabii ki, gerekli cevapları bulmak için hala uzun bir yol var, ancak bunun potansiyel veya yakın ölümsüzlüğe dair ilk ipuçlarından biri olup olmadığını kim bilebilir? İlginizi çekebilir ...

Kaplumbağa Yetiştirmek ve Beslemek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kaplumbağa Yetiştirmek ve Beslemek

Kaplumbağa yetiştirirken sağlıklı olduğundan emin olmak isteriz. Bu makalemizde, kaplumbağa yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken noktaları anlat...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Reinke, B. A., Cayuela, H., Janzen, F. J., Lemaître, J. F., Gaillard, J. M., Lawing, A. M., … & Miller, D. A. (2022). Diverse aging rates in ectothermic tetrapods provide insights for the evolution of aging and longevity. Science, 376(6600), 1459-1466.
  • da Silva, R., Conde, D. A., Baudisch, A., & Colchero, F. (2022). Slow and negligible senescence among testudines challenges evolutionary theories of senescence. Science, 376(6600), 1466-1470.
  • Finch, C. E. (2009). Update on slow aging and negligible senescence–a mini-review. Gerontology, 55(3), 307-313.
  • Girondot, M., & Garcia, J. (1999). Senescence and longevity in turtles: what telomeres tell us. In Proceedings of the 9th extraordinary meeting of the Europea Societas herpetologica (Vol. 1, pp. 25-29).

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.