Av Köpekleri İçin Yunan Mitolojisinden İsim Önerileri

Bu isimler, yüksek sesle söyleyebilmek adına telaffuzu kolay isimler olmalıdır. Aynı şekilde bir köpek, ismini bir komut ile karıştırmamalıdır. Bu nedenle, Yunan mitolojisinden ilham alınarak ortaya çıkmış bu köpek isimlerine bir göz atın.
Av Köpekleri İçin Yunan Mitolojisinden İsim Önerileri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan ıslak Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Av Köpekleri İçin İsimler

Bir evcil hayvana isim vermek her zaman zor bir iştir. Ancak özellikle de konu av köpekleri ise ve köpek sizin av arkadaşınız olacaksa, köpeğinize isim koymak daha da zor olabilir.

Bu yüzden bir av köpeğine dikkatli bir şekilde isim vermeniz gerekir. Bu yazıda av köpeğiniz için göz önünde bulundurabileceğiniz Yunan mitolojisinden esinlenilmiş isimlerle ilgili bazı fikirlere bir göz atabilirsiniz.

Av köpekleri için bir isim seçmek sadece sözde çok basit bir iştir. Seçeceğiniz isim, köpeğinizin dikkatini çekmek ve avını geri getirmesini sağlamak için yüksek sesle telaffuz etmekte zorlanmayacağınız bir isim olmalıdır.

Bunun yanı sıra, seçeceğiniz ismin köpeğinize komut vermek için kullanılan hiçbir komuta ya da kelimeye benzemediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde köpeğin kafası karışacaktır.

Öyleyse, bu makalede Yunan mitolojisindeki bazı av köpeği isimlerine bakabilirsiniz. Bu hikayelerde özellikle de av köpekleri gibi kahraman birkaç köpek vardır. Aşağıda, köpeğinize isim vermek söz konusu olduğunda size ilham verebilecek sadık köpeklerin hikayelerini okuyabilirsiniz.

Odysseus’un Köpeği Argos

Argo, Odysseus’un (Odises) av köpeğiydi. Odysseus, Ithaca Kralı idi ve Truva Savaşı’nda savaştıktan sonra eve döndü. Tanınmamak için kılık değiştirdi.

20 yıl efendisini bekleyerek geçiren Argos dışında kimse onu tanımıyordu. Ancak Odysseus, planını tehlikeye atmamak için sevgili hayvanını görmezden gelmek zorunda kaldı.

Ancak Odysseus eski dostunu selamlamamak için kendini tutamadı ve yola devam ederken gözlerinden yaşlar döküldü. Zavallı Argos efendisiyle bir araya geldikten sonra onun ayaklarının önünde öldü.

Bu sadık köpek, Odysseus’un evini 20 yıl boyunca koruma görevini artık yerine getirmişti. Sizce de Argos bir av köpeği için mükemmel bir isim olmaz mı?

av köpekleri için isim önerileri

Yunan Kahramanlarının ve Tanrılarının Av Köpekleri

Yunanlılar için, tüm av köpeği isimleri arasında göze çarpan bir isim vardır: Laelaps. Laelaps avını yakalamakta asla başarısız olmamış bir köpektir. Laelaps, Zeus tarafından, Zeus’un sevgililerinden biri olan Europa’ya verilir ve aynı şekilde Europa tarafından da Kral Minos’a ve Procris’e hediye edilir.

Laelaps’in sahipleri sürekli olarak değişirken, hiçbir avcı tarafından yakalanmamak üzere yaratılmış bir tilki olan Teumessian (Themis) tilkisini avlamak için gönderildi. Bu, Zeus’un her iki hayvanı da taşa çevirmesine neden olan sonsuz bir kovalama ve paradoks yarattı.

Maera, dişi bir av köpeği için iyi bir isim olabilir. Maera, Icarius’un kızı olan Erigone’ye aitti. Köpek Erigone’ye babasının mezarını bulması için yardım etti. Maera ve sahibi arasındaki sadakat o kadar güçlüydü ki, ikisi de mezarı buldukları zaman intihar etti.

Yunan mitolojisindeki bir diğer köpek adı, Cerberus’un erkek kardeşi ve iki başlı bir köpek olan Orthrus’tur. Orthrus, Geryon’un sığırlarını korumaktan sorumluydu ve sonunda Herakles tarafından öldürüldü.

Sirius, Yunan mitolojisindeki en ünlü köpeklerden biridir. Bu köpek, kendisinden sonra ismini almış bir takım yıldızı olan Orion’a aitti. Sirius bir av köpeğine verilebilecek isimler arasından iyi bir seçenek olabilir.

Her ne kadar Artemis bir av köpeği değil av tanrıçası olsa da, avlanırken ona büyük bir sürü halinde köpekler eşlik ederdi. Av köpeğiniz için bir isim seçmek söz konusu olduğu zaman, bu Yunan tanrıçasını onore etmek de başka bir seçeneğiniz olabilir.

ağzında avını tutan av köpeği

Cehennemden Gelen Köpek Gardiyanlar

Cerberus, Yunan mitolojisindeki popüler bir köpektir. Bu köpek, yer altı dünyasının tanrısı Hades’e aitti. Cerberus’un üç başı vardı ve cehennemin kapılarını korurdu.

Bu köpek Hades’e çok sadıktı ve ölülerin yer altından kaçmasını engelledi. Av köpeğinize vereceğiniz isim ile ilgili karar verirken, Cerberus’un sadakati nedeniyle bu ismi de başka bir seçenek haline getirebilirsiniz.

İlginçtir ki, İskandinav mitolojisinde de Cerberus benzeri bir karakter vardır. Garm, Ölüler Ülkesi’nin kraliçesi olan Hel’in sorumluluğundaki İskandinav cehennemin koruyucusuydu. Garm, haşmetli Ragnarok döneminde Tyr’e karşı savaşmıştır.

Umarım, bu hikayelerden bazıları köpeğinize isim vermeniz için size ilham vermiştir. Eğer vermediyse de, farklı bir isim aramaya devam edin! Evcil hayvanınızın adının çok önemli olduğunu ve rahat söyleyebileceğiniz bir isim seçmenin evcil hayvanınızla aranızda daha güçlü bir bağ yaratacağını unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
İsim Oyunu: Küçük Köpekler İçin Harika İsimler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
İsim Oyunu: Küçük Köpekler İçin Harika İsimler

Size arkadaşlık etmesi için küçük bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde ona küçük köpekler için uygun olan bir isim bulmalısınız.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.