Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?

Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tüm hayvan krallığı içinde atlar gibi güzel bir yaratık bulmak zordur. Bu hayvanın karakteri göründüğünden çok daha asildir. Atların sahip olduğu yeteneklerden biri de insanların duygularını hissedebilmesidir. Bu doğru olabilir mi?

Menşei

Yüzyıllar boyunca, insanların rasyonel zekaya sahip tek tür olduğu biliniyordu. Bu durum, veterinerlik biliminin hayvan içgüdülerinin duyusal ve bilişsel yeteneklerini göstermesine olanak tanıyan teknolojik ilerlemeler nedeniyle değişmiştir.

Klasik mitolojiden beri, bazı hayvanların duyusal yetenekleri nedeniyle etraflarında büyülü bir auraya sahip oldukları bilinmektedir. Kırsal bölgelerde yaşayan insanlar zaten köpeklerin korkuyu hissedebildiklerini ve atların da insan duygularını hissedebildiklerini biliyorlardı.

atlar insanların duygularını hisseder mi

Pek çok farklı hipotezle, insanlar hala kendilerine şunu sorabiliyor: B ilim, atların insan duygularını okuyabildiğini kanıtlayabilir mi yoksa bu sadece, insanlar tarafından hayvanlara yansıtılan bir inanç mıdır?

Duyguları hissetmek mümkün mü?

Öncelikle, insanlar birçok farklı memelinin kendi türlerinin diğer hayvanlar için empati gösterebildiğine inanır. Yunuslarla yapılan başarılı çalışmalar bu konuya önemli bir itibar kazandırmıştır. Aynı zamanda, diğer türlerin araştırılması yolunu açmıştır.

Son on yılda, köpek sahiplerinin sahip olabileceği empati anlayışımız büyük ölçüde ilerlemiştir. Bununla birlikte,  son bilimsel çalışmalar, atların sosyal becerilerine odaklanmaktadır .

Atların diğer atlara, köpeklere, eşeklere ve katırlara empati gösterebildiğini gözlemlemek zor olmamıştır. Ayrıca çevrelerindekilerin yüz ifadelerini ve belirli sesleri de anlayabiliyorlar.

Bu bilgi, atların ileri seviyede duyusal yeteneklere sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, bilim insanları, atların çeşitli insan duyguları ile karşı karşıya kaldığı tepkileri keşfetmek ve karşılaştırmak için hala bir yol bulamadı.

Atların insan duygularını hissedebildiklerini destekleyen bilimsel kanıtlar var mıdır?

Şu anda,  bilim adamları atların çok hassas olduklarını ve insanlarla duygusal bağlar kurabildiklerini kabul ediyorlar. Ancak, bilim insanlarının aslında atların insan duygularını anlama yeteneklerini onaylamadan önce öğrenecekleri çok şey vardır.

İyi haber şu ki,  pek çok bilimsel çalışma konu, insan duygularını kabul etmeye geldiğinde, atları zaten köpekler ile eşit düzeyde değerlendirmiş durumda.

Tamamlanmış olan çalışmalar

Bu çalışmalar arasında Sussex Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma projesi bulunmaktadır. Proje, atların insanların farklı yüz ifadelerine karşı verdikleri tepkileri analiz etti.

Atlara samimi, dostça görünen yüzler gösterildiğinde, gözle görülür bir fizyolojik değişiklik olmadan, sosyal ve sakin görünüyorlardı. Ancak, atlar öfkeli bir yüz gördüklerinde, kalp atışları artar ve yüz ifadelerine sol gözleri ile bakmak için başlarını döndürürler.

Atların yüz ifadeleri ve ne anlama geldikleri

Bir memelinin sol gözü, uyaranı doğrudan beynin sağ tarafına iletir. Burası, bir reaksiyona neden olmak için bilginin işlendiği yer. Bu, ata daha kafa karıştırıcı bir ifade gösterildiğinde neden hemen sol gözü ile baktığını açıklıyor.

atların duyguları hissetmesi

Pop kültüründe, bir atın sol gözü “şeytan gözü” anlamına gelir.  İnsanlar bunun, hayvanın tehdit altında olduğu zaman bir sindirme tekniği olduğunu düşünür. Bir başka deyişle, kendini savunma mekanizması olarak işlev görür.

Atlar, davranışlarını ve etkileşim şekillerini olumsuz yönde değiştirerek tutum gösterirler. Bir at tehlikeyi algıladığında, yere bakmak için başını çevirir ve / veya başını yere eğerek tepki verir.

Bu davranış türü – Sussex Üniversitesi tarafından toplanan bilgilerle birlikte – atların duygular açısından yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu kanıtlayabilir.

Reaksiyonların analizi

Şimdiye kadar, üzerinde çalışılan tüm örnekler benzer reaksiyonlar göstermiştir. Bu nedenle, sonuçların eğitimli bir hayvanla ilişkisi yoktur. Atlar, türlerinin evrimleşme sürecinde, insanlar ile birarada yaşamak ve mücadele etmek için bu muhteşem yeteneğini geliştirdi.

Çalışmalara göre,  farklı insan yüzü ifadelerine verdikleri tepki, atların insan duygularını algılayabildiklerini kanıtlayan önemli bir faktördür. Bu içgüdünün, bilişsel zeka ürünü olduğunu göstermek için bir başlangıç ​​noktası da olabilir.

Bilimsel ya da kültürel gelişim için olsun, hayvan davranışlarına dikkat etmek önemlidir.  Atlar insan duygularını algılayabilirlerse, duygusal zeka ve farkındalığımızı geliştirmemize yardımcı olabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.