Hayvanların Oynadığı Reklamlar

Reklamlarda hayvanların görülmesinin en büyük nedenlerinden biri, insanların duygularına dokunabilmeleridir. Bu reklamcılık yöntemine duygusal pazarlama denmektedir.
Hayvanların Oynadığı Reklamlar

Son Güncelleme: 27 Mart, 2020

Televizyon hayatımıza girdiğinden beri reklamlarda birçok hayvan gördük.

Bu hayvanlar insanların ilgilerini çekmekte fazlasıyla başarılı oldu ve, olağan dışı seviyede bir popülerlik seviyesine ulaştı.

Neredeyse hepimiz, içlerinde komik veya duygulandırıcı hayvanlar olan reklamları hatırlayabiliriz. Bu yazımızda reklam yıldızı hayvanlardan bazılarını mercek altına alacağız.

Köpek İçeren Reklamlar Neden Daha Başarılı?

Uzmanlara göre, hayvanların geleneksel ya da dijital pazarlamada başarıyı arttırması yeni bir olgu değil. Bu durum özellikle gerçekten sevilen kedi, köpek, at, yunus, maymun gibi türler kullanıldığında daha da göze çarpmaktadır.

İnsanlar tarafından sevilen bu hayvanlar, korunma veya sevecenlik gibi olumlu duygular uyandırabilmektedir. Diğer taraftan, “daha az sevilen” hayvanlar ise tiksinme hatta korku gibi olumsuz duygular uyandırabilmektedir.

siyah atlar

Atlar insanlarda özgürlük duygusunu çağrıştırmaktadır, bu nedenden birçok reklam atları kullanmaktadır. Köpekler ise insanlarda masumiyet ve karşılıksız sevgi kavramlarına hitap ettiğinden tercih edilmektedir. Diğer taraftan böcek ilacı, parazit ilacı gibi ürünlerde ise hamam böceği, sivrisinek, fare gibi hayvanlar kullanılmaktadır.

Her koşulda, ekranda bir hayvan gördüğümüzde o reklama kayıtsız kalmamız neredeyse imkansızdır. Bu davranışımız “duygusal pazarlama” olarak adlandırılan yöntemin temelidir.

Ayrıca, internet videoları ve reklamlarda hayvanların kullanılması firmaların daha çok kullanıcıya ulaşmasını da sağlamaktadır. Reklamcıların bunu tercih etmesinin nedeni, bu sayede mesajlarını, tek ortak noktası hayvan sevgisi olan çok farklı insanlara ulaştırabilmeleridir.

kumanda tutan köpek

7 Unutulmaz Hayvan Reklam Yıldızı

İşte neredeyse herkesin izlediği bazı reklamlar ve bu reklamların hayvan yıldızları:

1. Adam ve köpek

Bütün reklamlar hayvanları bir ürün ya da servis satmak için kullanmazlar. Bazı reklamlar, ulusal ya da küresel kampanya, politika ve etkinlikleri desteklemek ve duyurmak için de hayvanları kullanmaktadır.

“Adam ve köpek” olarak adlandırdığımız bu örnekte hedef, organ bağışının önemine dikkat çekmek ve özendirmektir. Reklam dikkatleri insan ve köpek arasındaki muhteşem dostluğa çekerek, bizlere organ bağışı ile hayat kurtarmanın önemini göstermektedir. Bu reklam tarihteki en motive edici reklamlar arasında yerini almayı başarmıştır.

2. Bizi bekleyen dostlar

Bir diğer reklamda ise insanlar ile köpekler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu ilişki üzerinden alkollü araç kullanmanın tehlikelerine dikkat çekilmiştir.

3. Köpekler ve kedilerin 4K televizyona tepkileri

Oldukça eğlenceli ve yenilikçi olan bu reklamda, ilk defa 4K televizyon teknolojisi ile karşılaşan kedi ve köpeklerin gerçek tepkileri gösterilmiştir. Bu basit fikir bizlere kedi ve köpeklerin etraflarındaki dünyayı nasıl algıladıkları hakkında gözlem fırsatı ve gülme şansı vermektedir.

4. Kayıp köpeğin hikayesi

Bu etkileyici reklamda kahramanlar, kayıp bir köpek, bir at ve bir at eğitmenidir. Reklamın dikkat çekmek istediği nokta ise hayvanların zekası, hassasiyeti ve birbirleri arasındaki ilişkilerdir.

5. Satın alma, sahiplen!

Bu reklamda bir sokak köpeğinin zorlu hayatı ve sahiplenme ihtiyacı ele alınmıştır. Vurucu olarak tanımlayabileceğimiz bu reklam; bizlere yüzlerce sahipsiz köpeğin bir ev ve aile bulabilmek için, bizlerin onlara bir şans vermesini beklediğini hatırlatmak üzere hazırlanmıştır.

6. İnsanlar yokken yemek pişirmek

Neredeyse bütün evcil hayvan sahipleri, onlar evde yokken hayvanlarının evde neler yaptığını mutlaka merak etmişlerdir. Bu reklamımız ise bu soruya oldukça yaratıcı bir şekilde cevap veriyor.

Bu reklamda, köpeğin sahibi evden çıktıktan sonra bu fırsatı değerlendirerek kendi yemeğini pişirmeye giriştiğini görüyoruz. Ancak, sahibinin eve erken dönmesiyle köpeğin bütün planları altüst oluyor.

7. Köpek olmaya karar veren kedi

Son olarak bu yaratıcı reklamda kedi ve köpekler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Daha eğlenceli göründüğü için, bir köpek gibi davranmaya ve yaşamaya karar veren bir kedinin hikayesi anlatılmaktadır.

Reklamın sonunda gösterilen bir ironi ile bizlere, hayattan biraz daha keyif almanın aslında ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Sosyal Medyanın Yıldızları ve Hayvan Hakları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Sosyal Medyanın Yıldızları ve Hayvan Hakları

Sosyal medyanın yıldızları olan hayvanların sayılarının reklam, film ve TV'deki son trendler sayesinde giderek arttığını fark etmişsinizdir.