Evcil Hayvanlar ve Evinizdeki Yüzme Havuzu

Evcil Hayvanlar ve Evinizdeki Yüzme Havuzu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanınızı yüzme havuzu ile tanıştırmak çok eğlenceli olabilir. Ancak diğer evcil hayvanlar, çocuklar ve yetişkinlere zarar verecek kazaları önlemek için gerekli önlemleri almalısınız.

Evcil Hayvanlar ve Evinizdeki Yüzme Havuzu: tehlikeler

Evcil hayvanlarınızı evinizdeki yüzme havuzu alanında yüzdürmek çok eğlenceli olduğu kadar da risklidir. Sıcak yaz günlerinde, hayvanlar da tıpkı insanların yaptığı gibi suya dalmayı sever. Bu nedenle, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak, özellikle hayvan yüzme havuzu alanında yalnızsa, çok dikkatli olmalısınız.

Evcil hayvanlar için en büyük tehlikelerden biri yüzme havuzuna düşmektir. Çoğu durumda, zamanında kurtarılmazlarsa, boğulabilirler. Dolayısıyla, talihsiz kazaların meydana gelmesini önlemek için gerekli tüm önlemleri almak önemlidir.

Evcil hayvanlar ve yüzme havuzu alanları: kazaları önlemenin yolları

Güvenlik cihazları

Güvenlik cihazları, yüzme havuzlarının etrafında bir güvenlik çiti yapılması söz konusu olduğunda çok kullanışlıdır. Alanın kapalı olduğundan emin olmak için çok çeşitli çitler,  hatta otomatik sistemler kullanabilirsiniz.

Bu çitler veya otomatik güvenlik cihazları, evcil hayvanları, çocukları ve yetişkinleri gözetimsiz bir yüzme havuzunun tehlikelerinden uzak tutmak için gereklidir. Dayanıklı olması için bu cihazların bir uzman tarafından kurulması gerek.

Suda Yaşanabilecek Tehlikeler

Kazalara ek olarak, uygun havuz hijyeni ile yakından ilgili farklı tehlikeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Güvenli yüzme deneyimi için havuz suyu iyi arıtılmalıdır, çünkü bir köpek diğer şeylerin yanı sıra suyu yutabilir.

yüzme havuzu alanında yüzen köpek

Suyun pH derecesi, hijyenik bir yüzme havuzunun kilit unsurlarından biridir. Temiz tutulmalı ve pH 7,2 ile 7,6 arasında olmalıdır. Aynı şekilde, suyun dolaşımına, havuzu iyi durumda tutmak için gereken kimyasalların eklenmesi ve temizliğin yapılmasına da dikkat etmelisiniz.

İlk yardım kiti

Temel ilk yardım çantanız her zaman yakında olmalıdır. Ayrıca yüzme havuzunuz varsa can yeleği bulundurmanız gerekir. Acil servisi aramak için de sabit hat veya cep telefonunuz olması her zaman gereklidir. Ayrıca acil durum numaralarını havuz alanının yakınında görünür bir yerde tutmanız önemlidir.

Havuz girişlerini kontrol etmek

Bir diğer önemli güvenlik önlemi, evcil hayvanlarınız dahil tüm ailenin güvenliğini sağlamak için havuza girişleri kontrol etmektir.

Aktif Denetim

Havuzun aktif bir şekilde denetlenmesi, evcil hayvanlarla ilgili kazaların yaşanmasını önlemek için gerekli olan bir güvenlik önlemidir. Bu nedenle aileniz, arkadaşlarınız ve evcil hayvanlarınız yüzme havuzu alanındayken, alanı denetlemekten sorumlu en az bir yetişkin belirlemelisiniz. Bu görevi üstlenecek kişinin yüzmeyi bilmesi gereklidir.

köpekler için yüzme havuzu

Birçok insan, hayvanların, özellikle de köpeklerin yüzmeyi içgüdüsel olarak bildiğine inanmaktadır. Ancak bu her zaman doğru değildir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı bir havuza, göle veya okyanusa götürürken dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizi suya girmeye zorlamamak da önemlidir çünkü böyle yaparak travmaya yol açacak bir deneyim oluşturabilirsiniz.

Bol Eğlence

Evcil hayvanlar yaz mevsiminin getirdiği eğlence duygusunun tadını çıkarmaya meyillidirler. İspanya’da ve dünyanın diğer bölgelerinde, köpekler ve diğer evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış su parklarının bulunduğu tesisler vardır.

Örneğin, Madrid’deki Rodríguez Sahagún Parkı’nda köpekler için bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca Katalonya’da, farklı cins ve büyüklükteki köpekler için tasarlanmış çok sayıda yüzme havuzuna sahip Can Jané Aqua Köpek Parkı bulunmaktadır.

Köpekler için ilk özel yüzme havuzu Madrid’de açıldı. Bu yüzme havuzunda insanların yüzmesine izin verilmemektedir. Doggy Kampüsü olarak adlandırılan bu yüzme havuzu alanında su 80 ila 90 santimetre arasında bir derinliğe sahiptir.

Tüm bu güvenlik önlemlerini uyguladığınız sürece, evcil hayvanlarınız evinizdeki yüzme havuzu alanında eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.