Köpeklerin Yeteneklerini Öğrenin

Köpeklerin birçok muhteşem yeteneği vardır. Muhtemelen düşünmeye başlar başlamaz aklınıza bazıları gelmiştir ama yazımızı okuyarak yenilerini de öğrenebilirsiniz!
Köpeklerin Yeteneklerini Öğrenin

Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2020

Köpeklerin, bazıları biraz sinir bozucu olsa da tonla becerisi bulunmaktadır. Örneğin, en ufak fırsatını bulduğu an bile evinizden kaçıp sokaklarda dolaşmakta çok iyilerdir. Ama bu genelde sıkıldıklarında ve gün boyu evde kaldıklarında gerçekleşir.

Bunu engellemek için köpeğinizi eğer yapabiliyorsanız her gün 1 saatlik yürüyüşlere çıkartmalısınız.

Köpekler ve yetenekleri

El işaretini anlayan sağır bir köpek

Pati vermeye güdülüdürler

Eğer köpeğinizin komutunuzla birlikte elinizi sıkmasını istiyorsanız, ona elinizle ödül maması verebilir ve kokuyu almalarını sağlayabilirsiniz. Patisini ne zaman oynatırsa onu ödüllendirin ve patileriyle elinize dokunmalarını bekleyin. Köpeğiniz elinize dokunmanın ödüle giden yol olduğunu anladığında her seferinde biraz daha uzağa gidin.

Elinizi gitgide daha da yukarı çıkartarak köpeğinizin yeteneğini geliştirebilirsiniz. Sonrasında oyuna bir el işareti ve sözlü bir komut gibi şeyler de ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda daha dikkat dağıtıcı bir ortamda oynayabilir ve  her seferinde farklı bir pozisyonda başlayabilirsiniz.

Antrenman

Köpeğinizin becerilerini fazla antrenman yaptırarak geliştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, koordinasyon, denge, irade ve konsantrasyon içeren egzersiz ve aktiviteler yapmalısınız. Cins, yaş, boyut ya da köpeğinizin yapısının hiçbir önemi yoktur. Teoride, her köpek bu tarz şeyleri öğrenebilir.

Köpeğinize bu becerileri öğretmek onları can sıkıntısından kurtarabilir ve onlara zihin egzersizi için bir yol verir. Dahası, aranızdaki bağ ve güveni güçlendiren daha iyi bir iletişim kurarsınız. Düşündüğünüzde onun size itaat etmesinin en büyük parçası olduğunu görürsünüz.

Köpeklerle egzersiz

Bu becerileri herhangi bir köpekle uygulayabilirsiniz. Yaş,boyut ya da başka bir limit yoktur. Aynı zamanda istediğiniz her yerde antrenman yapabilirsiniz: eviniz, arka bahçeniz ya da aklınıza gelen başka bir yer. Dahası, küçük çocuklar dahil ailenizdeki herkes buna katılabilir!

Birkaç dakika köpeklere yeni bir beceri kazandırmak için oldukça yeterlidir. Önemli olan köpeğinizle eğlenmeniz ve zaman geçirmenizdir. En iyi dostunuzla aranızdaki güveni daha da güçlendireceksiniz ve hoş anılarınız olacak.

Birçok beceri ve seçenek

Köpeğinizin elde edebileceği beceriler konusunda hayal gücünün sınırı yoktur ama işte sizin için yaygın olan birkaçı:

 • Söylendiğinde oturmak
 • Kelimeyi duyduklarında uzanmak
 • Tasmalarını çekmeden yürümek – bu aynı zamanda sizin yaşamınızı da çok kolaylaştırır
 • Söylendiklerinde havlamak ya da sessiz olmak
 • Objeleri almak ve size getirmek
 • Bir kokuyu takip etmek
 • İzniniz olmadan fiziksel sınırları aşmamak
 • Komik hareketler
 • Bir şeyleri hatırlamak – köpeklerin çok iyi bir hafızası vardır ve bunu yabancı durumlarda kullanmayı öğrenebilirsiniz
 • İnsanları tanımak – köpeğinizle bir bağ kurduğunuzda, sizi gördüğünde her zaman aynı şekilde tepki verecektir, özellikle eğer sizi olumlu bir anıyla ilişkilendirmişse 
 • Renkler – köpeklerin bir renk algısı yoktur ama çevrelerini anlamak için gri tonlarında görürler
 • Vücut dili. Köpeklerin kulakları, kuyrukları, duruşları, göz bebekleri ve diğer birçok şeyleri kafalarında olup biten hakkında çok şey söyler. Vücut diliyle çok iletişim kurarlar; sadece bakmayı öğrenmeniz gerekir.

Koku

Kuru burunlu köpek

Köpeklerin koku alma yetilerinin bizimkinden yüzlerce kat daha güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Müthiş bir spesifik kokuları seçip kaynaklarına kadar takip etme becerileri vardır.

Yani, yürüyüşe çıktığınızda köpeğinizin burnunu kullanmasına izin vermiyorsanız yoluna çıkan diğer köpeklerle yanlış şekilde etkileşim kurabilir. Takıntılı olabilir ve aklında hiçbir yer olmadan tasmayı çekiştirerek sürekli daha ileri gitmeye çalışabilir. Bunu genelde enerji fazlalığından yaparlar.

Tüylü dostunuzun bir şeyleri ve insanları koklamasını durdurmayın. Aslında bu davranışı teşvik etmek daha iyidir (kimseyi rahatsız etmedikçe). Bu sayede köpeğinizin, en güçlü yeteneğini kullanmasını sağlarsınız: koku alma yetisi.

This might interest you...
Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir mi?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir mi?

Eminiz, siz gençken anne ve babanız, "köpekler korkunun kokusunu aldığı için sakın korktuğunu gösterme" diye öğütlemiştir.