Köpeğinizi Mobilyalardan Uzak Tutmak için 4 İpucu

24 Haziran 2020
Birçok köpek sahibi, eve geldiğinde nasıl bir durumla karşılaşacağından emin olamama duygusu yaşamaktadır. Köpeklerin bu yıkıcı davranışını düzeltmenin bir yolu var mıdır?

Köpekler genellikle önlerine çıkan her şeyi ısırır. Özellikle de gençlik dönemlerinde. Ne yazık ki evde olmadığımızda ya da dikkat etmediğimiz zamanlarda köpekler mobilyalara daha fazla saldırmaktadır. Bu makalede, köpeğinizi mobilyalardan uzak tutmak için 4 ipucu vereceğiz.

Köpeğim neden kanepeyi yemeye çalışıyor?

Hepimiz, özellikle yavru bir köpek aldığımızda kendimize bu soruyu sık sık sormuşuzdur. Köpeklerin mobilyalar dahil her şeyi ısırma nedenlerinden bir tanesi de çiğnemekten aldıkları hazdır.

Ayakkabılar, çoraplar, oyuncaklar, kablolar, sandalyeler, masalar… aklınıza ne gelirse! Köpeklerin etraflarında buldukları her nesneye dişlerini geçirmelerinin bir sebebi vardır.

Örneğin, gençlik dönemlerinde yeni diş çıkardıkları için çiğneme yoluyla kendilerini rahatlatırlar. Daha sonraki zamanlarda biraz büyüdükçe de dişlerini keskinleştirmeleri gerekir.

ayakkabı çiğneyen köpek

Başka bir nedeni ise, yeni evini ilk kez gören yavrunun bu ilk zamanlarda bölgesini “keşfetmek” istemesinden kaynaklanabilir. Ya da sadece canı sıkılmıştır ve dikkatinizi çekmek istiyordur.

Tabii ki, çok sık yürüyüşe çıkmayan, oyun oynamayan ya da uzun süre evde bırakılan köpeklerde hiperaktivite, anksiyete ve stres görülür.

Yetersiz egzersiz yapmak hayvanı birçok yönden etkiler. Eğer hayvan sadece birkaç adım atabileceği, yemek yiyeceği ya da uyuyacağı küçük bir dairede kapalı kalırsa, biriken bu enerjisini bir şekilde “atması” gerekir. Peki, bunu nasıl yapar? Bulduğu her şeyi ısırır ve parçalar!

Mobilyaları çiğnediğini gördüğünüzde veya yatağınızın kenarlarında ısırık izleri fark ettiğinizde onları cezalandırmanın iyi bir seçenek olmadığını biliyor muydunuz? Köpek, yaptığı hareketin yanlış olduğunu fark etmez çünkü bunu doğal bir şey olarak görür.

Bu nedenle ona bağırarak ya da kızarak vaktinizi harcarsınız. En iyisi onun bu davranışını değiştirmek için onun davranışını anlamaya ve analiz etmeye çalışmaktır.

Köpeğinizi mobilyalardan uzak tutmak için 4 ipucu

Eğer köpeğinizin mobilyaları çiğnemesini istemiyorsanız bu ipuçlarına bir göz atın:

1. Sebebini anlamaya çalışın

Hayvanın davranışına dikkat edin ve onu bu davranışa iten nedeni anlamaya çalışın. Belki onu çok uzun süre yalnız bırakıyorsunuzdur ya da yeterli egzersiz yapmasına imkan tanımıyorsunuzdur. Ya da daha fazla alana ihtiyaç duyuyor veya evde bir sorun olduğunu hissediyordur. Tüm bu etmenler köpeğinizin davranışını etkileyebilir.

Köpeklerin özellikle mobilya çiğnemelerinin en büyük sebebi zevk vermesidir.

2. Köpeğinize çiğneme oyuncağı alın

Yavru köpekler tıpkı bebekler gibi diş çıkarma ağrısı hisseder. Bu sebeple ağrıyı hafifletmek için çiğneyebileceği özel bir oyuncağa ihtiyaç duyar.

Ses çıkaran, ışıklı ya da farklı boyutlar ve şekillerde çiğneme oyuncakları alabilirsiniz. Asıl amaç, bu oyuncakların köpeğinizin dikkatini çekmesi ve mobilyalardan uzak tutmasını sağlamasıdır.

Özel bir oyuncak olmasına gerek yok, satın aldığınız herhangi bir oyuncak olabilir. Önemli olan, son zamanlarda ısırdığı diğer şeylerin yerini almasıdır.

3. Köpeğinizi yürüyüşe çıkartın

yürüyüş yapan köpekler

Bu, ikiniz için de yararlı bir aktivitedir. İkiniz de egzersiz yapmış olacaksınız, köpeğiniz temiz hava alacak ve dikkati mobilyalardan uzaklaşacak. Diğer bir deyişle, bir taşta iki kuş.

Köpeklerin bir şekilde enerjilerini yakmaları gerektiğini unutmayın. Günde 10 dakikalık bir yürüyüş yeterli olabilir. Tabii, parkta oynamak ya da diğer oyuncaklarla oynatmak gibi aktiviteleri de tercih edebilirsiniz.

4. Evinizi “köpek geçirmez” hale getirin

Eğer köpeğiniz kendi yatağını ısırıyorsa, kolayca çiğnenemeyecek materyallerden yapılan yatakları tercih edin. Evde yokken yatak odanızın kapısını açık bırakarak köpeğinizin içeri girmesi için fırsat vermeyin.

Bazı insanlar köpekleri uzak tutmak için mobilyalara sirke sıkmaktadır. Dahası, köpekleri çiğnemekten alıkoyacak başka spreyler de vardır.

Sonuç olarak, alabileceğiniz tedbirlerin de ötesinde, asıl mesele evcil hayvanınızın davranışını etkileyen sorunu çözmektir. Bu sebeple, onunla vakit geçirin, davranışını inceleyin ve birlikte eğlenin. Bu sayede mobilyanızı ısırma çılgınlığını azaltacaktır.