Köpek Gezdirici Olarak Çalışmak için İpuçları

Bir köpek gezdirici olmak, çoğu insanın düşündüğünün aksine zinde ve sorumluluk sahibi olmaktan daha fazlasını gerektirir. Bunlar bir köpeği yönetmek için gereken yeteneklerden yalnızca ikisidir.
Köpek Gezdirici Olarak Çalışmak için İpuçları

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2019

Yeni nesil beraberinde yepyeni soluklar getiriyor. İş herkesin yapabileceği yeni, eğlenceli meslekler olunca övgüyü kesinlikle genç nesil hakediyor. Kim birkaç yıl önce köpek gezdirici olmayı düşünürdü ki?

Peki siz hiç düşündünüz mü? Tamamen hayatta kalmanızı sağlayacak bir meslek olmayabilir; ancak fazladan para kazanıp faturaları denkleştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu tarz işleri çok da hafife almayın. Diğer her işte olduğu gibi köpek gezdirici de her zaman sorumlu, ne yaptığını bilen, beklenmeyen durumlarda hızlı ve verimli tepki verebilen biri olmalıdır.

Eğer bu tarz bir işle ilgileniyor ya da işin gerekliliklerini merak ediyorsanız, işte size biraz bilgi:

İyi bir köpek gezdirici olmak için ipuçları

Bir köpek gezdirici olmaya karar verdiyseniz, en zor kısmı başlangıcı olacaktır. Bunun nedeni bir müşteri profili oluşturmanızı gerektirmesidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, sizi tanıyan insanların sizden bahsetmesini sağlamaktır.

İşe arkadaşlarınıza ya da komşularınıza köpeklerini gezdirmeyi teklif ederek başlayın. Bu işlerden çok az para kazanacak olsanız da, sizden çevrelerine iyi bahsedecek insanlar bu kişiler olabilir. Sonuç olarak sizi arkadaşlarına ve çevrelerine önereceklerdir.

İşleri bir adım öteye taşımak istediğinizde, tanıdığınız herkese bir köpek gezdirici olduğunuzu söylemeye başlayın. Eğer iyi bir izlenim bırakmayı başarırsanız sizi hatırlar ve çevrelerine sizden bahsetmeye başlarlar.

Bir ajansla görüşün

İster inanın ister inanmayın, bu işin ajansları var ve bunlardan birine kaydolmak iş almak için oldukça faydalı. Size büyük ihtimalle köpek gezdiricisi olarak deneyiminiz olup olmadığını soracaklardır. Eğer köpek besliyor ve onu yürüyüşe çıkarıyorsanız, bu deneyim sayılabilir.

tasmalı köpekler

Tabii ki ajanslarla çalışmanın avantajları ve dezavantajları vardır:

  • İyi haber, müşteri bulmak için uğraşmanız gerekmemesidir. Onlar sizin için bir müşteri bulacak ve sizi onlara atayacaktır.
  • Kötü haber, kazancınızın büyük bir yüzdesini alacak bir aracıyla çalışacak olmanız ve bir patrona bağlı çalışır gibi onların programlarına ve ücretlerine bağlı kalmanızdır.

Köpek gezdirici sertifikası alın

Köpek gezdirici olmak pek çok insanın düşündüğü kadar kolay bir iş değildir ve sertifikalı olmak müşteri bulmanızı çok daha kolaylaştırır. Dünyada bu iş için diploma veren diploma veren okullar bile mevcut.

Eğer hedefiniz buysa bu okullar iş bulmanıza ya da kendi müşterilerinizi/ajansını bulmanıza yardımcı olabilir.

Şehrinizi tanıyın

french bulldog

Eğer köpek gezdirici olarak çalışacaksanız, şehrinizi avucunuzun içi gibi bilmeniz gerekiyor. Özellikle de köpekleri ilgilendiren kısımlarını.

Ayrıca şunları da bilmelisiniz:

  • En iyi parklar nerededir
  • Tüylü canlıların “işlerini görebilecekleri” uygun yerler
  • Eğer sahil yakınında yaşıyorsanız köpek dostu havuz ve kumsallar
  • Onları götürebileceğiniz doğal alanların yerleri ve yönetmelikleri
  • Köpekleri bu yerlere götürmek için en uygun saatler

Eğer bunların tümünü biliyorsanız, tebrikler! Belli ki köpek gezdirici olarak çalışmaya hazırsınız! Yeni dostlarınızla gezmenin keyfini çıkarırken bir yandan da para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz!

Köpek sahipleriyle iyi geçinin

Köpek gezdirici olabilmek için, köpekleri nasıl idare edeceğinizi bilmek çok önemlidir. Ancak pek çok durumda, sahiplerini idare etmeyi de bilmelisiniz.

Kibarlığın, esnekliğin ve makul olmanın herkesin değer verdiği nitelikler olduğunu unutmayın. Başkaları bu nitelikleri sizde gördüğünde, diğer potansiyel müşterilere de söyleyecektir.

Bazı zamanlarda yanlış anlaşılmalar olması muhtemeldir. Bunları sakince ve sempatik biçimde halletmeyi becerirseniz, herkesin güvenini kazanarak potansiyel müşteriler için yeni kapılar açabilirsiniz.

Formda olun

Köpek gezdirici olmak için fiziksel olarak iyi durumda olmanız oldukça önemlidir. Bu yüzden uzun yürüyüşler yapmak ya da gezdireceğiniz köpekleri uzak yerlerden almak için uygun olduğunuzdan emin olmalısınız. Boş zamanınızın bir kısmını formda kalmaya ayırırsanız köpek gezdiricisi olarak çok daha rahat çalışabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi iyi bir köpek gezdiricisi olmak o kadar da zor değil. Öğrendiğiniz ipuçlarını değerlendirin ve yeni mesleğinizle kısa sürede para kazanmaya başlayın!

Kim bilir, belki yeterince iyi çalışırsanız kendi ajansınızı kurabilirsiniz. Böylelikle diğerlerine iş imkanı sağlayabilir ve hayatınızı bu işten kazanabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.