Köpeğinizin Yatağa Çişini Yapmasını Engelleyin

Genç köpekleri ya da yaşlı köpekleri cezalandırmak - özellikle hastalıktan muzdariplerse - köpeğinizin yatağa işemesini engellemek için doğru yol değildir.
Köpeğinizin Yatağa Çişini Yapmasını Engelleyin

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2019

Köpekler yavruyken, onlara her şeyi öğretmelisiniz. Aynı şekilde, köpekler yaşlandıkça, yaşadıkları unutkanlık nedeniyle bazı öğrendikleri şeyleri güçlendirmek gerekir. Köpeğin yatağa işemesini önlemek için, birkaç ipucu içeren bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Köpekler neden yatağa işer?

Birkaç kez, köpeğinizin yatakta sizin için bıraktığı tatsız bir sürprizle karşılaştınız mı? Eğer öyleyse, sorunu en kısa sürede halletmek çok önemlidir.

İlk adım olarak, köpeğinizin neden bu şekilde davrandığını öğrenmelisiniz. Özellikle de küçük bir köpek yavrusu değilse veya daha önce böyle bir şey yapmamışsa. Yatağınıza işemesinin en yaygın nedenlerinden biri, bölgesini işaretlemek istemesidir. Bu, yeni bir evcil hayvan eve geldiğinde veya kızgınlık dönemindeki bir dişinin varlığını tespit ettiyse gerçekleşebilir.

Diğer bir sebep de, geceleri korkması ve duygularına yenik düştüğü zaman, biraz “kaçırması” olabilir. Ayrıca idrar tutamama veya mesane sorunu nedeniyle de yatağa işeyebilir. Bu gibi durumlarda, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

yatağa işeyen yavru köpek

Ayrıca, belki de hayvanın yatağa işemesine izin verilmediğini bilemeyebileceği gerçeğini görmezden gelemeyiz. Bu nedenle, onu en kısa sürede eğitmeniz önemlidir.

Köpeğinizin yatağa işemesini önlemek için izlenecek adımlar

Köpeğinize yatağa işemesinin doğru olmadığını öğretmeniz çok önemlidir. Anlamasını sağlamak için – olumsuz teknikler uygulamak yerine – iyi davranış sergilediğinde ödüllendirmeye odaklanmalısınız. Köpeğinizin yanlış yerlerde işemesini önlemek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

1. Yataktan kalkmasını isteyin

Yatağa işerken köpeğinizi azarlamayın. Yürüyüşe çıkacakmış veya oyun oynayacakmışcasına güzelce yataktan inmesini istemeniz daha iyi olacaktır. Köpeğinizi eğitmek ve iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, onu cezalandırmak akıllıca bir seçim değildir, özellikle de yaşlılık veya hastalık nedeniyle yatağa işiyorsa.

yatağa atlayan köpek

2. Yere gazete yerleştirin

Köpeklerin yatağa işeme nedenlerinden biri de henüz yavru olmalarıdır. Bu nedenle, köpeğinizin yatağının yanına bir gazete yerleştirmek mükemmel bir tekniktir.

Bazı sahipler, kağıdı hayvanın idrarıyla ıslatmayı seçer. Bu şekilde, oraya işemenin uygun olduğunu fark ederler. Kağıdı yerde bırakın ve günlük olarak değiştirin.

3. Onu yürüyüşe çıkarın

Çoğu zaman köpekler idrarını birkaç gece boyunca ya da bütün gece tutamadıkları için işerler. Köpeğinizin son yürüyüşünü geç saatlere kadar geciktirmek çok önemlidir, böylece yatmadan hemen önce mesanelerini tamamen boşaltabilirler.

Köpeğiniz yatağa işerse, onu yürüyüşe çıkardığınız zamana dikkat edin ve sokağa çıkma sayısını artırın.

4. Ona bebek gibi davranmayın

Köpeklerdeki davranış sorunları genellikle sahiplerinin davranışlarıyla ilgilidir. Örneğin, Yorkshire veya Fino gibi küçük ırklar söz konusu olduğunda, insanların onlara bebek gibi davranması ve kafalarını karıştırması yaygındır.

Onu tabağınızdan beslerseniz, yatağınızda uyumasına izin verirseniz veya kollarınızda çok zaman geçirirse, köpek baskın liderin kim olduğunu bilemez ve bölgesini işaretlemek ister.

Son olarak, köpeğin yaptığı şeyin kötü bir şey olduğunu anlaması için köpeğini işediği yere götüren ve burnunu yere sürten birçok sahip gibi davranmamanızı öneriyoruz. Köpek neden onu cezalandırdığınızı anlamayacak ve bunu bir daha yapacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.