Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlayan 5 İpucu

Köpeğinizi Çağırdığınızda Gelmesini Sağlayan 5 İpucu

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Köpeğinizin eğitimi için ortaya koyduğunuz tüm çabalara rağmen, onu çağırdığınızda itaat etmeyebilir. Bu, genellikle evinizin dışında olur ve köpeğinizin üzerinde daha az kontrole sahip olursunuz. Bundan dolayı kendinizi kötü hissetmeyin, bunun için her zaman çözüm vardır. Köpeğinizi gel komutu ile çağırdığınızda yanınıza gelmesini sağlayacak bazı önerilerimiz var.

Köpeğinizi çağırdığınız zaman yanınıza gelmesini sağlayan bazı ipuçları

köpeğinizi çağırmak

Olumlu koşullama, köpekler için her zaman en iyi eğitim yöntemidir.  Gel komutu gibi temel şeyleri öğretmek için çok iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte, köpeğinizin ara sıra gelmeyebileceğini de aklınızdan çıkarmayın, en azından hemen değil. Bu yüzden aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın:

1- Çağırma eylemi pozitif bir şey ile ilşkilendirilmelidir

Köpeğiniz, çağırma eylemini yürüyüşün sonlanması veya ilaç içmekle ilişkilendirirse, muhtemelen gelmeyecektir. Bu nedenle, çağırma eyleminin onun hoşlanacağı durumlar ile ilişkilendirildiğinden emin olmalısınız, örneğin:

Yani, parkta olduğunuzda, onu sadece eve gitme zamanı geldiğinde çağırmayın. Onu farklı zamanlarda çağırın ve geldiği zaman ona bir ödül verin. Sonra yine etrafı keşfetmesine veya oyun oynamaya devam etmesine izin verin.

Bir dizi eğitimden geçtikten sonra köpeğiniz hala komutlara uymuyorsa endişe etmeyin. Çağırdığınız zaman köpeğinizin gelmesini sağlayacak bazı ipuçları şunlardır.

2- Köpeğinizin gelmeyeceğini düşünüyorsanız onu çağırmayın

Onu çağırmadan önce köpeğinizin ne yaptığını iyice bir gözlemleyin.  Eğer yaptığı aktivite çağırmanıza vereceği karşılıktan daha ilginçse, onu çağırmak için daha ideal bir anı bekleyin.

Eğer köpeğiniz diğer köpeklerle oynamaktan zevk alıyor, yerlerde yuvarlanıyor ya   da tespit ettiği bir şeyi kokluyorsa  size hiçbir ilgi göstermeyecektir . Bu yüzden, dikkatini çekmeden önce onun sakinleşmesini veya yaptıklarını bitirmesini bekleyin.

3- Çağırdığınız an hemen gelmezse, evcil hayvanınıza kızmayın

Eğer evcil hayvanınız hemen gelmezse, sinirlenmeyin veya onu cezalandırmayın. En sonunda geldiğinde ise ona bir ödül verin. Zamanınızı almasına rağmen sonunda sizi dinledi.

Öte yandan, onu azarlarsanız, elde edeceğiniz tek şey, çağırma eylemini olumsuz bir şeyle ilişkilendirmesini sağlamak olacak ve sizi dinlemeyi bırakacaktır. Yapılacak en iyi şey, tıpkı onun sizi karşıladığı zamanlarda olduğu gibi, sizin de onu karşılarken mutlu olmanız olacaktır. Yani, sadece birkaç dakikalığına bile olsa, onun sizin yanınızdayken ne kadar mutlu olduğunuzu görmesini sağlamalısınız.

4- Köpeğinizi kızgın bir ses tonu ile çağırmayın

Evcil hayvanınızı herhangi bir tehlikeye karşı uyarırken sakinliğinizi asla bozmayın ve kızgın bir ses tonu kullanmayın. Örneğin, sizden çok uzaklaştığında veya yolun karşısına geçmek üzereykenPanik yapsanız bile, her zaman dostça bir ses tonu ile onu çağırın. Köpeğiniz sinirli veya öfkeli olduğunuzu düşünürse muhtemelen korkacak ve daha da uzaklara gidecektir.

Ayrıca, onun arkasından koşmayın, çünkü daha da uzaklara koşabilir. Bunun yerine, aksi yönde koşarsanız, peşinden koşmaya başlayabilir.

5- Köpeğinizi çağırmak için her zaman aynı komutu kullanın

köpek eğitimi gel komutu

Son olarak,  köpeğinizi çağırmak için her zaman aynı komutu kullanın. “Gel” veya “buraya gel” genellikle en çok tavsiye edilendir. Yine de, aynı şekilde yararlı olabilecek başka seçenekler de bulabilirsiniz.

Önemli olan dört ayaklı dostunuzun aklını karıştırmamaktır. Onu her çağırdığınızda farklı kelimeler kullanırsanız, ne istediğinizi anlayamayabilir. Belki de bu neden gelmediğini açıklar. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.