Köpeğinize Kum Kabı Eğitimi Verin

25 Mayıs 2019
Köpeğinize kum kabı eğitimi verebilmek için bir kağıt parçasını köpeğinizin dışkısıyla ya da idrarıyla ıslatın ve kumların arasına saklayın. Ve her kum kabını kullandığında, olumlu pekiştireçler kullanın ve ödüller verin.

Genelde, kum kabı denildiğinde insanların akıllarında kediler canlanır. Ancak çoğu köpek sahibi hayvanlarına kum kabı eğitimi vermektedir. Çok pratik ve hijyenik bir seçenek olan kum kabı, ailesi işteyken evde yalnız kalan köpekler için idealdir.

Köpeklere kum kabı eğitimi nasıl verilir?

Köpeklere kum kabı eğitimi vermek garip gelebilir, ancak ev kurallarını öğretirken verilen eğitimlerden çok da farklı değildir. Evcil hayvanlara düzgün hijyen ve evde daha sağlıklı bir çevre sağlar.

Köpeğinizin öğrenme sürecine saygı duyarak pozitif pekiştireçlerde bulunmayı unutmayın. Köpeğinize ne öğretirseniz öğretin, köpeğinizin çabalarını takdir etmek ve öğrenmesini pekiştirmek için olumlu geri bildirimlerde bulunun.

Kötü ya da şiddet içeren yöntemler ters etki yaratır ve hayvanınızı incitir; olumlu pekiştireçler her zaman en etkili yöntemdir.

kum kabı temizliği

Köpeğinize kum kabı eğitimi vermek için bu adımları takip edin

1. Köpeğiniz için doğru kabı seçin

Çoğu kaplar kediler için tasarlanmış olduğu için köpeğinize uygun boyutlarda kap seçmek önemlidir. Köpeğiniz tuvaletini yaparken güvenlik ve rahatlık sağlayacak bir kum kabı olmalıdır. Aynı şekilde, köpeğinizin kum kabı içerisinde 360° dönüş yapabileceği genişlikte olması gerekir.

Ayrıca bakınız: Kediler İçin Kum Kabı Eğitimi

2. Kum türünü seçin

Kum seçiminde ise çok fazla çeşit bulunmaktadır. En son seçenekler kömür parçaları içerirken en ucuz seçenekler kil içermektedir. Aynı zamanda kokulu kumlar da bulunmaktadır ancak bazı köpekler beğenmediği ve bazen de alerjik reaksiyonlar geliştirdiği için önerilmemektedir.

Kedi kumundan farklı olarak, köpek kumları emiciliği arttırmak için daha büyük kum taneleri içerir. Ancak, evinizin kötü kokmaması için kuma bir çay kaşığı karbonat ya da aktif kömür ekleyebilirsiniz.

Kum temizliği ve bakımı konusunda ise, günlük olarak dışkıların temizliğinin yapılması ve kabın haftada bir ya da iki kez dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

kedi kumu temizlemek

Ayrıca bakınız: Tuvalet Eğitimi: Köpeğiniz Çişini Yatağına Mı Yapıyor?

3. Köpeğinize kum kabını gösterin

Kum kabını seçtikten sonra kabı, evinizde güzel bir şekilde konumlandırmalısınız. Evcil hayvanınıza biraz mahremiyet tanımak amacıyla evin kalabalık yerlerinden uzak durun.

Ayrıca, kötü kokunun birikmemesi için iyi havalandırılan bir yer olmalı. Kum kabını doğru yere yerleştirdiğinizde köpeğinize göstermelisiniz.

Köpeğinize gösterirken kum kabını koklamasını sağlayarak meraklanmasını sağlayın. Böylece daha sonraları kum kabından ürkmeyecektir. Daha sonra, kabın içerisine oyuncak yerleştirin ve “kabı kullan” gibi net bir komut verin ve sonucunda bir ödül verin (ödül mamalar, alkış, oyuncak).

4. Kum kabını fizyolojik ihtiyaçlarla ilişkilendirin

Köpeğiniz kum kabını çoktan kullandıysa, geriye onu fizyolojik ihtiyacıyla ilişkilendirmeniz kalmıştır. Bunu başarabilmek için ıslak bir kağıt parçasını dışkısına veya idrarına bulayın ve kumun içine yerleştirin. Bu şekilde, köpeğiniz tuvalet ihtiyacını burada giderebileceğini öğrenebilir.

Köpeğiniz kum kabını her doğru kullandığında, ödül vermeniz çok önemlidir. Bu davranışına olumlu yaklaşın ve bu davranışı sürdürmesi için onu teşvik edin. Asla, köpeğiniz kabın dışına tuvalet yaptı diye onu cezalandırmayın!

Zamanla köpeğiniz kum kabını doğru kullanmayı öğrenecektir. Sabırlı olmak ve eğitim sırasında sevgi dolu yaklaşmak çok önemlidir.