"Yukarı Bak" Filmindeki Dug Gerçek Oldu

"Yukarı Bak" filmindeki ünlü köpek Dug gerçek oldu ve Birleşmiş Devletlerdeki bir parkta hem çocukları hem de yetişkinleri şaşırttı.
"Yukarı Bak" Filmindeki Dug Gerçek Oldu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

2009 yılında Disney ve Pixar tarafından üretilen “Yukarı Bak” filmi Oskar almıştı. Bu filmin hikayesi dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin yüreğine dokundu. Filmde evini satmamaya karar veren yaşlı bir adam anlatılıyor. Filmin sonunda ise karısı ile tüm hayatı boyunca görmeyi hayal ettiği yerde buluyor kendini. Bu yazımızda, size bu filmdeki Dug adlı köpeğin Disney’in de yardımıyla nasıl gerçek hale geldiğini anlatacağız.

Dug, Filmin Kahramanı

Köpekleri ve filmleri sevenler için harika bir seçenek olan Yukarı Bak’ta Bay Fredricksen ve Russel’ın arkadaşlığının nasıl geliştiğini izliyoruz. Bay Fredricksen eşini kaybettikten sonra yeni hayatını kabul etmeyen, huysuz bir yaşlı adam. Russel ise sadece iyilik yapmak isteyen cesur bir çocuk izci.

Ve bir de bu ikiliye eşlik eden Dug var. Filmin ilerleyen karelerinde, Dug hem cesaretini hem de sadakatini gösterme fırsatı ediniyor.

Filmdeki en ilginç kısımlardan birisi, Dug’ın insanlarla iletişim kurmasını sağlayan bir tasma takmasıyla başlıyor. Eminiz ki pek çok köpek sahibi, köpekleriyle daha iyi iletişim kurabilmek için bu tarz bir tasmaya sahip olmak ister.

Eminiz ki Dug, pek çok kişinin kalbini çaldı.

Dug, pratik zekası olan ve iyi bir espiri anlayışına sahip bir köpek. Filmin ana karakterinin de Dug’ı yanında tutmak istemesinin ana nedeni bu. Hatta, Dug pek çok izleyicinin de bir Golden Retriever sahibi olmayı istemesine neden oldu. Tabii izleyicilerin çoğu köpeklerinin konuşabilmesini de hayal etti.

Dug Gerçek Oluyor

ABD’de bir hayal gerçekleşti. Disney, Dug ile aynı cinsten güzel bir köpeğin Birleşik Devletlerdeki bir parktaki genç ve yetişkinleri şaşırttığı bir video yayınladı.

Ancak sürpriz bu kadar değildi. Ünlü köpeğin tasmasından konuşan Bob Peterson’ın ta kendisiydi. Bob Peterson hem “Yukarı Bak” filminin yardımcı direktörü hem de Dug’ın orijinal seslendirmeni. Dug karakterinin Türkçe seslendirmeni ise Boğaçhan Sözmen.

Filmde Dug neler diyordu? “Ben iyi bir çocuğum,” “orası kaşımak için harika bir yer,” “top!” “bir çubuk aramalıyım,” ve “hoşçakal küçük inan.” Tüm bu kelimeler köpeğin de tasmasından duyuluyordu.

Bir Film Karakteri

“Yukarı Bak” filmini izleyen neredeyse herkes, Dug’ın filmin en sevilen karakteri olduğunda hem fikir. Bunun nedeni Dug’ın masumiyeti ve muhteşem espiri anlayışı.

Dahası, “Oh my Disney” adlı YouTube kanalında, gerçek bir köpeğin Dug’ı canlandırdığı bir video car. Bu da Dug’ın gerçek olmasını sağlayan başka bir yol.

Parktaki yetişkin ve çocukların tepkisini izlemek kesinlikle çok eğlenceli. Her gün, başka bir çocuk Dug ile oyun oynama fırsatına erişiyor.

Bu günlük sahneler Disney’in “Disney IRL” (Gerçek hayatta Disney) adlı yeni projesinin ilk bölümü için de kullanılıyor. Gelecek bölümlerde Disney’in başka karakterleri de kullanılacak ve bu karakterler gerçek hayattaki komik durumlarla karşılaşacaklar.

Gişe Rekorları

“Yukarı Bak” ilk gösteriminden sonra harika yorumlar aldı ve 2009’un en iyi filmi olarak görüldü. Ek olarak, dünya çapında 730 milyon dolardan fazla hasılat yaptı.

Dahası, şirketin tarihindeki en başarılı üçüncü film oldu. Bu filmin önüne geçmeyi başaran diğer iki film ise 2003 yapımı “Kayıp Balık Nemo” ve 2010 yapımı “Oyuncan Hikayesi 3”.

“Yukarı Bak” filmi, kazandığı iki Oskara ek olarak, 1991 yapımı “Güzel ve Çirkin”den sonra en iyi film dalında aday gösterilen tek animasyon filmdir.

Film, en iyi müzik ve en iyi animasyon film dallarında da Altın Küre kazandı.

Dug’ın Adı ve Sesi

Filmin yapımcıları Dug adını seçmenin çok uzun sürdüğünü söylüyor. Pixar filmleri hazırlanırken, karakter yaratımında çok dikkatli olunması gerekiyor. Dug adı daha en başta önerilmiş olmasına rağmen, bu isimde karar kılınması uzun süre aldı.

Dug karakterinin orijinal sesi Bob Peterson, bu karakterin şu ana dek üzerinde çalıştığı en eğlenceli karakter olduğunu söylüyor. Bob Peterson’ın “Sevimli Canavarlar”, “Kayıp Balık Nemo” ve “Arabalar” animasyonlarından da karakterleri seslendirdiğini düşünürsek, bu Dug hakkında çok şey anlatıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.